Studnie stare,adaptacja,obudowy itp.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Obudowa studni

Post »

Może postawić następną drynę (wystającą ponad ziemię) i ją obłożyć kamieniami, albo z samych kamieni taką drynę wymurować.
Jednak jeśli masz zamiar korzystać z tej studni, to ja bym jednak postawiła drynę cementową i ją obłożyła (obmurowała) kamieniami.
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Obudowa studni

Post »

Witam :wit

Mam w planach podobną operację, ale u mnie z ziemi wystaje 25 cm kręgu. Nie mam zamiaru dodawać następnego kręgu. Studnia myślę, że ma już ponad 90 lat (pewnie jeszcze więcej) i chcę żeby wyglądała na swój szcowny wiek :D . Tak właściwie to budowę zaczęłam już jesienią. Na początek wykopałam fundament głęboki na 60 cm i szeroki na 40 cm (przy powierzchni gleby było 40 cm, na dnie wykopu pod fundament było ok 45-50 cm). Nasypałam kamyczków, zalałam betonem i zostawiłam do wiosny (brak czasu). Teraz gdy mogę już wznowić pracę mam zamiar wybudować mur o szerokości ok. 40 cm i też z kamieni znalezionych na polu. Zostałam już ostrzeżona, że odpowiednie ułożenie kamieni w tak grubym murze nie bedzie łatwe i przydała by mi się ręka specjalisty do tego, ale mam plan i będę budować ją pięterkami. Poza tym i tak nie znam nikogo, kto byłby fachowcem od tradycyjnej budowy kamiennych studni :? Jak skończę z tunelem foliowym to zabieram się za studnię, zrobię foty i wrzucę :wink:

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Obudowa studni

Post »

Natalii, masz trochę start ułatwiony bo dryna Ci wystaje :) No i fundament jest :)
Mnie też mówią że z kamieni to ciężko będzie zrobić tak żeby się trzymały.
Obyś się szybko z tunelem uporała :) Czekam na zdjęcia :-D
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Obudowa studni

Post »

Obrazek
Tak mam obudowany komin od szczelnego szamba. Na wierzchu mam dopasowaną rozmiarem dużą podstawkę z dużą misą na kwiaty.
Nie widzę na zdjęciu, czy studnia ma pokrywę. To przede wszystkim! Ja bym zrobiła dookoła kręgu szerszy fundament i ułożyła na dobrą zaprawę duże kamienie.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Obudowa studni

Post »

Emilia jak bedziesz mogla to zrob jeszcze zdjecie calej obudowy ;-)
rob79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 mar 2014, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obudowa studni

Post »

Również zastanawiam się nad kamieniami polnymi, w szczególności podoba mi się połączenie z drewnem zmod./pomid.
Niestety swojego domu tak nie przerobię, ale planuję budowę altany, gdzie będzie się znajdować drewniany stół i ławami, może to ciekawie wyglądać jak zrobię podwyższenie z tego materiału...
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Obudowa studni

Post »

Super jest coś takiego, studnie tak bym chciała :) W sumie cokół dookoła domu też, ale to chyba z płytek takich kamiennych a nie całego kamienia? U mnie we wsi są takie domy i stodoły z dużych kamieni, zresztą też mam na podwórku taki :) No i mój dom też jest częściowo kamienny, ale niestety tego już nie widać :( dlatego chciałabym nawiązać do tego.
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Obudowa studni

Post »

Moja obudowa studni:

Obrazek
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Obudowa studni

Post »

Aniu, bardzo fajny pomysl :-) a czy korzystasz z tej studni? Czy dryna wystaje nad ziemie? No i czy drewno jest zaimpregnowane jakos?
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Obudowa studni

Post »

Nie korzystam, ale w razie W jest. Drewno niczym nie było impregowane, naturalna brzózka, ale trzeba liczyć się z tym, że po 5 latach drewno spróchnieje i się rozwali ;:108
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
trofan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 6 lip 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Jak wykonać pokrywę studni ogrodowej?

Post »

Zrobiłem studnię, którą oczywiście się Wam pochwalę. Ale nie mam jeszcze pokrywy. Może ktoś taką wykonywał i ma jakieś pomysły? Ma być otwierana, na jakichś zawiasach czy coś... , żeby można było wodę nabrać. Może być z drewna albo stalowa. W tej chwili mam położoną okrągłą blachę gr. 1cm. Może ją jakoś wykorzystać?

Obrazek
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Studnie stare,adaptacja,obudowy itp.

Post »

trofan fajną masz tą studnię i bardzo podobną do mojej.
Moja ma już przykrycie tylko brakuje jeszcze wałka, bo dla mnie będzie ona wtedy prawdziwą studnią z dzieciństwa jak będę mogła wiaderkiem cynkowym czerpać z niej wodę, kręcąc kolbą którą już posiadam.
Studnia obecnie spełnia swoje zadanie i służy do podlewania ogrodu i wszystkich doniczkowych a co najważniejsze licznik się nie kręci :;230 w niej zamontowana jest pompa i się :tan
oto ona

Obrazek

Pokrywa jest wykonana z drewna, sklada się z dwóch części połaczonych na zawiasach, pokażę kilka zdjęć jeżeli pomogą będę się cieszyć, jeżeli niezrozumałe pytaj

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stożek który jest przymocowany do drugiej stałej części służy jako podparcie, przy otwarciu wieka i czerpaniu wody wiadrem wieko mi nie opada.

Obrazek


pozdrawiam
trofan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 6 lip 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Studnie stare,adaptacja,obudowy itp.

Post »

Fajna. Dzięki za zdjęcia. Pomyślę. Skłaniam się do wykorzystania tej stalowej blachy, która spoczywa teraz na kamieniach. Przykręcę ją do studni na kołki. Wytnę w niej kwadratowe drzwiczki, podzielę na dwie części i dospawam zawiasy. Całość pomaluję czarną farbą i przykręcę jakieś rączki. Taki mam pomysł. Nie wiem czy nie wyjdzie trochę ... zwyczajnie. Chciałbym, żeby całość "zaświeciła" lekkim, rustykalnym klimatem. Dlatego wciąż szukam pomysłów i natchnienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”