Stare cegły w ogrodzie ?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Re: Stare cegły w ogrodzie ?

Post »

Obrazek

To około 200 letnia cegła, która przez lata była podłogą niemieckiej obory.
Brak korozji chemicznej (mocznik) zawdzięcza pełnemu wypałowi i składowi mineralnemu gliny, bogatemu w tlenki metali. Im ciemniejszy kolor - tym twardsza cegła. Idealne twarde są te, z fioletowymi "żyłkam"( wiśniówki i niemal przepalone/zeszkliwione zenderówki).

Nie jest to klinkier, tylko zwykła cegła pełna, która po uderzeniu młotkiem, wydaje piękny, metaliczny dźwięk.
To rezonans zagęszczonej, skrystalizowanej struktury, dającej wysoką wytrzymałość, dobrą izolację cieplną, samoregulację wilgotności i najważniejsze, brak potrzeby impregnacji!
Cegła z półwypału lub suszona, wydaje głuchy dźwięk, tak jak kloc drzewa. I najczęściej po uderzeniu rozkrusza się, bo wiązania wewnętrzne są nietrwale, słabo skrystalizowane.

A jak poznać dobrą cegłę na oko?
Popatrzyć na strukturę, różność faktur i gładkość.
Dawne cegły nie były prasowane, ani wibrowane, tylko formowane ręcznie lub półmechanicznie, więc maja niezbyt równą fakturę. :-)

O, tu jest idealna cegła wiśniówka w przekroju:
http://archeolodzy.org/img/psie_lapy.jpg

i "żyłkowana" zendrowka
http://pics-1.hub30.com/1944/5967/f3842b30/0/0_0.jpg
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Stare cegły w ogrodzie ?

Post »

hanka55 pisze: dającej wysoką wytrzymałość, dobrą izolację cieplną,
z tą izolacją zgodzić się nie można. Cegła to "zimny" materiał. Taka mała poprawka.
Awatar użytkownika
lukas_ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 14 cze 2012, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare cegły w ogrodzie ?

Post »

witam,
ja mam prawie wszystkie ścieżki na działce zrobione z cegły plus pare dodatków.
Efekt po zimie? ... hmm pewna część cegieł na ścieżce nie wytrzymała, wchłoneła wode i mróz zrobił swoje, inne są nietknięte - jaka regula?
Główne ściezki mam ze starej zabytkowej cegly [ większej niż standardowa ] były bardzo suche, długo stały pod dachem, dosyć kruche [ na pewno słabsze od tej zwyczajnej cegły ] no i one sie posypały [ ok 20%]. mam też jedną ścieżkę którą układałem przed samą zimą z mokrej cegły którą odkopałem z ziemi [ standardowa stara cegła + kilka cegieł cementowych ] one leżą jak leżały, całe nieruszone, nie pokruszone.

najpierw myślałem że to wina wykonania ścieżki, zły drenaż pod spodem, brak warstwy przepuszczalnej czy coś w tym stylu, ale te co przetrwały leża poprosut na ubietj ziemi bez zadnej izolacji ani nic i są nie tknięte... Potem zauważyłem we Wrocławiu na rynku jest jeden chodznik zdobiony cegłą klinkierową - która totalnie się posypała [ tutaj drenaż, spadki itd są zachowane, podspyka pewnie też, no i cegła nowa, klinkierowa ].... gdzie wina?

więc chyba wychodzi na to jak niektórzy tu już pisali że cegła musi być po prostu dobrze wypalona i tyle są z niej ścieżki i rózne formy porobione i się trzyma. Ale to zawsze chłonny materiał i mróz moze zrobić z nim swoje - to jednak materiał na ściany a nie podłoża - inne zastosowanie. chociaż i na ścianach czy murach widać ze potrafi sie sypać. taki urok tego materialu.

sumując cała wypowiedź, powiem że cegła na ścieżce ma swój urok, ta pokruszona tez dodaje klimatu i wygląda najlepiej! - ale praktyczne i tanie rozwiązanie to kostka betonowa, efektowne ale drogie to kamień, a najlepsza wytrzymałośc i efektowna przy pośredniej cenie to kostka granitowa.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=57083" onclick="window.open(this.href);return false; - nasz mały ROD - zapraszamy na spacer:)
Lukas & Ana
roboczogodzina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 kwie 2013, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare cegły w ogrodzie ?

Post »

No ale umówmy się, że ta cegła nie wygląda zbyt estetycznie. Zdecydowanie wolę zamówić kostkę , która podejrzewam, że będzie tam samo trwała, a przy okazji będzie naprawdę dobrze wyglądać.
Awatar użytkownika
lukas_ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 14 cze 2012, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare cegły w ogrodzie ?

Post »

wygląd to kwestia względna... wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać i tutaj "estetyka" nie zawsze jest na korzyść. cegła ma swój klimat i nie zastapi go kostka betonowa czy inna.
Tak samo jak w przypadku ściany ceglanej - są zamienniki, maszynowe, ręcznie formowane itd, ale prawdziwa cegła to prawdziwa cegła i nie zastąpisz jej. wszystko ma swój urok;)
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=57083" onclick="window.open(this.href);return false; - nasz mały ROD - zapraszamy na spacer:)
Lukas & Ana
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Stare cegły w ogrodzie ?

Post »

lukas_ana zgadzam się z Tobą. Dość już jest tych betonów wokół i prefabrykowanych elementów pseudo "dekoracji ogrodowych".
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Stare cegły w ogrodzie ?

Post »

Znajomy miał spory zapas cegły z rozbiórki budynku gospodarczego - wymyśliłem dla niego wtedy taki carport na 3 samochody.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety projekt nie doczekał się realizacji bo znalazł się chętny na cegły.... a carport pewnie będzie ostatecznie cały drewniany.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Stare cegły w ogrodzie ?

Post »

Super pomysł, ja ze starej cegły będę mieć wędzarnię.
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Stare cegły w ogrodzie ?

Post »

Ze starej cegły zbudowaliśmy gril (ja i mój M) ,w drugim sezonie, nie które cegły zaczęły się sypać, dlaczego?
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
lukas_ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 14 cze 2012, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare cegły w ogrodzie ?

Post »

to zależy gdzie się sypia, jak na nóżkach to może być wina złego wypalenia po prostu słabej cegły, wilgoci i po prostu mrozu, jeżeli przy palenisku to może być wynik wysokich temperatur, albo jak wyżej też wilgoci i mrozów. napisz dokładniej
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=57083" onclick="window.open(this.href);return false; - nasz mały ROD - zapraszamy na spacer:)
Lukas & Ana
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Stare cegły w ogrodzie ?

Post »

Niestety-w różnych miejscach,na zewnątrz, i wewnątrz,odpadło drobnymi płaskimi kawałeczkami.Może dlatego, że pomalowałam
cegły (lekko pociągnęłam)resztką drewnochronu (cegły miały różny kolor). ;:131
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
lukas_ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 14 cze 2012, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare cegły w ogrodzie ?

Post »

ewa2019 pisze:Niestety-w różnych miejscach,na zewnątrz, i wewnątrz,odpadło drobnymi płaskimi kawałeczkami.Może dlatego, że pomalowałam
cegły (lekko pociągnęłam)resztką drewnochronu (cegły miały różny kolor). ;:131
możliwe że malowanie nie było zbyt dokładne/szczelne, zwłaszcza przy fugach/zaprawie, wilgoć wlazł pod część zabezpieczoną i w środku wypchała to co wzmocnione, dlatego odpadło płatami.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=57083" onclick="window.open(this.href);return false; - nasz mały ROD - zapraszamy na spacer:)
Lukas & Ana
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Stare cegły w ogrodzie ?

Post »

Masz rację, to wilgoć i mróz sprawił te uszkodzenia :(
Pozdrawiam Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”