Kolektory słoneczne ...

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Ewa5
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 paź 2016, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Jak ktoś nie ma co robić z pieniędzmi to instaluje kolektory, których czas zwrotu równy jest okresowi eksploatacji. Lepiej za te pieniądze grzać wodę latem prądem a w okresie jesienno wiosennym CO.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Półprawda.

W mojej okolicy jest dużo ośrodków wypoczynkowych i sal do wynajęcia, kuchni. Ich właścicielom kolektory przynoszą spore oszczędności. Okres od wiosny do jesieni, duży rozbiór wody w ciągu dnia- tu kolektory pracują na 100%.

Dla mniejszych domków polecam takie rozwiązanie:
Obrazek

Wolnostojące (można też na dachu) - grawitacyjne - ale woda bardzo ciepła jest - świetne rozwiązanie wspomagające do domu, za niewielkie pieniądze (od 1500 zł a nie 15.000 jak do tej pory bywało).
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Hypcio pisze:Osobiście uważam że w dzisiejszych czasach inwestycja w kolektory słoneczne jest jak najbardziej trafionym pomysłem.
Trafionym ........... jak kulą w płot.

W moim przypadku "oszczędność" wynosiła 700-900 zł rocznie przy cenie z montażem 17 000 zł. Oczywiście od zysku odejmujemy koszty prądu jakie zużywa kolektor i koszty konserwacji.
Rachunek mówił że po wielu latach mi się to wróci - wyliczyli mi to w prospekcie ;:306 później okazało się że wyliczenia były dla regionu okolic Monachium w Bawarii.
Oczywiście to moja wina bo zamiast kąpać się 3 razy dziennie latem i 3 razy zimą preferowałem dawne przyzwyczajenia.

Gdybym miał tłum gości latem to pewnie bym zmienił zdanie. Niestety pralka , zmywarka , ekspres do kawy same sobie grzeją wodę a z prysznicem tak to już jest że łatwo policzyć.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

W gminie Jarosław teraz są dotacje unijne na kolektory. Prawdopodobnie trzeba będzie dopłacić 3 tysiące zł. To jeszcze względny koszt w porównaniu do normalnej ceny 15 tysięcy. Wtedy to się nie opłaci i jedt zbyt długi czas zwrotu inwestycji. Zależy też ile wody się zużywa. Dla dwuosobowej rodziny kolektory się średnio oplacają ale dla większej już jakaś oszczędność można uzyskać
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Czasem człowieka zastanawia co jest takiego drogiego w tym układzie.

Kupujesz 50m węża ogrodowego, wystawiasz go na słonce i jak pościsz wodę to przecież gorąca leci. Jak wstawisz taki wąż w skrzynkę izolowaną z jednej strony a z drugiej szyba - odcinasz układ od strat ciepła w wyniku konwekcji i promieniowania. Jak dodasz do tego matową czarną farbę, to zmniejszasz odbicie. Dorzuć zbiornik izolowany to koszt całości zamyka się w 1000zł. A firmy wołają za niewiele bardziej skuteczne rozwiązania 10 x więcej kasy+ koszty montażu jeszcze.
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Koszt 15000 zł niczym się realnie zwróci to minie bardzo długi czas. To jest robienie reklamy ale przy dofinansowaniu unijnym koszt spada i wtedy można się zastanowić nad sprzętem firmowym. Sam bym tyle nie dał, wolałbym sam zrobić
Ewa5
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 paź 2016, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Hosta myśleliśmy o czymś takim grawitacyjnym. Co tam jest woda która z wodociągu podgrzewa się w tym urządzeniu i leci do kranu / bojlera? Co z bojlerem jest omijany czy przechodzi przez bojler? Czy tez jest tam układ zamknięty z glikolem?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Nie, to prosty układ bezciśnieniowy. Nalewasz po prostu wody do układu a potem grawitacyjnie spada. W tym układzie nie ma mowy o przegrzaniu, glikolu, pompce obiegowej.

Tutaj zawsze zbiornik będzie wyżej niż panele. Ten na zdjęciu służy do ogrzewania wody w basenie ogrodowym. Ale taki sam można zamontować do stworzenia prysznica ogrodowego, albo zamontować na dachu budynku. I poprowadzić po prostu rurkę do prysznica. Na okres letni spokojnie można korzystać z niezależnej ciepłej wody z drugiego obiegu. na zimę spuszczasz wodę i masz spokój. Ma to swoje ograniczenia, ale jak się przemyśli, to zużycie ciepłej wody znacząco można zaoszczędzić, w tym energii na tą wodę. - tym bardziej gdy uwzględnia się koszty urządzenia.

Niektórzy w ogrodzie mają kuchnię tzw letnią - super sprawa do zaopatrzenia w ciepłą wodę.
Ja np. w ogrodzie mam beczkę 120l na wysokim postumencie z kranikiem na dole i latem, nie zdążyło się mi jej opróżnić - bo wrzątek niemal jest. A dolewam normalnie wężem. Umyć się, naczynia itp - woda wciąż jest i nie rzadko gorąca bardzo.
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Mam kolektory. Szczerze nie polecam.
Owszem raz w roku rachunek za gaz zerowy. Koszt ich instalacji nie zwróci się długo .Przy tym jeszcze zatrudniłam fachowca'';przyjaciela rodziny '' złodzieja i tak zainstalował, by móc na mnie ciągle zarabiać. Zresztą problemów miałam z nimi dużo. Szkoda zdrowia a zysk zerowy.
Ewa5
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 paź 2016, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Dobrze że jesteście szczerzy. Na co dzień spotyka się osoby, które są tuż przed zamontowaniem, w trakcie lub tuż po. Opinie wiadomo jakie mają same pozytywy. Później już nie ma z tymi ludźmi tematu o kolektorach, albo świetne bo latem ciepła woda. Ciepłą wodę mają też ci co grzeją prądem 100 zł miesięcznie. Rocznie 1200 a po odjęciu czasu opalania w CO można śmiało o połowę podzielić tą kwotę. Więc kiedy to się zwróci.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Teraz taka pora roku, że Ci którzy włączyli kolektory w system CO, korzystają z ciepła "darmowego" w domu. Ale fakt, że dziś bardziej się opłąca fotovolatikę zamontować. - Acz i tutaj, bilans zysk i strat jest dodatni tylko dla dużego rozbioru i to w układzie korzystania z dotacji,
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Z nowinkami technicznymi lepiej sie nie spieszyć i jak najwięcej pytać tych co juz maja i płacą (a czasem i płaczą że mają).
Technologia i pomysły idą szybko do przodu, wiec może juz niedługo okaże sie że jest jakiś nowy pomysł na naprawdę tanie ogrzewanie. O zmianach klimatycznych nie mówiąc
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

W moim przypadku kolektory sprawdziły się w 100% mam 7,2m2 netto kolektorów podpiętych pod 400l bufor kombinowany.
Instalacja zamontowana 4 lata temu przez ten czas instalacja pozyskała:

Obrazek
10277kWh jeśli każda kWh kosztuje 0,68 zł. (taryfa G11)
10277 *0,68 = 6988 PLN w zaoszczędzonych kWh.
Grzałki w buforze nie posiadam więc albo kolektory zagrzeją wodę albo muszę odpalać kocioł na ekogroszek.
Tym samym prezentuje zużycie węgla przez kocioł od stycznia 2016r.
Obrazek
Tym samym praktycznie od początku maja do końca września nie rozpalałem w piecu.
A skoro nie rozpaliłem w piecu to węgiel w kieszeni, teraz początek okresu grzewczego palę pelletem więc widać o ile idzie go więcej niż węgla.
Do kompletu do kolektorów mam jeszcze 3,3kW ogniw fotowoltaicznych - i te mogę też polecić w 100%.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”