Deszczówka, instalacja,odprowadzenie,zbiorniki,łańcuchy itp. rozwiązania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Te deseczki były całkiem proste, połączone dwoma solidnymi drutami przewleczonymi przez coś w rodzaju tuneli czy uchwytów w kształt walca. Stąd skojarzenie z płotkiem.

Inna sprawa, że był tam też sposób na magazynowanie i rozprowadzanie deszczówki z dachu - po łańcuchu do dołka ze żwirem. Nam taki sposób (łańcuch zamiast rynny pionowej) odradzono, bo przy dużym deszczu i/lub wietrze, woda nie leje się pionowo, tylko bryzga dookoła i rozchlapuje na boki. Jeśli łańcuch dochodzi do powierzchni utwardzonej, jakiejś kostki brukowej czy cóś, to jeszcze pół biedy, tylko mech i zacieki trzeba co jakiś czas odczyścić, ale jeśli jest to żwir albo trawa, to powstaje dołek, albo łysa, wybita powierzchnia. A to już trochę trudniej utrzymać w dobrym stanie. Zrobiliśmy rynny.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

Może lepiej beczka plastikowa obłożona palisadą taką jak w sklepach ogrodniczych. Tylko sposób przelewu będzie zależał od wielkości dachu.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Może trochę teorii w sprawie odprowadzania deszczówki?

http://www.e-dach.pl/1319_3052.htm
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Zbiornik na deszczówkę

Post »

Zastanawiamy się z tatą nad zbiornikiem na deszczówkę... takiem którego się nie wkopuje, tylko stawia np. z tyłu i podłącza do niego rynnę... ale jest taka sprawa... ten zbiornik ma ograniczoną pojemność, co jeśli będzie lało przez kilka dni i on sie napełni? one nie mają żadnego przelewu... a może macie jakieś inne sposoby na zbieranie deszczówki?
Zauważyłem, ze jest już podobny temat... prosze o usunięcie i przepraszam za bajzel!


Zrobione Janku. Twoje pytanie dałem do tego tematu.
Erazm
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Nadmiar deszczówki mozesz odprowadzać do drugiego zbiornika lub do ziemi (wykopanego w tym celu mini stawiku) czy też napełniac postawione obok beczki.
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Post »

a spotkaliście się ze zbiornikami takimi, że jak się napełnią to jest przelew i dalej leci rynna tak jakby nie było zbiornika?
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Przecież na pewnej wysokości tego zbiornika możesz zrobic otwór i dać przedłużenie rynny.
Awatar użytkownika
Andzio
200p
200p
Posty: 271
Od: 5 maja 2007, o 19:23
Lokalizacja: woj.łodzkie

Post »

Witaj!A u nas mamy wkopane,zamaskowane beczki,2-200-litrowe,więc do podlewania warzyw wystarcza,a wody nie oszczedzamy nawet tej z lini ;:1 Pozdrawiam!
Kocham moje Kochane Robaczki-tak słodko mówię o mojej kochanej rodzince!
Zapraszam do mnie
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Witajcie.
A ja ostatnio w sklepie natknęłąm się na takie oto cudo do łapania deszczówki.
Obrazek Obrazek

Poręczne ze specjalnym kranikiem, który bardzo ułatwia spuszczanie deszczówki np do konewki. Gdy "łapacz" jest pełny, deszczówka odprowadzana jest ponownie rynną. Posiada tylko jedną wadę - mała pojemność, a mianowicie 20 litrów :(

Pozdrawiam
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Tak to świetna rzecz. A ile kosztuje?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

agasta pisze:A ja ostatnio w sklepie natknęłąm się na takie oto cudo do łapania deszczówki.
Ja na rurze odpływowej mam założony inny łapacz deszczówki. Nie wygląda on tak efektownie jak u agasty, ale za to pozwala łapać deszczówkę do zbiorników o teoretycznie nieograniczonej pojemności.
Obrazek
Obrazek

Ja nie używam tego łapacza, gdyż kilka metrów dalej mam studnię. Studnia + pompa jest dużo wygodniejsza :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Erazm pisze:Tak to świetna rzecz. A ile kosztuje?
"Łapacz" kosztował 13 euro. Gdy przeliczysz na pl zł to chyba dość drogo wyjdzie...
W zeszłą sobotę sprawiłam sobie 114 litrowy, plastikowy, ciemno zielony baniak ze specjalną pokrywą z zabezpieczeniem, żeby dzieci nie mogły go otworzyć :) na przechowywanie deszczówki.

Pozdrawiam
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Pod 4 rynny mam wkopane 4 beczki 200 litrowe oraz dodatkowe odprowadzenie w razie nadmiaru wody . Wodę używam do podlewania ważnych dla mnie roślin .
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”