Hałas. Dom przy hałaśliwej drodze

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
anna_s
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 wrz 2008, o 18:39

Hałas. Dom przy hałaśliwej drodze

Post »

Mam domek 10m od bardzo głośnej drogi, która jest na wysokości moich okien.. :evil: bardzo przeszkadza mi ten hałas a z roku na rok aut jeździ coraz wiecej :( najgorsze jest to, że droge słychać w dalszych zakątkach ogrodu...
myślałam o tablicach wygłuszających, wiecie może jak postarać sie o takowe i czy są jakies inne sposoby na wyciszenie posesji...

pozdrawiam cieplutko
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dom przy hałaśliwej drodze

Post »

annaskrzypczyk pisze:czy są jakies inne sposoby na wyciszenie posesji...
Samo optyczne zasłonięcie źródła hałasu znacznie redukuje jego uciążliwość dla naszej psychiki :!:

To jest dowiedzione naukowo.

Rośliny tłumią dźwięki, ale pas o szerokości 3-4 zmniejszy je o niewielki procent licząc w decybelach :?

( ale przynajmniej zasłonią i zaabsorbują sporo pyłów,sadzy)

A o ekranach to możesz pomarzyć - w praktyce mieszkańcy walczą kilka lat i nic...

Tu podstawowe prawne informacje:

Monitoringiem hałasu zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, a w sieci lokalnej - starosta i organy zarządzające drogami czy liniami kolejowymi - i tam należy się udać najpierw.

Poziom hałasu jest regulowany w zależności od miejsca (zabudowy i przeznaczenia), w oparciu o przepisy prawa polskiego:

Ustawa z dnia 27 IV 2001r. Dz. U. nr 62 poz. 627 z późn. zm.
Rozp. Ministra Środowiska z 29 VII 2004r. Dz. U. nr 178 poz. 1841
Rozp. Min. Środ. z 9 I 2002r. Dz. U. nr 8 poz 81
Rozp. Min. Środ. z 23 I 2003r. Dz. U. nr 35 poz. 308

oraz europejskiego:

Dyrektywa 2002/49/EC

Poziom hałasu jest tam ściśle określony (w decybelach), więc po pomiarze bez problemu określisz, czy masz podstawy do walki o ekrany.
Pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie się do Starosty powiatu lub zarządcy drogi z wnioskiem o przeprowadzenie pomiaru natężenia hałasu, w uzasadnieniu wykaż uciążliwość ciągu komunikacyjnego ze względu na nadmierny hałas.
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Znam właścicieli jednego domu, którzy posadzili thuję occidentalis, by zatrzymywała pyły przybywające z drogi, która jest pełna samochodów przez 25 godzin na dobę :lol:
Zatrzymują one także trochę dźwięku, jak napisał poprzednik.
Pozdrawiam
Michał
anna_s
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 wrz 2008, o 18:39

Post »

Bardzo dziekuje za odpowiedz, obsadze ogrodzenie czym sie da a później postaram sie o tablice, może sie uda...nie dowiem sie jak nie spróbuje

serdecznie pozdrawiam

W zeszłym roku posadziłam już pęcherznice, mam nadzieje ze wytrzyma zasolenie, drogowcy mocno solą sypią i u mnie wszystkie iglaki padają szybko..
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Dom przy hałaśliwej drodze

Post »

Podepnę się do tematu z pytaniem co poza szpalerem roślinnym najlepiej zatrzymuje hałas.
U mnie trwa wielka wycinka lasu , który oddzielał mnie trochę od hałasu.

Zastanawiam się jakie materiały są najbardziej hałasochłonne bo może gdzieś między krzewami można byłoby ulokować jeszcze coś co tłumi dźwięki .Nie myślę tu o profesjonalnych ekranach bo to pewnie niedostępne ale może ktoś znający się trochę na materiałach podpowie co można zastosować.
Muru nie zbuduję.Uprzedzam od razu ewentualne takie podpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dom przy hałaśliwej drodze

Post »

Czytałem kiedyś publikację o ochronie przed hałasem i zapyleniem. Należy posadzić rośliny pasami:
- trawa
- niskie krzewy
- niskie krzewy
- wysoki krzewy
- niskie drzewa
- wysokie drzewa
- niskie drzewa
- wysoki krzewy
- niskie krzewy
- niskie krzewy
- trawa.
Spełniał to normy europejskie dla ochrony osiedli od wpływu autostrady przy łącznej szerokości pasów około 100 m..
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Hałas. Dom przy hałaśliwej drodze

Post »

Dziadku , a co z ta trawą ?
Jeśli na poziomie ziemi a nie w jakiejś wertykalnej wersji to też osłona przed hałasem ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hałas. Dom przy hałaśliwej drodze

Post »

W "komorze ciszy" elementy tłumiące dźwięk mają różne wielkości. Akustycznie trawa ma inne właściwości niż pnie, konary, gałęzie, gałązki, liście drzew i krzewów.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Hałas. Dom przy hałaśliwej drodze

Post »

Niestety nie obsadzę 100 metrów zgodnie z przedstawioną przez Dziadka kolejnością.
Może odezwie się jakiś "Akustyk" i podpowie jak tłumić hałas jakimś nieroślinnym materiałem.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hałas. Dom przy hałaśliwej drodze

Post »

Ekrany z przeźroczystego plastiku o wysokości minimum 3 a lepiej 5 metrów.
Takie są budowane we Wrocławiu. Niektóre są już zarośnięte bluszczem.
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hałas. Dom przy hałaśliwej drodze

Post »

Najlepszym ekranem jest wał ziemny, ma lepsze tłumienie od specjalistycznych ekranów akustycznych, tyle, że pod wał trzeba przewidzieć dużo miejsca, trapezowaty w przekroju kształt zajmuje dużo miejsca przy podstawie. Im wyższy tym lepiej, ale więcej terenu zajmie. Wał można obsadzic drzewami i krzewami zimozielonymi.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Hałas. Dom przy hałaśliwej drodze

Post »

Arnika pisze:Najlepszym ekranem jest wał ziemny, ma lepsze tłumienie od specjalistycznych ekranów akustycznych, tyle, że pod wał trzeba przewidzieć dużo miejsca, trapezowaty w przekroju kształt zajmuje dużo miejsca przy podstawie. Im wyższy tym lepiej, ale więcej terenu zajmie. Wał można obsadzic drzewami i krzewami zimozielonymi.
Rzeczywiście wał może być najlepszym rozwiązaniem.Mam tyle miejsca , że zrobię wałeczek bo dużo już roślin rozmaitych.Ale przy zakładaniu ogrodu to świetna podpowiedź.

Dalej tną las który odgradzał mnie od drogi.Co to będzie latem z naszą oazą ? Nie chcę myśleć.
Dla mnie hałas to jak śmieci w środowisku w którym żyję.Nikt nie bierze pod uwagę hałasu w żadnych publicznych przedsięwzięciach a w tym przypadku może można byłoby ciąć w innym miejscu a ten obszar zostawić jako naturalny ekran dźwiękowy? Ale to nie wyobrażalne aby ktoś tak podszedł do sprawy.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”