Melioracja(drenaż) podmokłej działki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Na stojącą wodę częściowo pomagają rośliny osuszające np. wierzby, cypryśnik błotny.
cx

Re: Stojąca woda

Post »

Witam.

Sprawa nie jest tak prosta jak w telewizji.Należałoby zrobić odkrywkę i sprawdzić jak głęboko zalega glina,albo się gdzieś tego dowiedzieć.W Polsce mamy określoną budowę geologiczną i często(ale nie zawsze!)da się dość łatwo przekopać przez glinę,ponieważ warstwy piasku leżą niezbyt głęboko.
A jak jest u Ciebie???tego nie możemy wiedzieć.

Jedną z metod "wiercenia " w glebie otwów jest świder wodny.Wykorzystujemy go czasem w Polsce ,w sadownictwie do wiercenia otworów pod słupki ogrodzeniowe lub konstrukcyjne rusztowań w sadzie.
Oczywiście nie na tak duże głębokości,ale podejrzewam,że przy odpowiednio długiej lancy powinno to być możliwe.Potrzebne jest jednak duże ciśnienie wody około 10 atmosfer,wtedy nie ma problemów z nawet najzwięźlejszą glebą.My(sadownicy)uzyskujemy to zasilając świder z pompy opryskiwacza sadowniczego.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Stojąca woda

Post »

Jeśli bez badań gleby przewiercisz się do warstwy piachu, to na wierzchu możesz potem mieć glinę zaschniętą na kamień (tak dla odmiany). Nie wiem, co lepsze...
(http://sklep.activ.com.pl/product_info. ... osCsid=ea8 )

Nie masz mapki geo? Robił ktoś jakiekolwiek badania tej okolicy? U nas jest Gmina i tam są plany tego typu, albo zleca się takie badania fachowcom.

A może zrób tylko drenaż czy odpływ czymś w rodzaju ścieżki / strumyka wyłożonego żwirem? Masz dokąd odprowadzić tę wodę? Jakieś oczko wodne, staw, rzeczkę, strumyk, kanał melioracyjny czy burzowy?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stojąca woda

Post »

No to się przekop...
Jeżeli nie przefasonujesz terenu tak, aby byl naturalny spływ powierzchniowy kłopotów się nie pozbędziesz.
Chcesz mieć grobelkę, bo coś tam... zrob przepust w najniższym miejscu.
Nadmiar wody opadowej musi mieć gdzie spłynąc. A reszta jak nie wsiąknie, to dobiero można myśleć o drenażu.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Stojąca woda

Post »

ja tez tak myślę,
taki jar zrób, to chyba najtaniej i najskuteczniej
Obrazek


Powyższe zdjęcie jest copia z internetu autorstwa pana Jacka K: http://www.foto.pwsk.pl/2009/08/19/lisi-jar/
Prosimy dostosować sie do regulaminu który mówi:
Użytkownik zobowiązany jest do:
k) nie zamieszczania w postach materiałów nie swojego autorstwa (zdjęcia, grafiki, artykuły)

Moderatorzy RM

Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stojąca woda

Post »

monika pisze: taki jar zrób, to chyba najtaniej i najskuteczniej(...)
Może jednak wystarczy rurę z PCV fi 30,0 cm zakopać :wink:
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Stojąca woda

Post »

może wystarczy rurka fi 30 cm - przez górę wysoką na 2 m i szeroką 6m :wink:

całkowicie się zgadzam z tym co napisł MirekL, a obrazek to tylko idea
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stojąca woda

Post »

monika pisze: przez górę wysoką na 2 m i szeroką 6m
Moniko, pisząc dobitnie "fi 30,0 cm" miałem na myśli tylko sporą średnicę rury odprowadzającej wodę.
Tylko średnicę. :wit
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Stojąca woda

Post »

Łysy pisze:Może jednak wystarczy rurę z PCV fi 30,0 cm zakopać :wink:
a niech będzie i 50 cm, mnie zaintrygowało zakopanie rury - jak to technicznie widzisz? jak zakopać? głębokie wykopy w glinie? (nie 2 m lecz głębiej żeby woda spływała)
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stojąca woda

Post »

Najprostsze rozwiązania są często najlepsze. Czyli wkopać rurę za pomocą pana Józka z łopatą ( dwa dni) lub zwykłej koparki ( 30 min. pracy ) :)
pistacja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 13 cze 2010, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Witam. Ekstremalnej wielkości opady w tym roku spowodowały, że mój ogródek co chwilę jest całkowicie zalany wodą. Niestety ziemia jest fatalna i bardzo gliniasta. Przesychanie i odparowywanie zatem trwa długo. Zastanawiam się co mogę zrobić aby poprawić stan ogródka. Jest to ogródek w szeregowcu od wewnętrznej strony wiec odpada zastosowanie jakiegoś poważnego drenażu. Może znacie jakieś skuteczne metody? Podobno można robić głębokie odwierty i zasypać je kamykami, ale nie wiem kto mógłby wykonać taką usługę? Pomóżcie, plis...
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: stojąca woda w ogródku - jak odwodnić?

Post »

Należy wbijać rurkę do ziemi,aż się trafi na warstwę piasku.Wtedy otwór zasypać żwirem,korą,
żużlem i będzie filtr,woda spłynie w głąb.Najpierw rurka 1,5m,następna 3m,ziemię wybijamy,stukając
w rurkę młotkiem.Na rurce zacisnąć żabkę do obracania,a z góry walić młotem,obracając.
Awatar użytkownika
martaw
200p
200p
Posty: 282
Od: 20 wrz 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: stojąca woda w ogródku - jak odwodnić?

Post »

Mam ten sam problem (ogródeczek wewnętrzny w szeregówce na glinie) i metodą prób i błędów szukamy na to sposobu. Zaczęłam od nawiezienia piasku, który przekopię z wierzchnią warstwą ziemi (piasek wożony taczką przez mieszkanie ;:224 ). Nawiercamy otwory ręcznie takim urządzeniem kupionym w markecie (świder ziemny) do głębokości ok 1m i zasypujemy to kamyczkami i piaskiem. Niestety nie trafiamy do warstwy przepuszczalnej (musi być głęboko) ale zawsze to jakieś wyjście. Sąsiedzi w większych ogrodach robili odwodnienie kładąc specjalne rury wzdłuż działki, ale z tego co widzę u nich dalej po deszczu iglaki stoją w wodzie. Chyba więc niewiele to dało. Sprawdź jeszcze czy woda z rynien ma jakieś odprowadzenie, czy leje się prosto do ogrodu -u nas deweloper tak zostawił, więc najpierw z tym zrobiliśmy porządek.
Pozdrawiam, Marta
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”