Domek drewniany czy murowany?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Wojtass nie widzisz różnicy , bo nie miałeś porównania , a ja tak , i nigdy nie zamieniłabym mojego drewnianego na murowany .Jest cieplejszy w zimie , chłodny w lecie (trzeba pamiętać zamknąć okna o 9 :D ), mniej zużywa opału do ogrzania ,jest zdrowszy .A ja chcę żyć zdrowo :D
x-W-ss
---
Posty: 98
Od: 6 maja 2014, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Mam porównanie bo dość długo mieszkałem na stałe w drewnianym domu. Nie zgodzę się że drewniany dom jest oszczędniejszy w ogrzewaniu. Owszem jak wymuruje się dom z pustaka czy ceramiki to długo trzeba grzać żeby mury się ociepliły ale jak masz chatkę z betonu komórkowego i ocieplisz go styropianem to zwykła koza daje takie ciepło że trzeba okna otwierać przy minus 10 na dworze. Fajnie jest jak dom drewniany jest w miarę nowy-do 10 lat. Później im starszy tym więcej problemów. Zwłaszcza jak traktujesz go jako letniskowy i zostawisz na zimę bez ogrzewania. Podłogi się wyginają, wszędzie włażą robaki, no i ta ciągła niepewność czy domek jeszcze stoi i czy miejscowe pijaczki zrobiły sobie z niego ognisko.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Tani domek na działce - jaki?

Post »

Stare deski są droższe 3-5 razy od nowych - przerabiałem jeden pokój więc interesował mnie ten temat.
Kupić i zrobić altankę ;:306 do tego można kupić wazę z dynastii Ming na doniczkę. ;:306
Niech moderator przeniesie ten pomysł do śmietnika a autora do ...............
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
oitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 sie 2016, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Tani domek na działce - jaki?

Post »

Witajcie,

uprzejmie proszę forumowiczów, którzy mają u siebie na działkach domek o pow. 35m2 o podpowiedź, czy w takim metrażu spokojnie można urządzić się na potrzeby weekendowe i czy ewentualnie ogrzewacie taki domek (i jak?), jeśli przebywacie w nim w sezonie "zimnym"? Będę wdzięczna za relacje zdjęciowe, jak wygląda taki metraż i domek - dzięki :)
Olga.
zbynio
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 gru 2010, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Tani domek na działce - jaki?

Post »

Mam na działce domek drewniany o pow. 35 m2 po obrysie + podasze. Na potrzeby weekendowe wystarczy, dla dwóch, trzech a nawet czterech osób. W kwestii ogrzewania - wystarczy kominek zamknięty z rozprowadzeniem ciepła na górę. Do kominka otwartego trzeba by wrzucać dużo drewna, bo szybko się spala...Oczywiście warto zainwestować w ocieplenie ścian wełną mineralną. :)
oitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 sie 2016, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Tani domek na działce - jaki?

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli możesz napisz jaki jest u Ciebie rozkład pomieszczeń, czy na parterze da się zmieścić łazienkę, mały pokój i pokój z kuchnią? Co do ogrzewania i komina - obawiam się trochę tej kozy, ze względów bezpieczeństwa... w domu będą zwierzęta i małe dzieci. Raczej obstawiam na ogrzewanie grzejnikami olejowymi, tylko wcześniej muszę ustalić jakie to koszty...
Olga.
zbynio
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 gru 2010, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Tani domek na działce - jaki?

Post »

Na parterze mam spory pokoik, aneks kuchenny i zlew oraz małą łazienkę (wc+kabina prysznicowa+umywalka). Znalazło się też miejsce na mały aneks gospodarczy (lub właściwie skrytkę 1m2, na podręczne narzędzia i choćby odkurzacz). Na górze jedna przestrzeń bez podziałów na pomieszczenia. Kominka nie ma co się bać, tym bardziej że kominki zamknięte osłaniają przed ogniem. Do tego kupić czunik czadu i spokojna głowa. Poza tym, ogrzewanie drewnem jest najtańsze. Ale oczywiście wybór należy do Ciebie. :)
oitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 sie 2016, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Tani domek na działce - jaki?

Post »

Super, dzięki! Przekonuje się, że te 35m2 będzie wystarczające na pierwsze lata użytkowania... :)
Olga.
azamag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 paź 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Również rozważam budowę domku drewnianego o małych gabarytach. Tak by nasza trójka miała swoje lokum z własnym kawałkiem ogrodu, a nie w blokowisku. Marzy mi się domek drewniany z bala. Miałam przyjemność mieszkać w takim podczas wakacji na Mazurach. Domek przepiękny, ekologiczny z fantastycznym mikroklimatem w środku. Budowała go lokalna firma Natur Eko Dom, która buduje z sosny mazurskiej. Interesowałby mnie indywidualny projekt, który zostanie wykonany przez firmę z nimi współpracującą. Sama budowa pójdzie szybko gdyż trwa około trzech miesięcy. I co najważniejsze prace można prowadzić również zimą. Z niecierpliwością będę czekać na efekt końcowy.
oitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 sie 2016, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Witajcie, odświeżę raz jeszcze temat i liczę na Waszą pomoc. W 2018 r. planuję postawić na swojej działce domek do 35m2. Pojawił się ogromny problem - murowany czy drewniany... Podpowiedzcie, czy w domku murowanym (z pustaka), który byłby ogrzewany "kozą" i służyć w sezonie wiosna-jesień, mogę mieć problem z pleśnią/wilgocią/grzybem? Czy konieczne jest odsuwanie mebli od ścian? Czy zachowanie odpowiedniej wentylacji wystarczy, aby nie było w domu wilgoci? Jeszcze jedno ważne pytanie... czy taka mała "koza" ogrzeje na weekend zimne mury? Planuję przebywać na działce weekendowo do późnej jesieni... Dziękuję za odpowiedzi!
Olga.
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Mam domek murowany z pustaka, zimą nie ogrzewany i żadnej pleśni u mnie nigdy nie było. Mieszkamy w nim non stop od wiosny do jesieni. :D . W chłodniejsze dni grzejnik olejowy, w dni słoneczne wewnątrz nagrzewają mi drzwi. ;:oj Są blaszane, nagrzeją się niczym grzejnik. Niestety latem przy pięknej pogodzie owe drzwi zasłaniam roletą aby się nie nagrzewały. ;:173
rysiek86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 mar 2018, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Witam,
działka ROD 300m2, planuje w tym roku domek 4x4 + taras 3x4 pod jednym dachem. Zastanawiam się nad dwoma opcjami drewniany czy murowany..
Ale od początku:
Fundament dla jednego czy drugiego będzie taki sam, czyli beton do tego bloczki fundamentowe, pełna izolacja, w środku styropian i do tego wylewka, tzw. "0" na wysokości ok 30 cm od poziomu ziemi.
Dach powierzchnia 7,5 x 4,5, blacha trapezowa, folia paraprzepuszczalna, belki, łaty, kontry.. Standard.
No i teraz zastanawiam się z czego ściany:
1. Pustaki gazobeton (typu suporex), szerokość 24 cm. Do tego z jednej i drugiej strony siatka i klej, bez ocieplenia.
2. Belki 12x8 (lub mniejsze proszę o poradę) co 80-90 cm jako szkielet, do tego w środku wata izolacyjna 120 mm, po zewnętrznej stronie płyta OSB 18 lub 22 mm, na to folia chroniąca przed wiatrem, od środka folia paraprzepuszczalna i na to płyta osb 9 mm.
Co będzie lepsze? Dodam, iż domek nie będzie ogrzewany zimą - ma służyć tylko sezonowo wiosna - jesień.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Nie sądzisz, że płyta OSB będzie wystarczająco chroniła przed wiatrem? Po co jeszcze ta folia? Płyty OSB w środku?
Słaby pomysł; to jednak chemia. Wełna mineralna bardziej potrzebna na dachu; blaszany dach bez izolacji termicznej to w środku smażalnia frytek w lecie a lodownia w zimie. Ditto..jeśli blacha to po co folia? Ściany z siporeksu? Jestem za. A masz murarza? Siporeks chroń przed wilgocią, jeśli wymurujesz wilgotnymi blokami to będziesz chałupę suszył kilka lat. W skrócie: Chałupa drewniana - miło i sympatycznie i stała wojna z myszami. Siporeks - wygodnie ale po miejsku. Czy zamierzasz tam nocować? Jeśli tak to musisz myśleć o ogrzewaniu. Samo ocieplenie nic nie da. Mroźne noce można trafić do czerwca, a i we wrześniu potrafią już być przymrozki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”