Melioracja(drenaż) podmokłej działki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pigwowiec - głębokość systemu korzeniowego

Post »

Z mojego doświadczenia równiez wynika, że jego korzenie spokojnie sięgają metra głębokości.
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: pigwowiec - głębokość systemu korzeniowego

Post »

korzenie pigwowca rozrastają się w szerz i wzdłuż , jak już zadomowi się to trudno go wykarczować, z korzenia potrafi bardzo dobrze się zregenerować

uszkodzić pewnie nie uszkodzi, chyba że przy karczowaniu jak oplącze wokół .....
pozdrawiam
Edyta
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pigwowiec - głębokość systemu korzeniowego

Post »

Hmmm, dodałem do obserwowanych ten temat ale mail mi nie przyszedł, że było odpowiedzi, dlatego tak późno odpisuję.

I jak zwykle to co piszą w necie ma się nijak do praktyki.... no bo niby od kiedy metr w dół to "płytki system korzeniowy" :/ ech... muszę szukać innego miejsca na posadzenie.
A te "wszerz" to jak bardzo idzie?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pigwowiec - głębokość systemu korzeniowego

Post »

Wszerz idzie zależnie jak ubogo w glebie i od konkurencji sąsiadów. Jakbyś zobaczył system korzeniowy na 30 metrów głęboko :D - to co oznacza płytki.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pigwowiec - głębokość systemu korzeniowego

Post »

Ale może się zdarzyć że pójdzie wszerz powiedzmy na 1.5 metra, i po tym półtora metra jeszcze na metr głębokości? Chodzi mi to, czy jak będzie krzak powiedzmy z boku 1.5 metra od rury, to czy się do niej dopcha po jakimś czasie?

Co do nasionek to dzięki - czekam :)
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pigwowiec - głębokość systemu korzeniowego

Post »

Bez przesady - aż tak kiepskiej gleby to chyba nie masz... a nawet jeśli dopcha się do rury - to co? Mam dom na całkowicie nieprzepuszczalnym gruncie, drenaż jest kwestią krytyczną... po nastu latach z całą pewnością mam korzenie w tymże drenażu, jak nie drzew to winorośli, sadzonej wprost nad, długim rządkiem. Jakoś jeszcze piwnica nie tonie ;) Acz przyznam - oprócz samej rury jest jeszcze obsypka z kamienia.
:wit
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pigwowiec - głębokość systemu korzeniowego

Post »

Sąsiad też ma drenaż. Mówił, że jak mu się raz porzeczka w nim zagnieździła, to musiał przekopać całe 100 metrów drenażu w poszukiwaniu zatoru. Nie chciałbym więc sobie tego problemu robić. Nie mniej jednak drenaż ogranicza mi wolne miejsce na sadzenie, dlatego tak się dopytuję, bo jestem zmuszony coraz bliżej niego sadzić.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pigwowiec - głębokość systemu korzeniowego

Post »

Treborx - zasady budownictwa mówiły tak: drenaż powinien być umieszczony głębiej niz 120-150cm aby nie przerastały go korzenie :lol: Ponadto obsypany kamieniem i owinięty w geowłókninę. Z tego samego powodu. Wszystkie rośliny starają się znaleźć wodę - skoro jedyna woda w okolicy jest w drenażu... :;230 ... muszę rysować Ci obrazek?
Wszystko zależy od tego gdzie masz wody gruntowe, gdzie opadowe, jaka generalnie sytuacja jeśli chodzi o odpływ i jaka konstrukcja drenażu.
O zasadach konstruowania drenażu nie wspomnę, bo żal patrzeć co dziś "fachowcy" umieją ... ;:188
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pigwowiec - głębokość systemu korzeniowego

Post »

Hehe, o fachowcach nie musisz nic mówić.... miałem dwie ekipy - jedna do jednej nitki, druga do drugiej. Ci drudzy zje...ali pierwszych, że jak tam można.... sami oczywiście lepiej nie zrobili. Po tych dwóch ekipach, doszedłem do wniosku, że sam bym lepiej zrobił - jak będę musiał kiedyś poprawiać, to już sam. A już wiem, że będę musiał poprawiać :(

Co do głebokości: drenaż odprowadzałem do rowu melioracyjnego. Głębokość rowu to 90 cm, więc drenażu nie mogłem kopać głębiej... chyba nie muszę ci rysować obrazka? ;)

No nic, jeszcze pomyślę z tym pigwowcem i jego umiejscowieniem. Dzięki za wskazówki :)
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pigwowiec - głębokość systemu korzeniowego

Post »

Po prostu się nie przejmuj. Woda zawsze tam jakoś spłynie, byle w dół coś było :D
Ciotka się została kiedyś poniżej drogi (sypnęli nasyp) - no to był problem, owszem :roll:
Ale daliśmy radę :D
:wit
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pigwowiec - głębokość systemu korzeniowego

Post »

Wiesz, sam bym nie wpadł na to, by sobie jakoś specjalnie głowę zawracać korzeniami krzaków. Ale jak mówiłem, sąsiad mnie nastraszył, że jak mu porzeczka weszła w drenaż to totalnie go rozwaliła i miał kupę kopania zanim odkrył co i jak.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pigwowiec - głębokość systemu korzeniowego

Post »

GEOWŁÓKNINA - to je ono! :D
:wit
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pigwowiec - głębokość systemu korzeniowego

Post »

Mam i geowłóknine i żwirek :) Sąsiad, fakt, nie miał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”