Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Dokładnie tak jest, kominek czy otwarty czy zamknięty to frajda i kotłownia w jednym, bądź co bądź palenisko w salonie i niech nikt nie opowiada tylko bajek że jest czysto. Przy dokładaniu lub rozpalaniu ponownie zawsze się kurzy. Przynajmniej z popiołem jest co zrobić( nawóz). Kotły nowoczesne na węgiel, groszek, miał itp. dobre są, ale nie za tanie i jednak nie bezobsługowe. Pompy gruntowe to rewela, lecz strasznie droga inwestycja i co z tego że koszty wytworzenia ciepła niskie skoro trzeba zainwestować masę pieniędzy na start, a i tak są duże ograniczenia techniczne przy tego typu ogrzewaniu. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem na dzień dzisiejszy jest ogrzewanie gazowe i to też mogę polecić. Najważniejsza sprawa to odpowiedni dobór pieca do zapotrzebowania na energię. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Czy ma ktoś doświadczenia z pompami ciepła powietrze-woda?
Pozdrawiam Lucyna
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Ja mam taką pompę, Panasonic 9 kW. Ogólnie jestem b. zadowolony. Bezobsługowo grzeje dom i wodę. Na ten moment przy obecnej zimie - temperatury około -5*C / 0 / +5*C zużycie prądu na CO około 15 kWh/dzień - grzane 90m2.

Żałuje że od razu tego nie przemyślałem i postawiłem komin, teraz nieużywany - byłoby taniej.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

W okresach przejściowych grzeję 2 klimatyzatorami 3,5kW (4,4kW w grzaniu ). Sprawdzają się doskonale, jak ostatnio mierzyłem brały po około 650-700W więc zakładając że chodzą non stop na tych parametrach:
0,7 * 24 = 16kWh
Jednak w tym przypadku zużycie prądu nie ma dla mnie znaczenia w ilościach do 3,3MWh mam swój praktycznie darmowy prąd (instalacja fotowoltaiczna 3,3kW).

Grzeje nimi do około 0oC później odpalam ekogroszek.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Jestem w szoku - 3,3 MWh - wynika z tego że jeszcze 649 takich instalacji to zlikwidujemy jedną z większych elektrowni ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

asprokol pisze:Jestem w szoku - 3,3 MWh - wynika z tego że jeszcze 649 takich instalacji to zlikwidujemy jedną z większych elektrowni ;:306
Niestety nie 3,3MWh to energia jaką produkuje instalacja, a prawo działa tak że mogę oddać za darmo elektrowni lub samemu wykorzystać swój sprzedany w do sieci prąd (licząc po opuście sprzedaż * 0,8 = prąd do odebrania ).
Jak sam widzisz prawo blokuje tu możliwość zlikwidowania większej elektrowni ;) Chyba że instalację zrobiłem po to aby prąd oddawać za darmo ale na to nie liczcie.

btw. 3,3MWh to roczna produkcja a nie dobowa ;)
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe to bardzo duży komfort użytkowania. Podłoga jest "letnia" około 25-30*C, można chodzić przyjemnie bez kapci, dzieci po niej raczkują, nie potrzeba dywanów, nie ma grzejników na ścianach.
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

A jaki jest realny koszt zamontowania pompy ciepła? Będę budował dom i szukam najlepszego rozwiązania.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Czy Macie jakieś polecane, sprawdzone marki/modele pomp typu powietrze-woda 9 kW?
Taką moc pompy uzgodniliśmy z wykonawcą dla powierzchni użytkowej domu 82 m2 + 20 m2 garażu.
Może to za mało, co o tym Sądzicie?
Pozdrawiam Lucyna
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

U mnie było tak:
Sama Pompa Ciepła 9 kW - Panasonic Aquarea - 16 tyś.
Pompa Ciepła + zasobnik CWU - 200 l z nierdzewki + montaż i podłączenie elektryczne i hydrauliczne kotłowni - 24 tyś. łącznie (brutto).

Piec np. na ekogroszek jest około 10 tyś. tańszy, ale jak się to od razu zaplanuje, to nie trzeba budować komina, pomieszczenia kotłowni "węglowej", tam gdzie stoi pompa można sobie zrobić np. pralnie, suszarnie.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Zbyszek T A jak z awaryjnością takiego Panasonica? Znajomy np założył sobie Vaillanta i już po 2 latach musiał coś w niej naprawiać ;:222
Pozdrawiam Lucyna
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Nie wiem, na razie mam 1 rok, więc wszystko OK.
Ale sprzęt tego typu się psuje, więc ważne, żeby montować firmą, która jest niedaleko i w razie co szybko podjedzie na serwis.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Cześć. Odświeżam post gdyż planuję zainstalować pompę ciepła - zamiast dotychcasowego kotła na węgiel (C.o) oraz olejowego (c.w.u w lecie).

Macie jakieś doświadczenia lub rady w tym temacie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”