Kolektory słoneczne ...

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Kolektory słoneczne ...

Post »

Czy ktoś z was posiada zamontowane kolektory słoneczne na swoim domu (w ogrodzie) :?: :?:
Awatar użytkownika
reniazt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 6 wrz 2007, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

No właśnie - a ja pilnuje tego temtu patrząc jak sroka w kość.
Też jestem tym zainteresowana.
Może jak raz coś w tym temacie ruszy.
Pozdrawiam, Renia
W moim ogrodzie cz.1, cz.2, cz.3
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ja nie posiadam, dlatego zazdroszczę bardzo sąsiadowi, który sam sobie zrobił takie kolektory ...
naturelover
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2008, o 17:23
Lokalizacja: LONDYN

Post »

Pomijajac ochrone srodowiska oczywiscie,odnawialne zrodla energii sa po prostu nieoplacalne to latwo policzyc.Przecietny zestaw nie zwroci sie wczesniej niz 10 lat(nie wspominam o servisie i eventualnych naprawach).Za 10 lat technika pojdzie w przod i to bedzie perzezytek,wtedy trzeba bedzie wymienic na cos lepszego.Wogole tylko czekac az nasz sprytny rzad nalozy podatki na solary,wiatraki,pompy itp.Niestety w Polsce sie to nie oplaca a doplaty z unii sa juz dawno rozdane zanim wiadomosc o nich ujzy swiatlo dzienne.W UK kompletna turbina wiatrowa o mocy 1,3kw z montazem i osprzetem kosztuje 1800 GBP i to sie oplaca.Niestety nie chca tego sprzedac bez montazu a juz tymbardziej poza UK wywiezc>podobno rozmawiali z polskimi interesantami ale nic nie wyszlo(rozmawialez z producentem)A szkoda bo sam remontuje maly dom w rodzinnych stronach i jestem za ekologia ale warunki mnie nie puszczaja.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Są gminy, które zwracają sporą cześć kosztów za kolektory - warto się dowiedzieć. Wtedy montaż jest opłacalny, a za grzanie domu płaci się znacznie mniejsze kwoty!
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Migi-B
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 lip 2008, o 15:24
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Częstochowska

Post »

My mamy założone kolektory na dachu i jestem b. zadowolona. To kolektory normalne, czyli do podgrzewania wody użytkowej (nie próżniowe). Działają u nas dugi rok (zamontowane były w listopadzie 2007 roku). Niestety w mojej gminie nie załapałam sie na żadne dotacje, bo takowych nie przewidują, ale i tak nie żałuję. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kryska
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2341
Od: 30 kwie 2007, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Post »

Migi, może coś więcej na ten temat. Ile to kosztowało i jak znacznie obniżyły sie rachunki za energię?
Życie jak krajobraz, ciągle się zmienia.
Zapraszam do odwiedzania moich wątków - kryska
Migi-B
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 lip 2008, o 15:24
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Częstochowska

Post »

Z podaniem kosztu to będzie kłopot, bo robilismy generalny remont domu i płacilismy za całość. Dom ma ok. 300 m2(to dom dwurodzinny) Ogrzewany jest gazem. Przy remoncie zrobiliśmy ogrzewanie podłogowe na dwóch kondygnacjach. W części przyziemnej, na klatce schodowej, w sypialniach oraz w garażu sa kaloryfery. Cały system grzewczy jest Buderusa (solary też). Za gaz płacimy co 2 m-ce wg odczytu. Oprócz ogrzewania i ciepłej wody (wspomaganej solarami) w domu sa tez 2 kuchnie gazowe.
I tak np za m-ce III,IV, 2008 zaplacilismy 583 zł, V, VI 301 zł, VII,VIII 184 zł, IX,X 541zł teraz czekamy na r-k, pewnie bedzie wyższy, bo wiadomo, mrozy. W domu mamy temp. stałą 23C, w garażu 16-14C.
Te kwoty sa oczywiscie za cały dom.
Jutro mogę sprawdzić ile godzin dokładnie solary pracowały od zainstalowania, bo system wyswietla te dane.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

Migi-B pisze:I tak np za m-ce III,IV, 2008 zaplacilismy 583 zł, V, VI 301 zł, VII,VIII 184 zł, IX,X 541zł teraz czekamy na r-k, pewnie bedzie wyższy, bo wiadomo, mrozy. W domu mamy temp. stałą 23C, w garażu 16-14C.
Jutro mogę sprawdzić ile godzin dokładnie solary pracowały od zainstalowania, bo system wyswietla te dane.
Czyli reasumujac w przeciagu roku koszt gazu wyniesie Was pewnie ok 2200 zł przy nie ukrywajmy sporej temperaturze. Ciekaw jestem jak kształtował się ten koszt przed instalacją solarów??
Dla przykładu u mnie ogrzanie całego 340metrowego domu ( stała temp. 19,5 st w sezonie od połowy października do końca marca - chyba że aura wymaga inaczej :) a garaż max 13 ) do tego woda ogrzewana gazem i również dwie gazowe kuchnie to roczny koszt oscyluje ok 3200 zł. A zatem jeśli solary miałyby dawać 1000zł oszczędności rocznie to tak jak pisał przedmówca zwrócą się za minimum 10 lat. Czy na pewno gra jest warta świeczki? A dokładniej solara??
Tatuś od 24-12-2008
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

są zestawy - nie wiem czy mogę podac nazwe firmy - kolektory plus turbokominek plus piec gazowy.
Kolektory latem grzeją wodę, natomiast zimą w zależności jak chcemy robi to albo kominek albo piec, który grzeje wodę oraz kaloryfery.

Nie podam jakie są oszczędności bo zestaw zamontowany jest w nowowybudowanym domu. Teraz jest to druga zima. Kolektory są próżniowe.
Pozdrawiam.
Ola
naturelover
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2008, o 17:23
Lokalizacja: LONDYN

Post »

Wrzoc linka z tym kominkiem jak mozesz.
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Pozdrawiam.
Ola
naturelover
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2008, o 17:23
Lokalizacja: LONDYN

Post »

Nizle to jest,szkoda tylko ze koszty inwestycji ogromne.Sam myslalem o czyms takim tylko bez kotla,po przeliczeniu po prostu mi sie nie oplaca.Nawet gazu nie ciagne na dzialke,piece akumulacyjne i kominek z rozprowadzeniem zrobia robote. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”