MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

nie zauważyłem postu Pawła Woynowskiego ze strony 5 :oops: {ten o moich wyliczeniach} wiec wyjaśniam: co do Osmia rufa sprzedają 600 kokonów i ja nie mówiłem o tym ile kokonów jest w rurce tylko ile rurek trzeba przygotować :wink: a co do Anthophora to problem w tym ze one nie interesują się w ogóle ścianami glinianymi bez otworów :idea: mogą powiększyć średnice istniejącego uprzednio otworu natomiast nie tworza tych otworów całkiem od początku[wiem bo mam te pszczoły] co do pasożytów tego rodzaju :) hmmm jest coś co się nazywa Melecta albifrons nie sadzę żeby ktokolwiek był w stanie zabezpieczyć gniazda - trzeba by zatykać otwór po wylocie pszczoły i otwierać na przylot :idea: :twisted: ja miałem w tym roku 4 gniazda Anthophora plumipes i już mi się 1 samica Melecta albifrons pojawiła a co dopiero przy większej ilości gniazd :?: drugą sprawą są preferencje tej pszczoły-prawdę mówiąc nigdy nie widziałem żadnej z tych pszczół na drzewach owocowych-ich specjalizacja są rośliny zielne - kokoryczki, miodunki,dąbrówki,podobno bardzo dobrze oblatują borówkę wysoką i to one zapylają kwiaty pierwiosnków. i tam jest jeszcze jedna oferta Chelostoma florisomne :idea: :wink: i jest wspomniane ze ta pszczoła zapyla kwiaty z płytkim dnem kwiatowym-a ten gatunek jest ściśle związany akurat z jaskrami :idea: oczywiście hodowla sama w sobie jest ciekawa ale jak ktoś chce mieć zapylone drzewa owocowe to sie rozczaruje,takie sprawy powinny jednak być zawarte w opisie- czyli jak chcemy miec zapylone drzewa w sadzie kupujemy Osmia rufa, jak mamy plantacje borówki wysokiej to kupujemy porobnicę{Anthophora} dlaczego nie jest wspomniane co musimy przygotować, ze potrzeba rurki trzcinowe, ściankę glinianą itp. itd.
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5402
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Witam ;:3
Czy ja dobrze rozumuję , to mularki nie zapylaja drzew owocowych?
Słyszałam kiedys w telewizji , że warto hodować trzmiele , zapylają brzoskwinie i inne drzewa owocowe, może ktoś podpowie na ten temat
pozdrawiam
Awatar użytkownika
mariasen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 10 paź 2006, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Dziękuję za identyfikację :wit
Pozdrawiam Majka
spis wątków
wizytówka
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

murarkiOsmia zapylają i to bardzo dobrze- podobnie jak Pszczolinki(Andrena natomiast co do innych rodzajów pszczół samotnic mam spore wątpliwości- po pierwsze termin pojawiania się sporej grupy z nich wyklucza je z zapylania roślin owocowych no bo jakie drzewa owocowe kwitną w czerwcu kiedy rozpoczynają swoje loty gatunki z rodzaju Miesierka(Megachile) sporej części pszczół samotnic nie da się wykorzystać z powodu ich preferencji mieszkaniowych- np gatunki Z rodzaju Andrena mieszkają w ziemi ale nie w murkach tylko ze tak się wyrażę "na płaskim"- trzeba by przygotować coś w rodzaju piaskownicy :) trzeba pamiętać ze wśród pszczół samotnic są gatunki ściśle związane z określonymi grupami roślin np pszczoły samotnice z rodzaju Dasypoda latają tylko na rośliny z rodzaju szczeciowatych, poza 1 gatunkiem który oblatuje wyłącznie kwiaty z rodziny jaskrowatych spora cześć miesierek także jest silnie wyspecjalizowana. jest także taki rodzaj Eucera polska nazwa: Kornutka i jest:
Kornutka lucernowa-Eucera clypeata
Kornutka wykowa-Eucera interrupa
Kornutka koniczynowa-Eucera longicornis
Kornutka komonicowa-Eucera tuberculata
Awatar użytkownika
hornet
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 sty 2010, o 08:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Sezonowy chów trzmieli - zapraszam do lektury (plik pdf)
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

okazuje się ze pod tym śniegiem wcale nie jest takie zamarznięte jak by się wydawało :idea: :? Bylem dzisiaj na trzcinie i ździebko wpadłem do wody szczęście że to było trzcinowisko i było się czego złapać i tak wypełzłem- albo tam jakie oparzelisko jest pod spodem albo jakiś niewielki prąd wody w każdym razie utknąłem po pachy wody to było w sumie niewiele ale mułu metr na bank. mało co i by mnie Waleria miała na sumieniu :idea: :) bo to dla niej zbierałem :idea: :) swoja drogą koszmarnie się idzie w zamarzniętych spodniach :idea:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Ciarki mnie przeszły. Mam nadzieję,że zaraz po powrocie zażyłeś coś z apteki lub jakieś domowe środki rozgrzewające. ;:38
Waleria
Awatar użytkownika
mariasen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 10 paź 2006, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Tylko się nie pochoruj. ;:3
Pozdrawiam Majka
spis wątków
wizytówka
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Trzeba uważać, ja też niedawno zaliczyłem wpadkę do stawu.. :| . Chciałem zrobić przerębel a tu klops prawie do pasa, przy brzegu był cienki lód ;:223
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

O mamo!!! :shock: Daleko musiałeś iść? Ja bym umarła z zimna na miejscu :roll: :|
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

2,5km było, i nie było co umierać na miejscu,tylko szybko śmigać do domu :idea: w takich sytuacjach nie ma sie co zastanawiać tylko trza rzucic wszystko i szybko starać sie dotrzeć do "cywilizacji" ze żmiją tez tak miałem :idea:
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

:shock: no to naprawdę wesoło nie miałeś, ja szedłem tylko jakieś 150 metrów, a parzyło jak diabli w nogi :) Wtedy było - 6 i silny wiatr, brrr... Ale nie pochorowałem się, to chyba dobre zahartowanie :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
karina1
1000p
1000p
Posty: 1110
Od: 19 sty 2010, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jarosław,dolnośląskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

:wit to jest bardzo cekawe,co piszecie ,ja chyba też się wezmę za hodowle murarki,bardzo mnie to zainteresowało
"Przyjaciele są jak ciche anioły,które podnoszą nas,kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać" Miłego dnia,życzy Karina
Mój piękny ogród - Akacjowe raczo- Cz1.'Ogród Kariny i Marka"Akacjowe Ranczo"Cz2.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”