Budowa domku na działce :)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
RafalRSL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 20 mar 2011, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Budowa domku na działce :)

Post »

A więc na początku witam wszystkich bardzo serdecznie :) najpierw pokrótce przedstawię swój pomysł związany z budową "domku" na mojej działce

Obrazek

rozmiar działki zgodnie z planem to 4 x 6 metrów.

Teraz liczyłem ile kosztować będzie wzniesienie ścian zewnętrznych i tutaj nachodzą mnie wątpliwości.

Jako materiał chciałem użyć bloczków betonowych o rozmiarze 24 x 38 x 12 cm

Zakładając że nie ma okien i drzwi :) liczyłem sobie ile będzie mi potrzebne tego materiału. A więc kolejno moje obliczenia wyglądają tak:

400cm / 38 cm = 11 bloczków na jeden poziom x 2 = 22 bloczki
600cm / 38 cm = 16 bloczków na jeden poziom x 2 = 32 bloczki

razem mamy 32 + 22 = 54 bloczki na jeden poziom budowy bloczków

i teraz sprawa się komplikuje. Budując tak jak się powinno czyli bloczki kładzione poziomo wyjdzie mi na budynek o wysokości ok. 225cm następująca ilość bloków: (12cm wysokość)

228cm / 12 = 19 poziomów

jeden poziom 54 bloczki więc: 54*19 = 1026 bloczków

1026*2.10 cena bloczka = 2154 zł

A teraz budując że tak się wyrażę mało profesjonalnie pionowo czyli 25 cm wysokości

225 / 25 cm = 9 poziomów

1 poziom równa się 54 bloczki a więc:

54 * 9 = 486 bloczków

to daje 486 * 2.10 cena bloczka = 1020 zł !

różnica będzie 2 krotna

I teraz moje pytanie.

Czy jest najmniejszy sens budować właśnie tą tańszą metodą?

Czekam na wyczerpujące odpowiedzi i dyskusję ;) pozdrawiam Wszystkich jeszcze raz ;:138
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Budowa domku na działce :)

Post »

Witaj RAFALE, z tego co wiem, a właśnie buduję synowi dom, to z bloczków betonowych buduje się( muruje się ) fundamenty jakiegokolwiek budynku trwale związanego z gruntem, m. in. domku na działce ( oczywiście fundament można wykonać również z innych materiałów).

Nim wybudujesz ściany fundamentu trzeba najpierw na głębokości 1.00- 1.20 m ( zależy w jakim rejonie mieszkasz) wylać ławę fundamentową zazbrojoną drutami stalowymi ( np: 12 mm), w przypadku domku na działce wystarczy ława o szerokości i wysokości 30 cm.

Bloczki betonowe może użyć na fundament od wysokości 0.00 ( poziom zero= poziom papy) do wysokości - 120cm w ziemi ( od - 120 cm do - 150 cm poziom ławy fundamentowej), zakładając że poziom 0.00= zero, będzie na wysokości 30 cm nad ziemią.

Równie dobrym materiałem na ścianą fundamentów może być BLOCZEK SILIKATOWY ( ceny patrz na Allegro).

Po położeniu izolacji poziomej = papy , dopiero wtedy możesz budować ściany domku o wysokości od 2.25 m do 2.50 m ( wysokość budynku zależna od Ciebie).

Ściany domku możesz zrobić z z drewna, lub z materiału ogniotrwałego. Materiałem ogniotrwałym na ściany może być z najpopularniejszych; bloczki ( beton) komórkowe ( suporeks) ,cegły białej lub czerwonej ( z gliny) lub cegły kratówki ( też z gliny).

Jeżeli chodzi o beton komórkowy to posiada on nst: wymiary; długość- 59 cm ( z zaprawą 60 cm), wysokość- 24, cm oraz szerokość 0d 6 cm poprzez 12, 24 , do 36 cm.
Cegły, w tym cegły kratówki mają różne wymiary.

Według mnie najtańszym materiałem na budowę domku na działce byłby beton komórkowy. a wysokość warstw do wymurowania to 9 warstw=225 cm , 9i 1/2 =237 cm, lub 10 warstw=250 cm.

Na jedną warstwę ścian o wym 6x4 m potrzeba niecałe 34 pustaków, nie licząc otworów na drzwi i okna. Cena 1 pustaka z betonu komórkowego ok. 6-7 złotych, cena 1 bloczka betonowego na fundament ( o wym 12x24x36 cm) wynosi około 3.00- 4.00 złotych.( potrzeba Ci na jedną warstwę około 54 bloczki betonowe razy 9 lub 10 warstw)

Do tego dochodzi Ci drewno na dach(ok: 600-700 zł z metr sześcienny) oraz materiał ( blacha lub dachówka) na pokrycie dachu.

Jeżeli masz dostęp do tańszych materiałów to tylko chwała Ci.
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 938
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku na działce :)

Post »

http://muratordom.pl/prawo/formalnosci- ... _3833.html

http://www.budnet.pl/Budowa_altanki_w_o ... =1285.html

http://forum.poradnikogrodniczy.pl/alta ... 497,15.htm

To się łatwo czyta, ale odsyłam do ustaw w celu wyjaśnienia sobie 2 kwestii z zakresu:
a) prawa budowlanego oraz
b) prawa podatkowego

pozdrawiam serdecznie
hutkow
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 24 sty 2011, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: działka na Roztoczu Zamojskim

Re: Budowa domku na działce :)

Post »

Witam!.
Zgadzam się z radą santii,dyskusję rozpoczęto nie od najważniejszej części przedsięwzięcia,nie podano np.czy to jest ogródek działkowy,czy własny teren,czy jest pozwolenie na budowę,itd.Kiedyś to przerabiałem dwukrotnie.Radzę dokładnie przestudiować podane linki przez santię oraz zapoznać się z prawem budowlanym.
Życzę powodzenia na tej nie łatwej drodze!. :wink:
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Budowa domku na działce :)

Post »

Prawo budowlane trzeba znać zabierając się za budowanie cokolwiek.
Z pokazanego szkicu 6m x 4m =24 m. kw. wynika że RAFAŁ wie co robi, i gdzie.
Do powierzchni 25 metrów kwadratowych można budować domek na ogródkach działkowych za zgłoszeniem do władz tychże ogródków, jak również na prywatnych posesjach za zgłoszeniem do starostwa. Pozwolenia na budowę na terenach miejskich wymaga budowa obiektów o większych powierzchni, gdyż na terenach pozamiejskich za zgłoszeniem można budować obiekty o powierzchni do 35 metrów kwadratowych.

Oczywiście, to wszystko jest opisane w linkach podanych przez SANTIĘ
RafalRSL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 20 mar 2011, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku na działce :)

Post »

Super że temat się przyjął :) biorę się za analizę tych linków.

Ogródek posiadam w ROD Ruda Śląska więc specjalnie poniżej 25m planuję budowę. 5x5 było by też dobre, ale ciężej wykorzystać przestrzeń niż w 4x6 (jakaś wersalka, stolik itd w prostokącie będą mniejsze straty miejsca)

Rozważam jeszcze budowę szkieletową + płyty OSB :) dzisiaj podam wieczorem kosztorys i może jakieś zdjęcia obecnego domku :)

pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 938
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku na działce :)

Post »

Większą uwagę zwróć na ustawy, bo artykuły to nie jest do końca rzetelne źródło (różnie bywa). Mimo to przejrzałam je i uznałam, że się przydadzą dla ogólnego rozeznania przed zajrzeniem do ustawy, aby ustawa była bardziej "zjadliwa" ;)

Pozdrawiam serdecznie.
RafalRSL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 20 mar 2011, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku na działce :)

Post »

Z tego co przeczytałem, w mojej sytuacji wystarczy zgłoszenie u prezesa miejscowego ROD'u że będę stawiał działkę i tyle ;)
sadrak
50p
50p
Posty: 61
Od: 16 mar 2011, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku na działce :)

Post »

W przypadku budynku szkieletowego sprawdź dokładnie układ warstw w ścianie gdyż będzie to budynek nieogrzewany (lub ogrzewany sporadycznie) - sprawy związane z kondensację pary, itp.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa domku na działce :)

Post »

RafalRSL !

Ponieważ będziesz stawiał raczej lekką konstrukcje, to rozważ proszę, czy zamiast porządnych fundamentów / tak jak to opisał Tadeusz / nie zrobić płyty fundamentowej. Jeśli będziesz stawiał szkieletora to proponuje podparcie go punktowe. Najtańsze.
W obu przypadkach czynnikiem decydującym jest to, jaki grunt / nośny, lub prawie nośny / znajdziesz na działce i koszta.
W szalonym uproszczeniu :
Ściana o grubości 24 cm, to konstrukcyjnie, już dosyć mocna ściana. Najczęściej te grubość ściany stosuje się przy budowie domów jednorodzinnych.
Jeśli Twój budynek będzie letniakiem. Nie całorocznym, bez ogrzewania, to jeśli masz dostęp do tanich bloczków betonowych, to z nich też możesz morować ściany, acz Tadeusz wybrał Ci znacznie lepsze materiały.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Budowa domku na działce :)

Post »

W przypadku lekkiej konstrukcji ( z bali drewnianych, czy na szkielecie drewnianym ) wystarczającym fundamentem, jeżeli grunt jest stabilny, mogą być ułożone na sucho po dwa-trzy bloczki fundamentowe co 2 metry( oczywiście na bloczkach trzeba dać izolację z papy).
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 938
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa domku na działce :)

Post »

będzie fundament, a nie będzie "trwale związane z gruntem" ;) ;:136 (prawo podatkowe)
b. dobry pomysł.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa domku na działce :)

Post »

Santia !
Gdzieś 2 - 3 lata temu toczyła sie w NSA sprawo tego typu.
NSA dla tego postępowania, /podatek gruntowy/ zdefiniowała co jest trwale związane z gruntem.
W tym przypadku nie ma to zastosowania. Na razie.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”