Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
kocicy_Lwisko
 Tytuł: Pytanie o wilgotną piwnicę
PostNapisane: 24 wrz 2008, o 13:14 
50p
50p
Mam pytanie o wilgotną piwnicę. Czy da się osiągnąć stan suchej piwnicy robiąc coś w samej piwnicy (ocieplić, posmarować czymś)?
Niestety nie jest ona ogrzewana. A w zimie lubi sobie porastać grzybem...
Oczywiście jest to domek jednorodzinny na wsi.

Może ktoś ma jakieś pomysły?
Może jest jakiś sposób na pozbycie sie wilgoci? Może jakiś system wentylacji??
Ja jestem prosty człek z miasta, także proszę o przystępne tłumaczenie.... :twisted:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Łysy
 Tytuł: Re: Pytanie o wilgotną piwnicę
PostNapisane: 24 wrz 2008, o 20:17 
200p
200p
kocicy_Lwisko napisał(a):
Może jakiś system wentylacji??

To najpierw zaplanuj - pracy trochę, koszty małe...

A tu z forum Muratora:

http://forum.muratordom.pl/kupilam-star ... ight=wilgoć%20piwnicy

JM
 Tytuł:
PostNapisane: 24 wrz 2008, o 20:25 
50p
50p
Zdecydowanie wentylacja ogranicza wilgotność a tym samy powstawanie grzybów.

leda16
 Tytuł:
PostNapisane: 24 wrz 2008, o 21:09 
500p
500p
Żadna wentylacja, bo problem będzie wracał każdej mokrej jesieni i wiosny, tylko drenaż opaskowy + osuszenie i ocieplenie fundametów. Problem dokładnie omawiany w ostatich numerach Muratora. Sprawa dość kosztowna rury, mata przeciwwilgociowa, styropiam, ze 3 ciężarówki żwiru, ale praktycznie spokój na resztę życia.

JM
 Tytuł:
PostNapisane: 24 wrz 2008, o 21:22 
50p
50p
Leda, czytaj ze zrozumieniem.
Wentylacja OGRANICZA WILGOTNOŚĆ. Jeżeli ktoś się z tym nie zgadza - zdecydowanie nie powinien czytać ww. pisma.

Łysy
 Tytuł:
PostNapisane: 24 wrz 2008, o 22:24 
200p
200p
Leda 16 masz 99 % racji, ale to co radzisz nie jest sprzeczne z naszą skromną sugestią :wink:

leda16
 Tytuł:
PostNapisane: 25 wrz 2008, o 06:06 
500p
500p
No, JM ja rzeczywiscie kobietą jestem ale mimo to, logicznie rozumować potrafię zwłaszcza, że sama mam ten sam problem u siebie. Wiele rzeczy ogranicza wilgotność, m.in. posadzone przy mokrych fundamentach drzewa, ale to przecież chodzi o radykalne USUNIĘCIE wilgoci. Proponując wentylację to tak, jakbyś proponował altanę zadaszoną winoroślą jako całoroczną ochronę przed deszczem :lol: . Twój pomysł ma dodatkową wadę, bo jeśli to będzie wentylator na prąd, Forumowiczka zbankrutuje i to szybko.Zanim ociepli fundamenty i tak będzie je wpierw musiała osuszyć jakimś potężnym źródłem ciepła, pewnie agregatorem :cry: Z wentylacją naturalną jako kobieta na pewno się nie upora, gdzyż rzecz leży w dobrym technicznie projekcie i wykonawstwie. I jest to - jeszcze raz przypominam - działanie doraźne.

kocicy_Lwisko
 Tytuł:
PostNapisane: 25 wrz 2008, o 07:55 
50p
50p
Dziękuję wszystkim za propozycje.

Po pierwsze nie jestem kobietą :D (a przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo)
Po drugie wiem że fachowo należy prace przeprowadzić od zewnątrz, ale chwilowo nie mam na to środków. Liczyłem, że jest może jakiś prosty/tani sposób na polepszenie sytuacji. Kiedyś przyjdzie może czas na zrobienie tego dobrze.
Po trzecie wentylacja w domku, gdzie 3/4 piwnicy jest wkopana i nie możliwości z piwnicy dostać się do szybu wentylacyjnego raczej uniemożliwia zastosowanie wentylacji grawitacyjnej (ale może się nie znam). Co do wentylatora to czy zda egzamin w ogóle taki wentylator łazienkowy gdzie się ustawia wilgotność przy jakiej ma się włączyć i wyłączyć? Czy kolejny otwór w piwnicy nie spowoduje dostawania się większej ilości wilgoci na jesieni i zimy :?:

A co z takimi smarowidłami na bazie smoły które się stosuje do przepuszczalnych wodę ścian? Może taki "lepik"+styropian by pomogły :?:

To nie jest piwnica w której zbiera się woda tylko dostaje się wilgoć.

JM
 Tytuł:
PostNapisane: 25 wrz 2008, o 18:42 
50p
50p
leda16 napisał(a):
ale to przecież chodzi o radykalne USUNIĘCIE wilgoci. Proponując wentylację to tak, jakbyś proponował altanę zadaszoną winoroślą jako całoroczną ochronę przed deszczem :lol:

Leda, dlaczego wmawiasz mi to, czego nie napisałem?
Ja proponowałem sposób na OGRANICZENIE a nie USUNIĘCIE wilgoci (swoją drogą było by to bardzo trudne do osiągnięcia). Grzybnia na ścianach zawdzięcza swój byt głównie wysokiej wilgotności powietrza bez jego cyrkulacji.

Zaproponowany przeze mnie sposób na walkę z grzybnią jest sprawdzony wielokrotnie.

Dla uprzyjemnienia proponuję np. popularną lekturę:

http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61609,777425.html

cyt.: "Rada. Usprawnić wentylację. Budynek trzeba wietrzyć i intensywnie ogrzewać. Jeśli okna są szczelne - zamontować w nich nawiewniki."

Są również tanie sposoby na wentylację grawitacyjną.

aleksandra2323
 Tytuł:
PostNapisane: 25 wrz 2008, o 22:15 
500p
500p

---
Niestety nie ma półśrodków w sprawie wilgoci, wentylacja i ogrzewanie poprawi sytuację w sposób niezauważalny, w dłuższym okresie czasu jest kosztowne . Lepiej jest trochę poczekać i uzbierać więcej gotówki niż stosować rozwiązania tymczasowe.
Ważne też, aby pozbyć się zarodników grzyba - niektóre odmiany są szkodliwe dla zdrowia.

kocicy_Lwisko
 Tytuł:
PostNapisane: 30 wrz 2008, o 07:03 
50p
50p
No cóż. Skoro nie ma półśrodków to nie będę chwilowo się tym zajmował.
Postaram się tylko zwalczyć tego grzyba i zabezpieczę Hydrogelem. A całość poczeka na przypływ gotówki.
:evil:

Waleria
 Tytuł:
PostNapisane: 30 wrz 2008, o 07:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Będąc ostatnio w OBI , chyba widziałam pochłaniacz wilgoci, z wyglądu podobny do przenośnego klimatyzatora. Tak nawet pomyślałam, po co to komu w polskich warunkach, jak ciągle walczymy z suchym powietrzem w mieszkaniach. Co innego w wilgotnej Szkocji, gdzie za noc w małej sypialni potrafi zebrać się prawie cały pięciolitrowy pojemnik wody.

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 3 paź 2008, o 15:16 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
kocicy_Lwisko napisał(a):
Po drugie wiem że fachowo należy prace przeprowadzić od zewnątrz, ale chwilowo nie mam na to środków.

Tak, to jedyne wyjście, reszta to półśrodki, niestety.
Czy wilgoć pochodzi z wód podskórnych, czy tylko z przemarzających ścian?

Cytuj:
Liczyłem, że jest może jakiś prosty/tani sposób na polepszenie sytuacji.

Nie ma, albo jest drogo, albo wymaga pracy.

Cytuj:
Po trzecie wentylacja w domku, gdzie 3/4 piwnicy jest wkopana i nie możliwości z piwnicy dostać się do szybu wentylacyjnego raczej uniemożliwia zastosowanie wentylacji grawitacyjnej (ale może się nie znam).

Można wywiercić dziurę w ścianie i założyć wentylator bezpośrednio na zewnątrz.

Cytuj:
Co do wentylatora to czy zda egzamin w ogóle taki wentylator łazienkowy gdzie się ustawia wilgotność przy jakiej ma się włączyć i wyłączyć?

Nie zda, szkoda pieniędzy na prąd, póki nie zaizolujesz i nie ocieplisz piwnicy, i tak wilgoć będzie się skraplała zimą na ścianach.

Cytuj:
Czy kolejny otwór w piwnicy nie spowoduje dostawania się większej ilości wilgoci na jesieni i zimy :?:

Nie.

Cytuj:
A co z takimi smarowidłami na bazie smoły które się stosuje do przepuszczalnych wodę ścian? Może taki "lepik"+styropian by pomogły :?:

To jak maść na szczury, bo mury i tak będą wilgotne, a tylko posmarowane warstwą, na której ładnie skropli się wilgoć.

Cytuj:
To nie jest piwnica w której zbiera się woda tylko dostaje się wilgoć.

Ale skąd się dostaje? Z powietrza? Z gleby na zewnątrz (po opadach np.)?

kocicy_Lwisko
 Tytuł:
PostNapisane: 15 paź 2008, o 14:08 
50p
50p
Kupiłem higrometr (chyba tak się to pisze) i wynik był w okolicach 80% wilgotności. Ściany nie przemakają (przynajmniej nie ma kropel). Nie ma żadnej wentylacji poza oknem okazyjnie otwieranym.

Trudno mi przy tym poziomie powiedzieć, czy wilgotność rośnie po opadach, ale będę obserwował. Wniosek z dyskusji jest taki, że powinienem zamontować wentylator a potem zobaczyć co będzie.

A tak na marginesie jaka jest "normalna" wilgotność w waszych piwnicach? Takich bez ogrzewania.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 16 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości