System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Elefant
50p
50p
Posty: 60
Od: 17 lip 2008, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Tak sobie czytam na temat nawadniania i mam ochotę zrobić u siebie coś co usprawniłoby nawadnianie pomidorów w tunelu.
W sumie to nie wiedziałem o istnieniu czegoś takiego jak T-tape, zwłaszcza, że z tego co widzę zestaw wychodzi dość tanio. Rurka, złączki, taśma, kolanka itd.

Moja koncepcja jest taka by zdobyć zbiornik 1000l, mam już namiary na taki zbiornik, umieścić go na wysokości 1m-1.5m i podpiąć do niego trójnik by rozdzielał na dwa kraniki. Jeden kranik miałby podpięty wąż prowadzący do t-tape, a drugi byłby do nalania wody do podlewaczki gdy zaszłaby taka potrzeba.

Nie wiem tylko czy wysokość 1m do 1.5 metra wysokości będzie wystarczający, nie mam za bardzo na obecną chwilę możliwości umieszczenia zbiornika wyżej.
Prosiłbym o informację jak to rozwiązać najrozsądniej, czyli wysokość zbiornika i co kupić z zakresu systemu t-tape by obsłużyło to tunel z pomidorami o wymiarach 7,5 metra długości naokoło 3-3,5 metra szerokości.
Ewentualnie by można było t-tape wykorzystać na działce dla roślin potrzebujących więcej wilgoci.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

A może montować ciężki zbiornik po prostu na początku taśmy kroplującej, zamontować przyłącze do szybkozłączki i podłączać wtedy kiedy potrzeba...?

zmod./pomid.
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Z praw fizyki wynika że ciśnienie zależy od wysokości słupa wody , czyli wysokości zbiornika , a nie od tego jak wysoko go uniesiemy. zakładam że twój zbiornik to sześcian 1m więc ciśnienie u dołu bedzie wynosić zaledwie 1 atm więc nie wiem czy to wystarczy do tej taśmy. Na jakim ciśnieniu ona pracuje? Pamiętaj , że ze spadkiem poziomu wody cisnienie też będzie spadać
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
Elefant
50p
50p
Posty: 60
Od: 17 lip 2008, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Zbiornik ma pojemność 1000l szerokość około 1m wysokość też chyba około 1m z hakiem.
Z tego co widzę to taśma pracuje naokoło 0.5 bara.
Pierwsza lepsza oferta z allegro:

Dane techniczne taśmy T-Tape TSX 508-20-500:
Grubość ścianki ? 0,2 mm (oznaczenie 508)
Średnica - 16 mm
Rozstaw emiterów ? co 20 cm (oznaczenie 20)
Wypływ wody ? 5 litrów na 1 metr bieżący na godzinę (oznaczenie 500 - 500 l /100 m / 1 h)
Ciśnienie robocze - 0,3 - 1 atm.

Myślałem by pod zbiornikiem zrobić podest z pustaków by zbiornik był uniesiony minimum metr nad ziemią, może udałoby się trochę wyżej do 1.5m, do tego jeszcze chyba dolicza się wysokość lustra wody?

Miałem ochotę zrobić taką, tubę, która miałaby wysokość do zaworu zbiornika by zwiększyć ciśnienie co za tym idzie sztucznie powiększyć wysokość słupa wody. A na dole tejże tuby byłby zawór.


Czy taka wysokość by wystarczyła?

Z tego co czytałem to t-tape nie ma aż tak ekstremalnych wymogów co do dużego ciśnienia choć wiadomo, ze większe ciśnienie jest lepsze. Sama taśma droga nie jest, ale jak już wydawać pieniądze to chciałbym to zrobić z głową.
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Tak jak pisałem - nie ważne jak wysoko zbiornik tylko jaki wysoki jest on sam.
Jeśli taśma pracuje na ciśnieniu 0.3- 1 atm to do poziomu 30 cm wody w zbiorniku powinno dać radę.
Ja osobiście nie spotkałem się z takim rozwiązaniem zawsze było to podłączone pod ujęcie wody miejskiej tak więc moje rady są czysto teoretyczne.
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Jeśli zbiornik jest wysoko, a taśma czy wąż pod nim jest w pełni zapełniony wodą (nie ma pęcherzy powietrza itp) to również tą wysokość dodaje się do obliczenia ciśnienia ;:108 Przecież woda w takim przewodzie również jest słupem wody, tylko sporo mniejszej średnicy.

Niepotrzebny cytat, pomid.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Slaw pisze:Tak jak pisałem - nie ważne jak wysoko zbiornik tylko jaki wysoki jest on sam.
Jeśli taśma pracuje na ciśnieniu 0.3- 1 atm to do poziomu 30 cm wody w zbiorniku powinno dać radę.
Ja osobiście nie spotkałem się z takim rozwiązaniem zawsze było to podłączone pod ujęcie wody miejskiej tak więc moje rady są czysto teoretyczne.
Panowie, przypominam, że 1m słupa wody to nie 1 bar tylko 0,1bar. Aby uzyskać 1bar trzeba by zbiornik podnieść 10m do góry.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

A może zastosować jakąś pompkę, która by dawała 0,5 atm i po sprawie. Nawet od starej pralki ciśnienie wzrośnie i jest dosyć wydajna.
sadrak
50p
50p
Posty: 61
Od: 16 mar 2011, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Slaw pisze:Tak jak pisałem - nie ważne jak wysoko zbiornik tylko jaki wysoki jest on sam.
Jeśli taśma pracuje na ciśnieniu 0.3- 1 atm to do poziomu 30 cm wody w zbiorniku powinno dać radę.
Ja osobiście nie spotkałem się z takim rozwiązaniem zawsze było to podłączone pod ujęcie wody miejskiej tak więc moje rady są czysto teoretyczne.
Niestety kolego źle piszesz. Ciśnienie hydrostatyczne zależy od wysokości słupa cieczy czyli od powierzchni lustra wody do wysokości ujęcia wody - gęstość cieczy x przyspieszenie x wysokość słupa cieczy i nie zależy ono od objętości zbiornika. Dlatego też zbioniki pozwalające utrzymać właściwe ciśnienie w sieci i kompensować jego wahania, budowano dawniej w "wieżach ciśnień", aby podnieść je na jak największą wysokość.

Wraz z upływem wody ze zbiornika będzie maleć niestey również jego ciśnienie, poniżej link do prostego przelicznika jednostek:
http://www.jednostek-miary.info/przelic ... =cisnienia
Mała pompka pozwoliłaby zapewnić stałe ciśnienie, tylko trzeba by ją było odpowiednio dobrać gdyż opróćz ciśnienia ważna jest również jej wydajność. Wąż kroplujący ma małą wydajność i pompka może być dławiona.
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Ok . popełniłem błąd zapominając , że ten kawałek rurki od wylotu ze zbiornika też trzeba traktować jako wysokość słupa wody. Tak więc ciśnienie będzie zależeć od wysokości słupa od lustra wody do miejsca ujęcia - wylotu.

Literówki, pomid.
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
kacperpoz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 cze 2014, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Pomysł jest dobry, woda zawsze znajdzie dziurki w taśmie. Ciśnienie to zwiększenie ilości wody jaka się wydostanie pod rośliny. Napisze jak to wygląda u mnie. Zbiornik 1000l umieszczony 5m nad gruntem na garażu, rano jak wychodzę do pracy zamykam zawór od nawadniania a otwieram zawór doprowadzający wodę z hydroforu. zbiornik napełnia się do połowy, zastosowany jest zawór ze spłuczki wc w zbiorniku. Wieczorem postępuje odwrotnie i woda jest dostarczana do węży nawadniających. jest tego około 40 m wszystkie końcówki pod roślinami to kroplowniki. Wody zawsze pod roślinami jest odpowiednią ilość. 500 litrów wody wystarcza na całą noc. Nie potrzebny też żaden zawór-zegar który zamknie wodę.
Do systemu jest podłączona rynna więc wykorzystuje też deszczówke.

Przepraszam jeśli pojawia się literówki, przeglądam forum na telefonie.
Przepraszam jeśli pojawia się
literówki, przeglądam forum na
telefonie.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

sadrak pisze: Wąż kroplujący ma małą wydajność i pompka może być dławiona.
Co takiego ???
Przykład, jedna sekcja 100 metrowa z kapilarami co 25cm z wydajnością 20l/h - czyli 400 kapilarów lejących 20l na 1h
8000 l/h - to jest słaba wydajność ?

Dla przykładu tania supermarketowa pompa hydroforowa ma średnio (w teorii) 3600l/h wydajności.
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: System nawadniający t-tape, zbiornik 1000l

Post »

Z tego co ja wiem to wydatek z kroplownika jest na poziomie 3-4 l h, a jeśli chodzi o Ttape to 10 l /h z metra.
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”