Deszczówka, instalacja,odprowadzenie,zbiorniki,łańcuchy itp. rozwiązania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gromadzenie deszczówki

Post »

Asia40 pisze: Na oczyszczalnie nie dostaliśmy pozwolenia.
A myśleliście o oczyszczalni glebowo korzeniowej: http://www.esos.waw.pl/files/folder_pl.pdf
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Asia40
100p
100p
Posty: 150
Od: 18 kwie 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie
Kontakt:

Re: Gromadzenie deszczówki

Post »

Niestety jedyny dopuszczalny na naszej działce sposób gromadzenia ścieków to zamknięte szambo. Podobno dlatego, że to otulina parku krajobrazowego.
Asia
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gromadzenie deszczówki

Post »

Asia40 pisze:Niestety jedyny dopuszczalny na naszej działce sposób gromadzenia ścieków to zamknięte szambo. Podobno dlatego, że to otulina parku krajobrazowego.
Coś mi tu nie gra. Przecież oczyszczalnia glebowo korzeniowa to jedna z najbardziej ekologicznych metod oczyszczania ścieków, a co najważniejsze nie potrzeba do jej wykonania żadnego pozwolenia na budowę. Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie wymaga pozwolenia na budowę - wystarczy zgłosić zamiar budowy do odpowiedniego urzędu (zazwyczaj Starostwa).
Procedura jest taka sama jak przy zgłaszaniu zamiaru budowy płotu, szopy lub altanki i polega na:

- wypełnieniu druku zgłoszenia (pobranego w urzędzie),
- złożeniu dokumentu stwierdzającego, że jesteśmy właścicielami działki (lub oświadczenia),
- narysowaniu szkicu lokalizacji budowy (np. na kserówce mapy, najlepiej w skali 1:500),
- dołączeniu informacji o typie oczyszczalni,
- wskazana jest informacja z Urzędu Gminy, o nie wnoszeniu zastrzeżeń (związanych np. z planowaną budową kanalizacji).

Jeśli przez miesiąc nie otrzymamy sprzeciwu to możemy przystąpić do budowy.
Ot i wszystko.

A gdyby Gmina czy Starostwo miały jakieś wątpliwości, to pokaż im TO (można im to wydrukować): http://www.carpathians.pl/przewodnik.pdf

Gdybym budował sobie taką oczyszczalnię, to dodatkowo dał bym za oczyszczalnią oczko wodne z dużą ilością roślin wodnych, jako zbiornik doczyszczający. Oczko takie mogło by dodatkowo służyć jako zbiornik na deszczówkę. I dopiero z oczka wodnego, w formie przelewu, zrzucał bym wodę do rzeczki, gdyby było jej za dużo np. w czasie obfitych opadów deszczu.
Moim skromnym zdaniem, nikt rozsądny nie powinien Ci zabronić zrobić takiej inwestycji na swojej działce.
Taka oczyszczalnia z oczkiem świetnie się komponuje w ogrodzie naturalistycznym, gdzie nie gwałci się natury ciągłym koszeniem trawników, a zamiast niego tworzy się kwitnącą przez cały sezon łąkę kwietną, gdzie żyje cała masa różnych owadów, a w nie strzyżonych krzewach żywopłotów gniazdują ptaki.A pozostawiona na zimę i zapomniana w kącie ogrodu pryzma liści czy kompostu, zaprosi do takiego ogrodu jeże, które są naszymi sprzymierzeńcami w walce z uciążliwymi ślimakami czy chrząszczami żerującymi na roślinach. W takim ogrodzie możemy odnaleźć absolutny spokój, ale nigdy nie odnajdziemy absolutnej ciszy.
Kurcze, rozgadałem się. :)
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Asia40
100p
100p
Posty: 150
Od: 18 kwie 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie
Kontakt:

Re: Gromadzenie deszczówki

Post »

Gmina ma plany na zakładanie kanalizacji, jakbym miała własną oczyszczalnie - nie musiałabym podłączyć się do gminnej kanalizacji. Myślę, ze dlatego w MPZP taki zapis.
A taki naturalny ogród może uda mi się uzyskać :) albo trochę podobny.
Asia
katttie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 1 mar 2009, o 19:11

Re: Gromadzenie deszczówki

Post »

Oczyszczalnie przydomowe są super - w teorii. W praktyce już jest gorzej (chodzi o parametry zrzuconych ścieków). Dlatego wcale się nie dziwię zastrzeżeniu w MPZP. Osobiście jestem za takimi oczyszczalniami, ale dobrze zaprojektowanymi (nie jako najtańsze dostępne rozwiązanie) i w miejscach gdzie nie ma szans na jakikolwiek zorganizowany sposób oczyszczania bądź odprowadzenia ścieków. Oczywiście dla miejsc chronionych trzeba się bardziej zastanowić jakiego rodzaju oczyszczalnia może tam funkcjonować. Dziwi mnie jednak wskazany powód - otulina parku krajobrazowego. Chyba gmina miała nieciekawe doświadczenia, albo ma bardzo ostrożnego specjalistę od ochrony środowiska :wink:
Ale najbardziej prawdopodobne jest to (skoro planują budowę kanalizacji, to i oczyszczalnia musi gdzieś być w pobliżu), że zapewniają sobie - raz: zrzut ścieków (dla prawidłowej pracy oczyszczalni), dwa: kasę za ścieki :wink:
Awatar użytkownika
Hekate
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 lip 2009, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny k. Tychów (śląsk)
Kontakt:

Re: Gromadzenie deszczówki

Post »

katttie pisze:Co ważne - nie zbieramy deszczówki z dachów krytych papą, a już zdecydowanie nie do podlewania roślin jadalnych.
Czy mógłby ktoś rozwinać ten temat? Rozumię że chodzi o substancje z lepików które woda wyłapuje?
Ania
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gromadzenie deszczówki

Post »

z jakiej powierzchni zbieracie deszczówkę?
zastanawiam się nad kupnem zbieracza,ale wydaje mi się że z jednej rynny wody będzie mało.jestem w tym zielony może ktoś mi orientacyjnie powiedzieć jaka powierzchnia dachu jest wystarczająca :?:
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Gromadzenie deszczówki

Post »

Ciężko stwierdzić, ja zbieram z 18 m, wczoraj nazbierało się z 80 l. co jest kroplą w morzu potrzeb. :roll:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Gromadzenie deszczówki

Post »

Ja zbieram deszczówke z dachu szklarenki. Dach jest szklany,M przymocował plastikową rynnę. Z rynny wyprowadziłam plastikowy łańcuch(metalowe rdzewiały,chociaż zapewniono, nierdzewne.) do beczki, po którym spływa woda. :D
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Gromadzenie deszczówki

Post »

Ja zbieram deszczówkę do byłego szamba. Znaczy szambo to było wiele lat temu, teraz jest już wyczyszczone i nikt by nawet nie pomyślał, że to było szambo.
Jednak mój problem polega na tym, że jest dosyć małe. Wymyśliłem żeby wkopać obok drugie i tutaj pojawia się problem oba szama to konstrukcje betonowe i nie mam pomysłu jak je połączyć. Czy wykucie dwóch otworów i połączenie ich rurą oraz uszczelnienie betonem zdałoby egzamin?
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Gromadzenie deszczówki

Post »

W tym przypadku pewnie zda egzamin, rura może być w górnej części, jako przelewowa, to nie piwnica, nie musi być idealnie szczelne,
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
marrcin
200p
200p
Posty: 230
Od: 8 sie 2010, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gromadzenie deszczówki

Post »

Ja gromadzę do takich beczek :

Obrazek

u góry przelew idzie w tuje, na dole zawór i kranik do mycia itp.
_fox_

Re: Gromadzenie deszczówki

Post »

Ja robię przymiarkę nad ustawieniem wanny 170cm, tylko to zajmuje trochę miejsca i niezbyt się prezentuje :( chyba że bym wannę czymś obudował, w tej chwili jestem podłączony do kanału, ale przecież działkę trzeba podlewać, a darmowa woda idzie w ściek.

Kairu to ma być na zasadzie naczyń połączonych, ale ty masz z kręgów studziennych ? murowane ? czy inne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”