Melioracja(drenaż) podmokłej działki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: stojąca woda w ogródku - jak odwodnić?

Post »

U mnie jest podobnie jak u autorki - teraz gdy śniegi topnieją byliny (żurawki) i połowa ogrodu stoi w wodzie... nie wiem co będzie wiosną- czy przeżyją ..? Postaram się zrobić jak pisze Mirzan - dzięki za informacje :) U nas jest wysoki stan wody - czy ten pomysł zda egzamin..?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Woda w ogrodzie-pomoc

Post »

No widać co kraj.... mnie też tak się to kojarzy. Straszne te płoty przy tak malutkich działeczkach.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Drenaż fundamentów a ogród.

Post »

mam zalewana działkę, doradzono mi zrobienie drenażu za pomocą rur drenażowym z włóknem syntetycznym, lepsze jest włókno kokosowe ale jest zbyt drogie.
Czy mogę prosić o ew.doświadczenia w tym zakresie.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
a_ga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 lut 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam, w moim ogrodzie stoi woda która po obfitych ulewach nie schodzi. Już myślałam o jakiś oczkach wodnych itp ale wizja ataku komarów jakoś do mnie nie przemawia, wolałabym jakieś inne rozwiązanie, a mianowicie myślałam o posadzeniu trzmieliny oskrzydlonej a nawet dęba błotnego bo słyszałam że lubą wilgotne, podmokłe tereny ale czy one skutecznie wysuszą mi ogród?, czy są jakieś inne rośliny, które po prostu "wypiją" mi ten nadmiar wody a ja nie będę musiała po ogrodzie w kaloszach chodzić :D
Awatar użytkownika
humanista
50p
50p
Posty: 52
Od: 31 paź 2009, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: problem - woda w ogrodzie

Post »

Ja jednak polecam założenie tam naturalnego oczka, wodnego, gdyż to o komarach to nie jest wcale prawda. OPrócz tego jak wiadomo ptaki bardzo lubią jeść owady np. komary, więc można w ogrodzie postawić kilka budek lęgowych dla ptaszków i nawet jeden komar cię nie ugryzie : )
sosna388
100p
100p
Posty: 100
Od: 20 sty 2011, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem - woda w ogrodzie

Post »

Myślę, że ani rośliny, ani tym bardziej oczko wodne sprawy nie załatwią. Bo rośliny nie wypiją w szybkim czasie nadmiaru wody, mają przecież swoje zapotrzebowanie w tym zakresie. Z kolei w jaki sposób nadmiar wody z terenu całego ogrodu miałby samoczynnie spłynąć do oczka wodnego, które i tak ma swój poziom wody i szczelne dno.
Problem tkwi w nieprzepuszczalnym gruncie, więc trzeba pomyśleć o fachowym zdrenowaniu terenu. W niedalekim sąsiedztwie mojego domu są nieużytki, które w takich okresach jak teraz wyglądają wręcz jak jezioro. Ale w pełni suchego lata oczywiście tej wody nie widać. I na tym terenie wytyczają działki budowlane i uzbrajają teren. Ludzie kupują działki w lecie, nieświadomi tego, co tam się dzieje w okresie jesień-wiosna. O domach, które tam powstają mówimy: domy na wodzie
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: problem - woda w ogrodzie

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Marek61
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 maja 2011, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drenaż trawnika

Post »

Leje cały czas,a u mnie na trawniku woda już nie wsiąka.Martwi mnie to ze względu na posadzone w maju klony(nie za bardzo lubią wodę),naokoło nich w misach z ziemi stoi woda.Jeden już zgubił liście,drugi jeszcze dycha.Myślałem jak teren już przeschnie zrobić drenaż-tzn.ścieżki żwirowe,które przejmowały by część wody.Nie wiem czy to dobry pomysł.Szukałem w wyszukiwarce no i nic :cry: może coś żle wpisałem,w każdym razie czekam na pomoc (np:jak takie ścieżki zrobić,albo inne pomysły) ;:223 .Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nutka81
1000p
1000p
Posty: 2806
Od: 13 maja 2010, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Drenaż trawnika

Post »

Ja mam podobny problem. Praktycznie cały mój ogród jest "terenem podmokłym". Moje oczko wodne głębokości około 1,5m cały sezon jest więcej niż w połowie wypełnione wodą. Gdyby nie ono, to po takich deszczach jak teraz, cała woda stałaby na trawniku, a tak trochę wody oczko zabiera. Jednak przy ulewnych deszczach, bądź podczas roztopów wiosną, gdy ziemia ani wypełnione po brzegi oczko nie odbiera już wody, to mamy jeziorka po obu stronach domu. Również myślimy nad drenażem. Pewnie zakopiemy zwykłą rurę (do drenacji) owiniętą włókniną. Do tego trochę kamyków naokoło i powinno być ok. Tylko kopanie dołów poprzez całą działkę trochę zniechęca ;) No ale w końcu trzeba będzie coś zrobić z tą wodą, bo tak dalej być nie może. Tylko największym problemem, jak zawsze są fundusze... :roll:
Pozdrawiamy! Małgosia i Nutka :wit
Nutkowy ogród...czyli "ogary lubią kwiatki"...>> Cz.1 <<,>> Cz.2 <<,>> cz.3 <<
>>Róże Nutki << >>Nutkowe kwiatki doniczkowe<<
Marek61
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 maja 2011, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drenaż trawnika

Post »

No właśnie ,kasa,-woda zaczęła trochę wsiąkać,dzisiaj nie padało i wyszło nawet słońce.nie wiem czy w ten opisany przez ciebie sposób nie odprowadzisz w ogóle wody z terenu,no właśnie :? ale co tam jest jakiś pomysł.Dzięki za zainteresowanie tematem i Pozdrawiam. ;:180
Awatar użytkownika
Nutka81
1000p
1000p
Posty: 2806
Od: 13 maja 2010, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Drenaż trawnika

Post »

Mam nadzieję, że kiedyś właśnie skutecznie odprowadzę wodę z terenu, bo od trzech lat mamy masakrę :|
Niestety, każde rozwiązanie problemu to spora inwestycja. Póki co musimy zaczekać. Mam nadzieję że do przyszłego roku coś zadziałamy. Życzę i Tobie powodzenia w "osuszaniu działki" ;) Pozdrawiam!
Pozdrawiamy! Małgosia i Nutka :wit
Nutkowy ogród...czyli "ogary lubią kwiatki"...>> Cz.1 <<,>> Cz.2 <<,>> cz.3 <<
>>Róże Nutki << >>Nutkowe kwiatki doniczkowe<<
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drenaż a głębokość systemu korzeniowego krzewów

Post »

Witajcie, mam pytanie odnośnie pigwowca i głębokości jego korzeni. Szukałem w necie, ale znalazłem różne informacje i już nie wiem.
Jak głęboko mogą sięgać korzenie pigwowca? Chcę posadzić pigwowiec niedaleko drenażu oraz być może nad drenażem (normalnie brakuje mi miejsca). Rurę mam na głębokości 80cm.

I czy taki pigwowiec sięgnie mi rury? Może ją uszkodzić?
Planuję posadzić pigwowiec zarówno japoński jak i chiński.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”