Fundament pod altankę/domek,izolacja i inne

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
11krzych

Re: Fundament - domek poniżej poziomu zero

Post »

Papa czy folia, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Masz tu linka, poczytaj : papa czy folia.
Jeżeli masz na tym terenie wysoki poziom wód gruntowych, lub okresowe duże napływy wody, to szukaj profesjonalnych systemów izolacyjnych, tu masz jeden z nich

W hurtowni, gdzie się zaopatrujesz w materiały budowlane, na pewno bezpłatnie Ci doradzą co i jak.
cadebou
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 sty 2012, o 01:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fundament - domek poniżej poziomu zero

Post »

Witam
Dziękuję za odpowiedzi, Każdą Waszą uwagę wezmę pod uwagę.
Dziś poprosiłem kolegę, aby tak na szybko naszkicował mi altankę, o której myślę.
Jednak po dłuższych namysłach zrobiłbym ją na podstawie kwadratu 5x5m. Wydaje mi się że w środku będzie bardziej ustawna.
Żona poprosiła mnie aby skalkulował taki domek z podpiwniczeniem, może w przyszłości jakiś kocioł można by było wstawić na ogrzewanie. I tak cały czas myślimy co tu robić, a by było dobrze. :-)

RYS - B
Obrazek

RYS - B1 - z wejściem do piwnicy
Obrazek

RYS - A - tutaj troszkę rozjechały się proporcje dołu do góry. ale nie o to chodzi w tym rysunku. Bardziej wygląd ogólny i wymiary zew. Takie było złożenie.
Obrazek

RYS - A1 - z wejściem do piwnicy
Obrazek

A tutaj taki rzucik z innej perspektywy
Obrazek

Najbardziej bym był za tym aby zrobić altankę RYS - A1, czyli z podpiwniczeniem i zejściem do piwnicy od zewnątrz. Zastanawiam się jak to się ma do przepisów ROD. I w którym miejscu mierzy się mury po obrysie. Taras odkryty 12m2

tj.
§ 107
1. Altana w ogrodzie jest obiektem wolnostojącym, parterowym, zapewniającym rodzinie warunki do wypoczynku.
2. Altana może być podpiwniczona i posiadać poddasze użytkowe.[/color]
3. Altana powinna być funkcjonalna i estetyczna.
4. Altana może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych:
1) w ogrodach w granicach miast do 25 m2,
2) w ogrodach poza granicami miast do 35 m2.
5. Altana może posiadać zadaszony taras otwarty o powierzchni do 12 m2. Powierzchni tarasu nie wlicza się do powierzchni zabudowy altany, z wyjątkiem jego części znajdującej się pod poddaszem lub nad piwnicą altany.
6. Altana może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu dwuspadowym stromym i 4 metrów przy innym kształcie dachu.
7. Wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu.

Nie wiem jak do końca interpretować pkt. 5 - o tarasie. Każdego co pytam odpowiada inaczej.
Dodatkowo, co oznacza dach dwuspadowy ostry? Jaki jest kąt nachylenia do płaszczyzny poziomu dla takiego dachu? i czy mój na wyżej przedstawionych rysunkach jest dachem dwuspadowym ostrym ? :-)
A wy jak myślicie ?

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Korzenie a fundament / podmurówka (mogą uszkodzić?)

Post »

Czy korzenie jabłoni(półkarłowej albo karłowej) są w stanie przebić kilku centymetrowy beton-niezbrojony?
Piotrek_K
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 14 sty 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fundament pod domek działkowy

Post »

Jak wykonać fundament pod domek murowany(altanę) na działce ROD, jakiej głębokości ma być fundament. Domek ma byc z dachem dwu spadzistym, z suporexu 24x24x59.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budowa na ROD

Post »

Najlepiej zrobić szklanki ( sklejone emki M6, lub zrobione szklanki z lanego betonu)
Płytkie, pełne fundamenty mogą pływać a szklanki działają jak niezależne zawieszenie.

Zmod./pomid.
Piotrek_K
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 14 sty 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa na ROD

Post »

Proszę jakoś jaśniej o ile to możliwe:) na czym polega ta szklanka. Zupełnie nie mam pojęcia w tej dziedzinie a chciałem zrobić mały domek na swoim ROD jak najmniejszym kosztem. z góry wielkie dzięki
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Budowa na ROD

Post »

Taniej wyjdzie Ci zrobić drewniany, mniej roboty
Piotrek_K
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 14 sty 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa na ROD

Post »

Ale za to murowany będzie na lata.

Zdania rozpoczynamy wielką literą!
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Budowa na ROD

Post »

Tu się mylisz, przy odpowiedniej konserwacji jedno i drugie może wytrzymać tyle samo. Drewno nawet dłużej. No nic, powodzenia.

Zmod./pomid.
MisiekXL
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 kwie 2014, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fundament pod domek działkowy

Post »

Proszę Cię drewno nie wytrzyma tyle co ceramika czy kamień ...
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fundament pod domek działkowy

Post »

Drewniany czy murowany, to nie ma znaczenia, fundamenty muszą być. Drewna nie warto kłaść bez izolacji od gruntu - wilgoć zniszczy.
drozdo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 cze 2013, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Galicja Wschodnia

Re: Fundament pod domek działkowy

Post »

No niestety, fundament musi swoją głębokość mieć. Te 100, lub dla pewności 120 musi być. Wszystko zależy od granicy przemarzania.

Obrazek
dominiq33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 gru 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak zrobić fundament pod stojącym domkiem

Post »

Witam serdecznie Wszystkich !
Pierwszy wpis na forum :-) ale do sedna. Zakupiłem działkę, na której jest postawiony drewniany domek. Stoi on na betonowych bloczkach, które są rozstawione co jakieś 30-50 cm po 6 szt. po dłuższych bokach domku. Krótsze boki mają większe odległości tak nawet po 1,30. Niestety nie wygląda to dość estetycznie bowiem od gruntu jest szpara na jakieś 30 cm (choć z tym też jest różnie). Na domiar złego betonowe bloczki wystają po za obrys domu. Tak to wygląda jak na załączonych zdjęciach. Nie wiem jak wygląda domek od spodu, a jestem przekonany, że nie jest on na fundamencie. Zdaję sobie sprawę że te szpary pewnie pełnią rolę wentylacji pod domkiem. Natomiast ze względów estetycznych chcę zrobić coś na kształt podmurówki, fundamentu by poprawić efekt wizualny.
Mam dwa pomysły na to:
1. Uzupełnienie szpar bloczkami betonowymi i ścięcie do obrysu domu pilarką wystających bloczków (czasochłonne pracochłonne i wątpliwy efekt wizualny)
2. stopniowe usuwanie starych bloczków i wstawianie nowych w pełni wypełniających przestrzeń na równi z obrysem domku (czy to jest fizycznie wykonalne ? czy nie załamie się domek? )
Może jakieś inne pomysły ? Obym nie musiał wzywać ekipy budowlanej 8)
http://www.fotosik.pl/zdjecie/aa2c31a09514eb05
http://www.fotosik.pl/zdjecie/a6b4a26644c25b07
http://www.fotosik.pl/zdjecie/a6b4a26644c25b07
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”