PROGRAMY do projektowania ogrodu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Nie, bo nie lubię gotowców. Co nie znaczy ze nie znam... gdzieś się nawet poniewierają :lol:
Osobiście wolę papier i ołówek... od zawsze...
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Śmiem twierdzić że w takim razie twoje podejście do programów wynika z braku wiedzy na ich temat. Zanim następnym razem będziesz mówieł że ktoś głupoty pisze na forum zasięgnij troszkę wiedzy. Owszem zgadzam się z Tobą ze wszystkim co pisałeś, projekty odręczne są jak małe arcydzieła i niepowtarzalne ale ja tylko doradzałem że jeśli ktoś chce zacząć przygdę z projektowaniem to fajną zabawą jest nauka w programie, gdzie program naprawdę pomoże ze wszystkim i po takich ćwiczeniach można spróbować z papierem milimetrowym. Myślę że nie ma sensu się sprzeczać bo każdy z nas ma swoje zdanie i każdy z nas ma jakąś tam racje. Pozdrawiam Paweł
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Cóż.... dobrze mi z tym brakiem wiedzy :lol: . Zdając sobie z niego sprawę nie zabieram głosu w tematach, na których się nie znam :)
Również pozdrawiam. M.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Przywołana do tablicy odpowiadam :D

Korzystałam.

Teraz zacytuję, tu podaję link, że nie zmyślam:
http://www.samodzielnie.pl/programy-do- ... nia-5.html
Początek projektu to kartka i ołówek. Tak można zacząć z planowaniem domu, ogrodu lub wyposażenia wnętrza. Rozwiązanie to ma liczne minusy.
Po pierwsze trzeba mieć dobrą "rękę" do rysowania, po drugie wyobraźnie przestrzenną, po trzecie trzeba dobrze znać fizjologię roślin. To co zasadzimy dzisiaj za pięć, sześć lat może nieoczekiwanie rozrosnąć się i zepsuć oczekiwany rezultat. Dla tego warto skorzystać z małego udogodnienia jakim jest program komputerowy do projektowania ogrodów. Oczywiście najlepsze programy drogo kosztują. Dla tego, jeżeli nie zajmjemy się zawodowo projektowaniem, skorzystać z darmowych wersji.


Uważam, że używając programu do projektowania, nie znając się totalnie na niczym,
można się nauczyć owszem, ale obsługiwania programu komputerowego.

Jak brakowało nam wiedzy na temat fizjologii roślin, jak brakowało nam wyobraźni przestrzennej to dalej będzie brakować.
Bo program nie uczy myślenia twórczego. Powstają gotowe obrazy, które zapamiętujemy, albo i nie, zależy od człowieka.

Gotowy program komputerowy nie zastąpi, ani nie wykształci wyobraźni przestrzennej u obsługującego..

Program taki jest dobry dla klienta, który chciałby zobaczyć projekt,
a nie umie sobie go wyobrazić, a rysunki go nie satysfakcjonują.
Przy czym program ubarwia ową tworzoną rzeczywistość. Bo to ma ładnie wyglądać, bo to ma kupić klient.

Bardzo dobre jest korzystanie ze zdjęć i obrabianie ich w programie graficznym i to stosowałam,
ale to wszystko jest bardzo pracochłonne, dziesięć obrazków by człowiek narysował w tym czasie.

Do rysowania planu nasadzeń też program komputerowy wektorowy jest bardzo dobry.

Jak widać z mej odpowiedzi ja nie przekreślam programów komputerowych,
tylko stoję na stanowisku, że program taki nie nauczy projektowania.

I od samego początku o tym mówię, dlatego też nie poleciłam na początek program komuś, kto chce się nauczyć.
Nauczyć, jeszcze raz powtarzam.

A, z tych naprawdę dobrych jakościowo programów niestety nie korzystałam, są bardzo drogie i stać na nie nieliczne firmy.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

No cóż, to potwierdziłaś moje podejrzenia ;-) Ja tak sobie kiedyś myślałam, że ze mną jest coś nie tak, że nie potrafię nic sensownego wyrzeźbić w takim programie (a przecież wiem i z pokorą wyznaję, że brak mi wyobraźni przestrzennej ;-) )

Kredkami na papierze lepiej wychodzi...:-)
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Jokaer nie śmiem twierdzić że robisz łądne projekty bo widziałem i robią na mnie bardzo duże wrazenie, naprawdę chylę czoła ;:63 . I również się zgodzę z tym że odręczny projekt jest szybszy niż program, w prawdzie wykładowcy u mnie stawiali szczególną uwage na to aby wykonywać projekty odręcznie, ja widzę że jednak programy są podstawą w pracowniach architektonicznych. Myślę że nie mamy się o co kłócić bo i tak ten kto zakładał ten post zrobi jak będzie uważał. W każdym bądź razie pozdrawiam i życzę nadal tak ładnych projektów w przyszłości. Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Pawle dziękuję za miłe słowa :oops: .
Ja się absolutnie nie kłócę tylko bronię swego zdania :D .
Myślę, że co jak co, ale w pracowniach pracują ludzie którzy coś już umieją.
A liczy się nade wszystko klient.
Pozdrawiam Jola ;:136
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

To ja się też dołączę.
Moim zdaniem nie da się i nawet nie można projektować ogrodów bez wiedzy praktycznej o roślinach. Programy komputerowe jako narzędzie do nauki to pomyłka, bo tak zwane "wytnij wklej" do niczego dobrego nie prowadzi.
Projekty wykonuję od kilkunastu lat i jakoś żaden program mnie nie zachęcił (dodam, że z komputerami jestem prawie nierozłączny). Do projektów to potrzeba : kalki, ołówka, rapitografu, wprawnej (z ćwiczeń) ręki no i odpowiedniej wyobraźni oraz wiedzy.
Niestety powstaje teraz mnóstwo firm, także absolwentów Architektury Krajobrazu, w których projektują osoby, które nie mają żadnej wiedzy o roślinach (zresztą o projektowaniu często też)! Dotyczy to także samych absolwentów architektury. Spotkałem się wiele razy z takim poglądem "po co mam znać rośliny, skoro są katalogi" :roll:
moja rada dla kogoś kto chce się nauczyć projektowania :
sadzić wszystko co się da i obserwować, zatrudnić się do łopaty w firmie wykonawczej, czytać, zwiedzać - po kilku latach można zacząć coś projektować :)
Najlepiej to wszystko wyćwiczyć na sobie
pozdrawiam
i zachęcam
bo to fajna praca (choć wredna bo z klientem)
Tomek (21 lat stażu :))
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Ja projektuję ogrody amatorsko. Zaczynałam od czytania książek o roślinach, drzewach i kwiatach itp. Oczywiście projekty rysowałam, malowałam, były też kalki i blok milimetrowy.Bardzo dużo się dowiedziałam i to ułatwia mi sprawę w dalszym projektowaniu. Jak zaczynałam projektować to programów jeszcze nie było lub były bardzo drogie. Więc z nich nie korzystałam czego nie żałuję. Z czasem doszły też programy komputerowe i muszę powiedzieć że takie projektowanie mi się nie podobało za to mojemu dziecku tak. Uważam że lepszym projektantem się będzie jeśli będziemy mieli wiedzę książkową o roślinach, kwiatach, iglakach itp. a program można traktować jako dodatek.
Ja osobiście wolę projekty samodzielnie rysowane dopiero później mogę skorzystać z programu. Przecież kiedyś nie było programów a projekty ogrodów powstawały i to nie byle jakie. Uważam że by lepiej projektować to lepiej zacznijmy od książek, myślę że więcej się z nich nauczymy ale oczywiście każdy może wybrać co mu bardziej odpowiada.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Mam pytanie do Państwa po architekturze krajobrazu, czy na takim kierunku uczą robienia map? Chodzi mi przykładowo czy można po tym kierunku zrobić samodzielnie inwentaryzację dużego parku i stworzyć jego mapę? Pytam bo swego czasu przeglądałem wiele dokumentacji parków zabytkowych i w wielu mapa wyglądała jak rysunek dziecka z przedszkola, bez proporcji bez składu ani ładu do tego pokolorowane kredkami. Teraz sam zastanawiam się nad takim kierunkiem ale nie chcę tracić czasu na naukę kolorowania kredkami mapek malowanych na kolanie. Żeby nie było dokumentacje oglądałem u woj konserwatora zabytków a mapy były podpisane przez ludzi z mgr inż przed nazwiskiem. Chcę wiedzieć czy po architekturze byłbym całkowicie samodzielny przy takich inwentaryzacjach czy musiałbym brać wszędzie jakiegoś kartografa?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Projektowanie ogrodow

Post »

Myślę że kartograf nie będzie Ci potrzebny, ponieważ nie będziesz robił map, a będą Ci potrzebne jedynie plany sytuacyjne, i takie plany do celów projektowych dostajesz w wydziałach geodezji w każdym starostwie. Na tych planach pracujesz. Nie jestem po Architekturze Krajobrazu, bo za moich czasów nazywało się to Projektowaniem Terenów Zielonych. W technikium ogrodniczym, mieliśmy miernictwo, gdzie uczyliśmy się robić takie właśnie plany sytuacyjne. Ale to były dawne dzieje, jakieś czterdzieści kilka lat temu, kiedy na praktykach lataliśmy z ruletkami, szpilkami, węgielnicami i tyczkami mierniczymi po Warszawskich parkach robiąc ich plany tzw. szczegóły lub inwentaryzację nasadzeń :)
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Wirtualna działka program do projektowania

Post »

Czy ktoś z Was pracuje na programie Wirtualny Ogród PRO ( Gardenphilia Desinger) ?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: programy do projektowania ogrodów

Post »

Witajcie,

Dość stare posty tutaj widzę, czy coś się zmieniło, jaki program do projektowania ogrodów obecnie polecacie?

Pozdrawiam,

Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”