Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary .Cz.1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Hosta pisze:O pieniądze zawsze chodzi. Skąd Gminy mają kasę, jak nie w większości z podatków od nieruchomości?
Mnie bardziej ciekawi czemu jeśli za śmieci wzięły się gminy to ceny za tą usługę wzrosły. Jeśli firmie X opłaca się odbierać śmieci po np 35zl miesięcznie to czemu teraz gminna firma nie może za takie pieniądze odbierać smieci, tylko twierdzi że przegrywa przetarg z firmą która będzie odbierać za 50zł/mc.
.A może lepiej wpuścić firmę zewnętrzną z innego miasta a ludzi z własnego miasta pozwalniać?
No wiesz, jeśli po odbiór śmieci opłaca się przyjechać z innego miasta to należałoby wywalic na początek tzw. Szwagra w randze dyrektora czy prezesa, później zatrudnić fachowca, a jeśli wyjdzie że wina leży po stronie pracowników to ich też zwolnić. Nie powinno być tak ze zatrudnienie mają ludzie tylko dlatego że są swoi.
Znaczy jeśli urzędnik sobie życzy to mnie nie będzie przeszkadzać jeśli ów urzędnik pokryje różnicę z wlasnej kieszeni.

Zezwolenie to zezwolenie, nie nakaz. Wiec jeśli wystąpisz o zezwolenie a drzewa nie wytniesz, to Twoja sprawa. Nikt żadnej kary nie nałoży. Chyba, że ubezpieczyciel się o tym dowie......
Dzięki za info
Za to leśniczy może nałożyć Tobie karę, gdy nie uporządkujesz na czas swego lasu.
Niestety nie mam lasu, a kara od lesniczego to kolejny chory pomysł. W ten sposób np kupuję 1000ha lasu i chcialbym sobie zrobić las naturalistyczny. Oczywiście nie wolno bo robaczek zagraża, ale gdy panstwo wymysla sobie rezerwat i drzewo przewrocone jest siedliskiem robaczkow zagrazajacym mojemu lasowi to mam pecha bo rezerwat.
Kolejny przykład że system dla idiotów jest w rozkwicie.
że lasy tną na potęgę? Lesistość w kraju w ostatnich latach znacznie wzrasta.
Noo, bo są dopłaty i na piaskach to bywa opłacalne. Aczkolwiek znam ludzi którzy gotowi by byli oddać kasę, byleby teren odlesic z tego nastoletniego, cennego przyrodniczo boru. W okolicach Krakowa już nowych nasadzen nie. Widuje, wzrosla świadomość czym grożą drzewa?
A LP tna sobie drzewa stu i wiecej letnie, wsadzajac mlodnik. W armii się mówi "sztuka jest sztuka", jednak mnie głupiemu to sie jednak nie wydaje rownowazne.
Żadna firma nie kupi sobie od tak lasu i go nie wytnie by postawić tam kurort czy coś innego. Odlesić grunt to trudna sprawa.
Nooo, czytałem o kosztach jak ktoś chciał by droga leśna służyła mu za dojazdowa do domu. Pomimo że droga była, nie rosło na niej drzewo to koszt "odlesienia" był gigantyczny. Z drugiej strony na Helu są do kupienia zalesione tereny wojskowe. Od dość dawna doplacamy do ich utrzymania bo trudno znaleźć frajera który zapłaci sporą kasę za bezuzyteczny teren.
Obawiam się jednak, że przy naszej krajowej mentalności z 3 zaborów, szybko wrócimy od punktu wyjścia.
Nie wiem z którego zaboru jesteś, sądząc po przekonaniu że urzędnik wie lepiej stawialbym na rosyjski, u nas w austriackim ludzie jednak cenili wolność no i praw durnych było mniej, więc się nie dziw że wierzę w mądrość wlascicie.
Oczywiście zakładając że te zabory maja realny wplyw na dzień dzisiejszy (zwłaszcza że później była wojna, później wysiedlenia, akcja wisła, budowy hut etc)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

odbiegniemy trochę od tematu wycinek.

Ustawa o czystości zakładała ze Gminy mogą Tworzyć związki celowe, firmy do realizacji własnych celów komunalnych;
utrzymanie zieleni
sprzątanie
zarząd nieruchomościami
odbiór nieczystości płynnych
Więc stworzyły własne spółki.

Nowa ustawa mówi, że nadal mogą tworzyć ale ich wykorzystanie stoi pod znakiem zapytania. Bo muszą w przetargu. No i tu jest teraz duża zagwozdka. Masz firmę, ale nie możesz jej użyć. Ten układ nie jest idealny. W małych miejscowościach taka firma komunalna to 100% rynku zapewniała 2 samochodami. Nowe wytyczne : min 4 samochody. Oznacza, to koniec dla tych małych firm, bo nie wystartują w żadnym przetargu.

Ceny wyższe? No nie wszędzie. Zależy która Gmina jak liczyła.
Ustawa narzuca pewne obowiązki:
- odebrac każdą ilośc odpadów
- zbudować Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów
- odpady przekazac do wskazanych w Planie Gospodarki Odpadami Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów - a więc nie tej która tańsza.
- zagospodarowac odpady biodegradowalne (np. wybudować kompostownie )
- koszty obsługi administracyjnej włączyć do kosztu odpadu.
- itp.

Inne przepisy się nie zmieniają; Prawo zamówień publicznych, ordynacja podatkowa. nie zmienia się także struktura urzedów.

W mojej Gminie przeciętny mieszkaniec będzie płacił 30% mniej. Stracą osoby która produkowały mało śmieci "z natury" i te które dotychczas wywoziły je do lasu, spalały w piecach itp. Ci co produkowali dużo śmieci - zyskają.

Ustawa nie rozwiazała problemu domków letniskowych - wrzuciła je do jednego wora ze szkołami, szpitalami, dworcami i zakładami usługowymi, produkcyjnymi itp. - ogólnie terenami niezamieszkałymi. A które to produkują rocznie tyle samo odpadów co dom jednorodzinny.

Natomiast, faktycznie czasem wydaje się że ceny wzrosły, ale dlaczego? No nie wiadomo jak To robili tak tanio.
Średnia cena samochodu znana
Średnie spalanie takiego samochodu znane
koszt pracownika, nawet gdy ma 1200 zł/na rękę znane
koszt odpadu na składowisku znane
Liczba produkowanych odpadów na terenie Gminy w latach poprzednich znane!
Liczba mieszkańców - znane!

I średnia cena wychodzi czasem wyżej niż przedsiębiorstwa prywatnego. Oczywiście kalkulacja ta nie obejmuje manewrów które firmy zmuszone są wykonać by wykpić się od US, by utrzymać niższą cenę.
Ponadto Gminy, które nie miały ww. danych dotyczących produkcji odpadów musiały się oprzeć na średnich krajowych, które dla małych miejscowości w ogóle nie przystają.
Ponadto Gminy musiały podjąć uchwały do końca 2012 r. by nie narazić się wojewodzie, uniknąć kar.
A kalkulacje ceny to jak kosztorys inwestorski :wg średnich cen a przetarg czasem wychodzi za pół ceny. Ale jak moi ludzie mówią: Jeszcze nie zdarzyło się by obniżyli cenę..... tyż prawda.
Im mniejsze miasto, tym chyba większy wpływ mieszkańców na decyzje burmistrzów i radnych - stąd i kalkulacja ceny, przed wyborami :wink: bardziej "dla ludzi".
Ba, u mnie w inwestycjach śmieją się że
Kowalski wybuduje dom za 0,5 mln PLN
Gmina taki sam za około 1 mln PLN
Państwo za około 2 mln PLN

Ustawa miała rozwiązać problem śmieciowy, a wszystko wskazuje, że przerzuciła odpowiadzialność na Gminy, a nie dając większej swobody dostosowania do miejscowych warunków. np. dopiero od stycznia można mieszać metody. Do końca grudnia 2012 gmina mogła wybrać tylko 1 z 4 narzuconych metod. a żadna nie była idealna i niosła za sobą dużo pytań.

Lasy: są lasy czyli drzewa na gruncie oznaczonym jako Ls i są inne grunty. "Frajerzy" w Świnoujściu budują kolejne hotele i śpiewają po 8000 zł/m2. na takich innych gruntach.

skąd? U mnie Ordnung muss sein!
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

monika pisze:..a'propos firanek to ja miesiąc temu pomieszkiwałam na Starówce w Hamburgu, byście się zdziwili :lol: :lol:..
..jak mocno jest ograniczone prawo do wolności, a kary takie, że ;:oj

- to tak, żebym była dobrze zrozumiana
I już Wam nie przeszkadzam w merytorycznej wymianie zdań
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Monika. A może dosadniejszy przykład firankowy ? O co chodziło na tej Starówce?
halfoat
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 maja 2007, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

newrom pisze:Niestety nie mam lasu, a kara od lesniczego to kolejny chory pomysł. W ten sposób np kupuję 1000ha lasu i chcialbym sobie zrobić las naturalistyczny. Oczywiście nie wolno bo robaczek zagraża, ale gdy panstwo wymysla sobie rezerwat i drzewo przewrocone jest siedliskiem robaczkow zagrazajacym mojemu lasowi to mam pecha bo rezerwat.
Kolejny przykład że system dla idiotów jest w rozkwicie.
Ciesz się, że PGR-y padły, bo znając życie waliliby teraz kary za chwasty na polu, albo za to, że nie opryskałeś na stonkę.

Hosta ta Twoja gmina to jest jakiś ewenement, bo np. u mnie przeciętny mieszkaniec będzie płacił 35% więcej za segregowane i 50% za niesegregowane, w stosunku do tego co było dotychczas (i z tego co słyszałem/czytałem tak jest w 99% gmin). Najśmieszniejsze jest to, że pewnie ta sama firma będzie wykonywała usługę.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

jeśli chodzi o lasy: naturalistyczny to On może być. Nawet sporo suszek. Ale gdy w Twoim lesie zrobi się gniazdo szkodnika, które zagrozi także sąsiednim lasom, albo nadmiar suszek co zwiększa zagrożenie pożarowe ponad akceptowalny poziom to będziesz miał nakaz - trzebież sanitarna. A nie trzebież zupełna. jak zetniesz las, ten sam leśniczy zadba abyś posadził nowy, zgodnie ze sztuką - unikając monokultury.
Las jest Twój, ale z urzędu masz zatrudnionego fachowca co Ci dopilnuje jego stanu - Leśniczego Lasów Niepaństwowych. szczególnie młody las wymaga pielęgnacji, im starszy, tym mniej. To nie jest zły układ. Ty decydujesz, On nadaje kierunek. W sytuacjach krytycznych interweniuje. Las to nie ogródek, tu koncepcji nie zmieniasz co roku.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Toc pisałem o robaczku, moim lesie i rezerwacie z panstwowymi robaczkami. Prywatne bardziej szkodzi?
Monokultury to lasy państwowe sadzą, ale one są dobre bo państwowe? Prywatny właściciel chętnie posadzi buki,dęby itd do swojego lasu. No chyba że to nasadzenie w ramach dopłat do zalesiania. Wtedy monokultura sosnowa jakoś nie przeskadza.
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Żadna monokultura dobra nie jest, bo natura nie zna monokultury. Nawet na bardzo trudnych siedliskach jak solne czy galwanowe taka nie istnieje. Podważając sens monokultury sosnowej podważasz też sens monokultur upraw zbóż, warzyw itd.
Jednym z wielu zadań Lasów jest dostarczanie drewna. Każdy chętnie kupi papier, meble drewniane itp., a skądś to drewno musi się wziąć. Sosna rośnie najszybciej i jest mało wybredna dlatego jest tak szeroko stosowana. Ale LP nie tylko sosnę sadzi. I nie tylko monokultury.
Monokultury to koszty dużych społeczeństw, w których żyjemy. Prawo również. Prawo daje przywileje, ale i obowiązki. Żeby mieć prawo do korzystania z czystej wody, gleby i powietrza mamy obowiązek chronić przyrodę. Dlatego weszły przepisy o katalizatorach w autach, benzyna bez ołowiu, zakaz stosowania eternitu itd.
Nawet pojedyncze drzewo jest częścią natury i przyrównywanie ich do firanek ma sens dopiero wtedy gdy dotyczy firanek syntetycznych i uwzględni się koszt środowiska potrzebny do ich wyprodukowania.
Oby się kiedyś nie okazało, że jest zbyt wysoki i dostępne będą tylko firanki z tkanin naturalnych. Nie bez powodu pojawiła się sozoekonomia.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

newrom pisze:Toc pisałem o robaczku, moim lesie i rezerwacie z panstwowymi robaczkami. Prywatne bardziej szkodzi?
Nie. Jaką politykę masz w LP w swojej okolicy, takiej też spodziewaj się w swoim lesie.
Nie zauważyłem by obecnie LP (mówię o swoim terenie) sadziły monokultury sosnowe. Co prawda, wciąż sosna jest dominującym gatunkiem wśród nowych nasadzeń, ale żadne obecne nie odbywa się bez pasów drzew liściastych. głownie brzoza, buk, grab, dąb, rzadziej modrzew.

podobnie z wycinkami. Kiedyś cięli całe ha. teraz tną wąskimi pasami, by nie pozwolić wiatrom nadmiernie hulać po trzebieży.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

LaViol pisze: Jednym z wielu zadań Lasów jest dostarczanie drewna. Każdy chętnie kupi papier, meble drewniane itp., a skądś to drewno musi się wziąć.
Drewno można by brać z prywatnych lasów, byleby dało się je wycinać wedle chęci właściciela, a nie wedle planów LP.
Doskonale rozumiem że trzeba pozyskiwać drewno z lasów, domagam się tylko równego traktowania. Jeśli w Lasach Państwowych o tym co tam rośnie lub jest wycinane, decyduje właściciel. Tego samego chciałbym w lasach prywatnych.
Jeśli leśnicy sadzą monokultury sosnowe, to chorą sytuacją jest że prywatnemu właścicielowi mogą nakazać bioróżnorodność.
Hosta. Ostatnio byłem w rejonie wycinki 2 lata temu. Okolice Jędrzejowa. Drzewa wycięte na dużej powierzchni, gdzieniegdzie pozostawione pasy na jeden rząd. Młodniki kilkunastoletnie w zasadzie monokulturowe. Młodsze w zasadzie też, chociaż było ich niewiele. Siewki brzóz wyrwane z korzeniami (obrzeża wycinki).
A to wszystko na terenach, na których kiedyś (przed COP) były lasy mieszane i liściaste.
Znam zalety sosny, tyle że powinno się ją sadzić tak jak się sadzi brzozy na opał. Zgłaszam że sadzę uprawę drzew na drewno i nikogo nie powinno interesować czy poczekam aż będą 150 letnie drzewa czy sprzedam je na stemple budowlane.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

newrom jako właścicielka lasu stwierdzam, że kolejny raz piszesz nieprawdę, wycinam wedle własnego życzenia i zgodnie z moim rozumem i wiedzą, co do ilości to zezwalają mi (i nie tylko mi) nawet więcej niż mi potrzeba na opał. Oczywiście wycinam w zgodzie z przepisami, nie mam z tym żadnego problemu i prawie zero biurokracji - w sumie dwa papiery w tym jeden mój.
Oczywiście nie mówię o młodniaku
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

newrom pisze: Znam zalety sosny, tyle że powinno się ją sadzić tak jak się sadzi brzozy na opał. Zgłaszam że sadzę uprawę drzew na drewno i nikogo nie powinno interesować czy poczekam aż będą 150 letnie drzewa czy sprzedam je na stemple budowlane.
szczerze mówiąc nie do końca rozumiem w czym problem. Swój las wycinasz wg własnego planu PUL. Pewne prace są konieczne. Ale czy Ty go zetniesz na opał czy na dłużyce to nikogo nie obchodzi i czy miał 100 lat czy 150. Ważne by po prostu osiągnęły wiek rębny.

Chcesz ciąć jak żywnie się podoba: załóż plantację. Czyli nie na Ls a na R, tylko zgłoś że to plantacja a nie zadrzewienie. I będą mogli Cie cmoknąć. I wówczas już nikogo nie pytasz czy możesz i kiedy. Rożnicę zobaczysz w podatku od gruntu, wówczas czasem łatwiej zrozumieć, dlaczego lepiej mieć las....

W Polsce jest nas za dużo ludzi na ha pow. kraju. Już ludzie gryzą się o miedze na 3 palce, a co dopiero byłaby za wojna gdyby każdy chciał na swój strój. W takiej Skandynawii jest ich 10x mniej i to zupełnie inaczej przekłada się na wpływ człowieka na środowisko.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Hosta pisze: szczerze mówiąc nie do końca rozumiem w czym problem.
No nie jestem zaskoczony.
Ważne by po prostu osiągnęły wiek rębny.
Czyli nie wycinasz wedle własnego uznania bo wiek rębności ogranicza. Pomijam sensowność cięcia młodnika, w końcu kto co robi ze swoją własnością to jego problem.
Chcesz ciąć jak żywnie się podoba: załóż plantację. Czyli nie na Ls a na R, tylko zgłoś że to plantacja a nie zadrzewienie. I będą mogli Cie cmoknąć. I wówczas już nikogo nie pytasz czy możesz i kiedy.
Zaciekawiło mnie to co piszesz i na szybko wklepałem w gugla. Pierwsze wrażenie - oo chyba jest sposób na urzędasów, ale już w drugim poście jest wzmianka że klasyfikator może wleźć człowiekowi w szkodę i zmienić mu plantacje na las.
No to znów na szybko gugiel i znalazłem taki opis z 2009r

http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtop ... sc&start=0
Poniżej wkleję interesujący kawałek, na wypadek gdyby link przestał działać.

"Powracam do tematu po długim czasie. Niestety moja sprawa cały czas się ciągnie - już od 2006 roku.
Już nie mam siły walczyć o tą sprawę, może coś poradzicie.
Ja poniżej przedstawiam fakty jak i co się działo:
- na ziemi rolnej mamy plantację świerków, są dowody w postaci: dowody sprzedaży świerków z lat 97, 98, 99 wydanych przez sołtysa w celu przedstawienia do urzedu skarbowego
- na ziemi sztucznie nasadzaliśmy świerki
- plantacja ma w tej chwili 17 lat (od 2006 roku toczy się sprawa i wtym czasie nie mogłiśmy wycinać z tego powodu plantacja jet bardzo zaniedbana)
- podczas sporządzania uproszczonego planu urzadzania lasow w 2006 stweirdzono ze jest to drzewostan w wieku 23-27 lat - co jest nieprawda poniewaz w latach 1990-1992 na działce tej było sadzone zboże na co są świadkowie lącznie z sołtysem.
- przez te laty cały czas starostwo wydawało decyzję że jest to las,aż sparaw trafiła do sądu
- w 2008 wyrokiem sądu została uchylona decycja Starosty w zakresie zatwierdzenia projektu gleboznawczej klasyfikacji gruntów
- sąd zarzucił wiele uchybień w sparwie, watpliowości i że niezebrano w sposób wyczerpujący materiałów dowodowych
- starosta nie dał za wygraną i przysłał naczelnika wydziału aby ten stwierdził co jest na ziemi
- naczelnik wydziału nie wypowiedział się jednoznacznie i napisał ze powinnien dokonać tego uprawniony takstar
- starosta 2 tyg temu zatwierdził ponownie gleboznawczą klasyfikację bez wysyłania tasator twierdząc ze ma wystarczająco danych

no i teraz pisze kolejne odwołanie. Ręce idzie załamać.
Dodam że ziemia w tych okolicach bardzo zyskała na wartości i jak rozmawialiśmy z urzędnikami to każdy mówi: "no tak, będzie plantacja to zaraz ją na działki sprzedacie"
no i co tu robić?????

plantacja owszem jak zaczęła się sprawa była trochę zaniedbana bo skończył się popyt na choinki i postanowiliśmy trzymać te dzrzewka na drewno opałowe.
"
Jak widać urzędnik może właściciela cmoknąć, ale po kieszeni :-/
W Polsce jest nas za dużo ludzi na ha pow. kraju.
Aż dziw bierze, że jeszcze nie wprowadzono zakazu rozmnażania.
Myślę że dla mnie EOT, a przepisy do zmiany.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”