Szkółka ogrodowa -jak założyć??

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
lolus54
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 kwie 2012, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sokołów koło Bolimowa

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Witam, na początku chciałbym powiedzieć wszystkim dzień dobry jest to mój pierwszy post na forum. Planujemy z żoną założyć szkółkę mysleliśmy nad szkółką pojemnikową ale nie mamy jeszcze 100% przekonania i dlatego chciałbym dopytać się o szkółke glebową o której znalazłem mniej informacji. Mam następujące pytania:
-czy przy sadzeniu w glebe klasy czwartej rocznych sadzonek iglaków trzeba jakoś ją zmieszać z torfem itp czy można sadzić bezpośrednio, ziemia oczywiście odchwaszczona itp?
-w jakim rozstawie trzeba sadzić iglaki tak orientacyjnie chciałbym wyliczyć sobie powierzchnie ok. 1,5tys sadzonek na początku?
I teraz ogólne pytanie w której szkółce łatwiej utrzymać rośliny a w której rosną ładniejsze?
Pozdrawiam Karol
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Witam stosuje ktoś ten środek na chwasty Mogeton 25 WP
Bo mam dość dużo chwastów w doniczkach i chce się ich jakoś pozbyć . :oops:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Dobrym środkiem na tę dolegliwość są palce;)
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

No palce już przerabiałem i nie wierze jak ktoś ma przykładowo 0,5h czy więcej, że wszystkie doniczki ręcznie odchwaszcza . :?:
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Takie są realia , przy takich powierzchniach się kombinuje , zatrudniasz pracownika , bierzesz praktykantów , itp. 0,5ha to nie szkółka tylko małe poletko :wink: rozumiem jak ktoś ma kilka hektarów to może się martwić ;:224
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

lukas93cs pisze:Witam stosuje ktoś ten środek na chwasty Mogeton 25 WP
Bo mam dość dużo chwastów w doniczkach i chce się ich jakoś pozbyć . :oops:
Mogeton (tylko nie wiem, czy z takimi numerkami, bo mąż sie zajmuje opryskami) stosujemy tylko i wyłącznie do zabijania wątrobowców.
Chwasty "obrabiamy" ręcznie.

Dodam jeszcze, że duże znaczenie ma zapobieganiu zachwaszczeniu (czyste produkty do podłoża, np. piach na pryzmie dodawany do podłoża mamy zawsze okryty folią, regularne koszenie trawników obok, aby sie nie siały w doniczki itp). Podłoże zrobione na np. tydzień zawsze jest przykryte lub poworkowane.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Opryskałem tym Mogeton 25 WP no i wątrobowce i mech zwalcza fajnie a trawę to już palcami przeleciałem
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Witam.od jakiegoś czasu mam problem ze świerkiem w pojemnikach.
Problem wygląda tak jak na poniższych fotografiach.
Jeśli ktoś wie co jest przyczyną to bardzo proszę o odpowiedz !


http://imageshack.us/photo/my-images/35/p6214055t.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/16/p6214054y.jpg/
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Jak na moje oko to przędziorki ale mogę się mylić
Odsyłam do tematu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 8&start=28
lolus54
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 kwie 2012, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sokołów koło Bolimowa

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Witam, mam do przezimowania ok 700 iglaków w doniczkach są to doniczki od 0,5l do 1,5l oraz ok 400 sadzonek w tunelu w doniczkach skrzynkach i multipaletach są to moje początki z iglakami i tu moje pytanie czy lepiej obsypać położone doniczki słomą czy trocinami i kiedy to wykonać, po przymrozkach czy np pod koniec listopada? Pozdrawiam Karol
monsheutos
100p
100p
Posty: 150
Od: 21 kwie 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Trocinami lub korą, słomę jak masz w kostkach można wykorzystać do budowy ścian wiatrochronnych.Doniczki okrągłe czy kwadraty?Jak je położysz to jak chcesz je obsypać?Dla położonych iglaków było by lepiej zastosować jakąś tkaninę thermo ewentualnie cieniówkę podwójnie złożoną a zewnętrzne rzędy doniczek zabezpieczyć trocinami.Rośliny w doniczkach kwadratowych zimują lepiej niż w okrągłych dlatego metody zabezpieczeń mogą być różne jakie gatunki iglaków masz (cyprysiki,żywotniki?)jakie formy bo np.jałowce płożące ciężko było by na leżąco zimować.
lolus54
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 kwie 2012, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sokołów koło Bolimowa

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Dzięki za odpowiedź, posiadam głównie żywotniki, cyprysiki i ok. 200 świerków z jodłami, 90% jest w doniczkach kwadratowych. Myslałem również aby zostawić drzewka stojące zestawione razem dookoła obstawić belkami w kostkach a po wierzchu obsypać słomą i przykryć właśnie cieniówką co o tym Kolega myśli?
monsheutos
100p
100p
Posty: 150
Od: 21 kwie 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Osobiście zostawiłbym to na stojąco ustawiając doniczki jedna przy drugiej obrzeża obsypałbym trocinami(korą)jak również w środku między roślinami rozsypałbym trociny(korę)3-4cm, dookoła bele ze słomą,wnioskuje że iglaki są nie dużych rozmiarów więc pokrywa śnieżna załatwiła by dalszą izolację natomiast przy jej braku w ostateczności rozsypałbym słomę jako zastępstwo śniegu ale zrobiłbym to na ostatnia chwilę ponieważ cholerstwo źle się potem sprząta natomiast jak namoknie to łatwo o choroby grzybowe na pewno lepszym rozwiązaniem będzie cieniówka lub folia mleczna zimowa jeśli takową posiadasz ale musisz zrobić jakiś stelaż bo jak przyjdzie śnieg to ci to wszystko wgniecie i z kolumnowych będziesz miał płożące.Trzeba pamiętać że system korzeniowy większość krzewów przemarza w temp.-15C więc czym grubsza warstwa trociny,kory tym lepiej.Co do terminów to nie ma jednoznacznej daty wszystko zależy od nieprzewidywalnej pogody grunt żeby zdążyć przed nadejściem silnych mrozów i nie zapomnij dobrze podlać roślinek przed obsypaniem jak masz możliwość możesz zrobić oprysk grzybobójczym środkiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”