Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Nie wiem, na razie mam 1 rok, więc wszystko OK.
Ale sprzęt tego typu się psuje, więc ważne, żeby montować firmą, która jest niedaleko i w razie co szybko podjedzie na serwis.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Cześć. Odświeżam post gdyż planuję zainstalować pompę ciepła - zamiast dotychcasowego kotła na węgiel (C.o) oraz olejowego (c.w.u w lecie).

Macie jakieś doświadczenia lub rady w tym temacie?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Masz podłogówkę po całości czy kaloryfery, a może jedno i drugie?
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

100 m2 podłogówki, reszta domu, ok. 150 m2, kaloryfery. Fachowiec wyliczył, że potrzebna pompa 19 kW.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Luck pisze:100 m2 podłogówki, reszta domu, ok. 150 m2, kaloryfery.
Znaczy chata 250m2? Trochę słabo bo to przekombinowane i pompa mysi lecieć na wyższej temperaturze - nie wiem ile dajesz w kaloryfery ale pewnie z 50*C. Przy takim rozwiązaniu nie pchał bym się w pompę ciepła bo 19kW to dużo, a nawet bardzo.
Rachunki za prąd małe nie będą.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Sprawdź w innych firmach jakiej potrzebujesz mocy pompę .
Wydaje mi się że pompa ciepła o mocy 19kW to przesada. A jeśli rzeczywiście tyle potrzeba to znaczy że masz słabo zaizolowany dom i najpierw trzeba byłoby pomyśleć o termoizolacji.

Z tego co czytałem to pompa słabo spisuje się przy kaloryferach lepiej działa na podłogówce.

Interesowałem się tematem ogrzewania domu bo w planach mam budowę. Z analiz wyszło mi że pompa jest fajna ale droga w montażu i do działania nadal potrzebuje prądu :wink:
Pompy mają jak dla mnie za krótką gwarancję.

Mam łatwiej bo od razu planuję wybudować dom energooszczędny.

Mam zamiar wybudować mały dom ok 80m2, z wyliczeń projektowych wynika że energia potrzebna do ogrzewania na cały rok wyniesie 3,5kW.
Jak poszedłem do firm zajmujących się pompami ciepła to wmawiali mi że przy taki zapotrzebowaniu na ogrzewanie muszę założyć pompę ciepła o mocy 9kW (chcieli mnie naciągnąć na koszty).

Dlatego mi w analizach wyszło że lepiej założyć folie grzewcze na podczerwień. Ich zaletą jest że można je położyć bezpośredni pod panele podłogowe (odpada niestety podłoga drewniana), płytki, można też zamontować w ścianach lub w suficie pod karton-gips.

Na moje 80m2 założenie całej instalacji wraz ze sterownikami kosztowałoby 15tys. W planach mam rekuperację więc nie będę budował kominów (zaoszczędzę na nich kasę), gdybym chciał założyć pompę ciepła to łączny koszt (pompa, instalacja, ogrzewanie podłogowe) wyniósłby ok 40-50tys.
Więc wybierając ogrzewanie prądem oszczędziłbym ok 25-35tys za co mógłbym założyć panele fotowoltaniczne i miałbym autentycznie ogrzewanie za darmo. A gdybym nie chciał inwestować w panele to zaoszczędzona kasa pozwoliłaby mi grzać prądem dom przez prawie 10 lat (zakładając nawet cenę prądu 2 razy wyższą niż obecna).

Polecam zrobić audyt energetyczny domu.
Pozdrawiam Paweł
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Panele fotowoltaiczne fajna sprawa mam 7,3kW na dachach. Dają radę mam jeszcze jakiś 1MWh do odebrania z elektrowni.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Luck pisze:Cześć. Odświeżam post gdyż planuję zainstalować pompę ciepła - zamiast dotychcasowego kotła na węgiel (C.o) oraz olejowego (c.w.u w lecie).

Macie jakieś doświadczenia lub rady w tym temacie?
Gruntowa pompa ciepła z pionowymi odwiertami, marki Nibe. Dom 240 m2, na całości podłogówka, lubimy ciepło, więc nie oszczędzamy na grzaniu. Od 8 lat działa bezobsługowo. Raz na początku wystarczyło odpowiednio wybrać krzywe grzania i o pompie zapomnieliśmy. Nie mam podlicznika na nią, ale z szacunków oceniam, że ogrzewanie + CWU kosztuje nas ok. 3 tys. zł rocznie.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Pawle, podałeś jakąś nieścisłość, bo te 3,5 kW nie jest energią, tylko mocą. Komin bym zawsze budował, bo przy awarii prądu, można ogrzewać czasowo nawet kominkiem. Aby dobrze wykorzystać energię słoneczną, to na panele nie może padać cień, bo znacząco obniży ich moc.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

mymysteryy gruntowa pompa ciepła to 2 odwiery po 100m lub 3 po 70m każdy sam koszt wiercenia to przynajmniej 20000 PLN za tyle masz powietrzną pompę ciepła na R32.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Zakładając pompę te 8 lat temu jakoś nie byłam przekonana, czy powietrzna da radę. Z tego co słyszałam obecnie mają lepsze sprawności. No i tyle o ociepleniu klimatu wtedy się nie gadało jeszcze, a i zimy zdarzały się normalne. Powietrzne chyba w takich warunkach zbytnio nie wydalają?
Całość tzn. pompa, instalacja, odwierty ( 240 mb) kosztowały 52 tys.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Wiesz mam klimę w 2 mieszkaniach stare jakieś Elty 2,7kW grzały przy -17*C bez najmniejszego problemu. Każdą kupiłem jako nówkę za 700 PLN jak Elta splajtowała. Gwarancja 2 lata mija chyba 10 rok jak działają - nigdy nie serwisowane.
Teraz mam Midea blank 3,5kW z instalacją kosztowała 3300PLN działa 5 rok bez serwisu sam ją czyszczę. Wytłumacz mi proszę po co wydawać 52k PLN kiedy one nigdy nie mają prawa się zwrócić?
Za 15000 PLN 6 lat temu założyłem 3,3kW fotowoltaiki do tego pompa ciepła powietrze woda to max 20k PLN (LG Therma V).

Powiedz nam ile glikolu zostało wlane, ile kosztuje serwis bo prąd 3000 PLN to dla nie sporo płacę 150 PLN rocznie za prąd.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Ano widzisz nie każdy umie sobie sam coś zrobić i sam serwisować.
Pompa dlatego, by nie kopcić węglem ( i co też ważne, by nie musieć latać do pieca). Gazu nie ma w mojej dzielnicy.
marcinbb pisze:Powiedz nam ile glikolu zostało wlane, ile kosztuje serwis bo prąd 3000 PLN to dla nie sporo płacę 150 PLN rocznie za prąd.
Dla Ciebie sporo, bo masz fotowoltaikę . Ja nie mam (żadnych dotacji nie dostanę ze względu na DG zarejestrowaną w domu). Twoje 3,5kW ma się chyba nijak do mojej 16 kW przy tak dużym domu, ale szczerze nie czytałam wcześniejszych Twoich wpisów, więc szczegółów nie znam.
Nie jest moim zamiarem udowadnianie, że moje rozwiązanie jest lepsze, czy najlepsze. Pewnie jest gorsze od Twojego. Padło pytanie o pompę to napisałam jakie rozwiązanie jest u mnie i jak się w praktyce sprawuje i ile kosztowało. Mam i jestem zadowolona. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”