PROGRAMY do projektowania ogrodu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
hektores
100p
100p
Posty: 165
Od: 14 paź 2008, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Post »

judyta pisze:Hektores-a może znajdziesz "coś "do katalogowania roślin, Może ktoś zna program do stworzenia bazy roślin. Paco pokazywał w swoim wątku ogrodowym taki program, z którego korzysta katalogując swoje rośliny. Niestety program ten jest tylko do użytku prywatnego twórcy..
Tu Paco pokazał swą bazę roślin:roll: (na samym dole strony)

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=272
jest program kiedyś się na niego natchnąłem
oto on
Działka i ogród
cena bardzo przyzwoita
http://www.inbook.pl/a/produkt/id/11600 ... grod.html#
DZIAŁKA I OGRÓD
Działka i ogród stanowi doskonałą pomoc dla zapalonego działkowicza. Program zawiera przewodniki, które pozwolą Ci zaplanować i stworzyć ogród Twoich marzeń. Korzystając z wbudowanej encyklopedii roślin dobierzesz te, które najbardziej odpowiadają twoim upodobaniom i umiejętnościom. A jeśli któraś z Twoich roślin zachoruje, program pomoże Ci ustalić charakter prawdopodobnego schorzenia i podjąć najodpowiedniejsze działania zapobiegawcze.W programie znajdziesz:TerminarzPrzewodnik zakładania ogroduPoradnikKalkulator oczka wodnegoEncyklopedia roślin
kania1323
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 24 sie 2008, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie, Kędzierzyn-Koźle

Gardenpuzzle - program do projektowania w internecie

Post »

Witam
Znalazłam w internecie stronkę gdzie można projektować ogrody - http://gardenpuzzle.pl/
Wybór roślinek może nie jest oszałamiający, ale wg mnie całkiem przyzwoity. Nawet nie trzeba się logować, żeby projektować ogródek, no chyba że chce się zapisać swój projekt ;-) Dużo projektów użytkowników, niektóre naprawdę bardzo ładne (ja też już stworzyłam swoją rabatkę ;-)
Może komuś się przyda. :-)
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Wirtualna działka program do projektowania

Post »

Witaj serdecznie.
Ja pracuję na programie Garden Composer DVD 3D. Program faktycznie dobry! Jednak wbrew temu, co napisałeś nie jestem zadowolona z odwzorowania roślin. Wiele z nich pokrojem i kolorystyką nie przypomina oryginałów :roll: Można sobie bez problemu dać radę podstawiając inne, które mogą udawać potrzebną odmianę, ale takie podmienianie roślin powoduje że nie da się wykorzystać wbudowanego programu do kosztorysowania....
Do czego zmierzam? Czy mógłbyś mi podpowiedzieć w jaki sposób na fotoplanie mam uzyskać rośliny o pokroju płaczącym czy kulistej koronie na wysokim pniu? Wszystkie drzewa przedstawione są jako stare egzemplarze o naturalnie rozbudowanej koronie i nawet poszczególne odmiany ilustrowane są tym samym rysunkiem :roll:
A tak można projektować w tym programie:

Obrazek
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Projektowanie ogrodów- kurs,program itp.

Post »

Witam,

chciałbym się dowiedzieć czy ktoś zna jakiś kurs w którym można nauczyć się "raczkowania" w projektowaniu ogrodów.
Zapewne istnieją jakieś książki, więc czekam na porady w sprawie tejże literatury.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Pierwszy krok do większości nauk to opanowanie umiejętności czytania i pisania. Zacznij od tego :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

A może spróbuj najpierw kupić jakiś prosty program komputerowy i na tym się naucz. Fajny program dla początkujących jest Garden Composer 3D naprawdę polecam i jest nie drogi można go kupić na allegro
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Ludzie co Wy w ogóle radzicie :roll:
jak czytam tego typu porady
A może spróbuj najpierw kupić jakiś prosty program komputerowy i na tym się naucz.
Fajny program dla początkujących jest Garden Composer 3D naprawdę polecam i jest nie drogi można go kupić na allegrooo
to mnie normalnie skręca

Wiedza, wiedza jest najpierw potrzebna, a na dokładkę jak ktoś nie ma wyobraźni przestrzennej,
zmysłu plastycznego to żaden program mu nie pomoże

Ktoś też może powiedzieć, że nie trzeba się znać na roślinach, a trzeba się znać.
Owszem, w dużych firmach gdzie jest spec od aranżacji przestrzeni, jest spec od roślin itd

Jak kiedyś Mirzan powiedział( odnośnie roślin), to się ma śnić po nocach, idzie się ulicą i w głowie się ma,
to trzeba mieć w głowie, te rośliny, te formy, tą przestrzeń, te wymagania,
to w głowie trzeba mieć obraz tego co ma powstać i dopiero go przelewać na ekran, albo papier.
I jeszcze wiedzieć co klient chce.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Przelałem na papier w skali obraz działki wraz z wymiarami. Dzisiaj miałem kilka wizji, mam troche programów komputerowych do projektowania (korzystałem również z tych płatnych), ale jakoś nie odnajduję się w tym i wole po prostu przelewać to na papier. Dzisiaj na spacerze z psem zauważyłem kilka fajnych ogródków, też jest to jakiś wzór. Jeżeli chodzi o rośliny chcę je sam wyhodować (jeżdżąc do rodziny na wieś, do szkółek, zebrałem kilka nasion drzewek).
Obecnie mam w mojej mini szkółce sosenki zwyczajne, sosnę żółtą, sosnę czarną, bluszcz, tuje, sosnę drobnolistną, buszkpany, dęba, 4 klony zwyczajne, modrzewiki które niedawno skiełkowały i na jesień zamierzam zbierać kolejne okazy - winobluszcz, winogrono, świerk zwyczajny i pełno tego będzie. Chciałbym jeszcze zdobyć jałowca płożącego. Oczywiście, jeżeli czegoś mi zabraknie zapewne udam się do szkółki, ale zawsze lepiej wszystko samemu zrobić. Ale wróćmy do projektowania - chodzi mi o jakieś konkretne zasady, porady dotyczące samego projektu i jego technicznej strony - przejrzystości i estetyczności.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Trzeba zacząć w takim układzie od prostych form i spróbowania zrobienia z nich kompozycji.
I tu się po prostu kłania plastyka i proste kompozycje z trójkątów, kół, prostokątów,
linii pionowych, poziomych, skośnych.

Dzielenie płaskiej przestrzeni na kartce, a potem dzielenie przestrzeni pionowej. Nie wiem czy jasno to tłumaczę.
Najlepiej na początek rośliny zamienić w prosty formy geometryczne.
Na kartce w rzucie poziomym to będą kółka, czy kropki, czy gwiazdki.
Ale w przekroju pionowym zrobić z tych kółek itd proste formy roślinne: koło, trójkąt wąski, szeroki, prostokąt

Sosna póki mała to trójkąt równoboczny, krzew liściasty jakiś mały, to koło,
jakiś tam jałowiec kolumnowy to prostokąt i z takich form robić sobie kompozycje.
Najlepiej w skali 1:100.

Ogólnie domyślam się, że chcesz sobie urządizć ogród?
To na razie nie myśl o tym ogrodzie tylko o tych prostych rysunkach.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Chcę sobie urządzić ogród. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, na pewno skorzystam :)
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

jokaer to o czym ty mówisz to na to trzeba poświęcić 5 lat nauki i to jest mało bo przydała by się jeszcze praktyka. A kolega czy koleżanka pytał się o to jak zacząć z przygodą projektowania a ty wyskakujesz mu z kwadratami i trójkątami ;:14 . Również jestem architektem krajobrazu i również umiem projektować i z doświadczenia wiem że dla początkującej osoby będzie najlepiej spróbować w programie komputerowym gdzie ma całą bazę roślin i sobie tam spróbuje robić jakieś kompozycje. Weź pod uwagę że jest to forum dla miłośników ogrodów a nie tylko dla profesjonalistów.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Powiem tyle- gdybym chciał aby mi ktoś z Was zaprojektował ogród poszedłbym do jokaera.
Ciekawe dość, żeby zaprojektować chałupę, trzeba jakieś studia skończyć... a ogród- wystarczy program komputerowy za parę zeta.
Jasne, można. Istotna różnica- nie zawali się projektantowi na łeb. A że będzie do du.y no to i co.

Paweł, a czemu nie masz szacunku dla zawodu jaki wykonujesz??
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Dziękuję MirekL :)

Do Pawła
Nie jestem architektem, ja jestem ogrodnikiem z pewną wiedzą plastyczną, którą uważam za nieodzowną.
Benzulli zapytał
chciałbym się dowiedzieć czy ktoś zna jakiś kurs w którym można nauczyć się "raczkowania" w projektowaniu ogrodów.
I ja to zrozumiałam, że chciałby się czegoś nauczyć. Może i poradziłam trochę po staroświecku, ale niekoniecznie.
Ręka, która rysuje jest narzędziem mózgu, to co widzimy w głowie przelewa na papier nasza ręka.
Z programu komputerowego wybieramy gotowe elementy, mózg chyba jest inaczej zaangażowany.

Po za tym kto powiedział, że urządzić ogród to pstryk i gotowe. Benzulli chce urządzić sobie ogród.
Czeka go więc zadanie praktycznie już na całe życie. Bo wraz z upływającym czasem,
będą zmieniać się formy roślinne z małych w duże, ze zwartych w krzaczaste, rozczochrane itd, itd.

Do Benzulli
Ja nie dałam wcale odpowiedzi wyczerpującej.
Pomyślałam, że lepiej zacząć od małych kompozycji na początek, żeby się wprawić.
Piszesz, że lubisz rysować, więc domyślałam się, że wiesz co to rysunek i moje rady w tym temacie nie są potrzebne.

Dobrze jest patrzeć co jest wokoło, ale niekoniecznie trzeba to naśladować.
Jak się już człowiek wprawi w takich małych kompozycjach, to wtedy łatwiej będzie pomyśleć
jak zagospodarować przestrzeń większą. I wtedy trzeba zacząć od podstawowego pytania - co chcę mieć i wypisać to sobie najlepiej na kartce.

Trzeba chodzić po tej swojej działce i wtedy najlepiej wydeptają się ścieżki.
Jak już będą ścieżki, nasze ciągi komunikacyjne,
to przeniesieniu ich na papier już będziemy mieli zaczątek jakieś układu, być może dobrego,
a może coś trzeba będzie poprawić. Wystarczy to tylko spójnie zagospodarować, co nie znaczy, że tak samo,
ale tak aby wszystko było harmonijną całością.

Najlepiej rysować sobie na papierze milimetrowym w skali 1:100, chyba, że to duży teren to w większej skali.
Zawsze namawiam, aby nanosić na papier tą całą działkę, to wtedy po prostu ją zobaczymy całą.
Zakładam, że skoro rysujesz i jak piszesz masz wizje, to rozumiesz o co mi chodzi.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”