Kamień polny-jak rozłupać i...

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Murek jest po prostu śliczny. Jestem pod wielkim wrażeniem. Od dłuższego czasu oglądam w sieci różne murki i płoty z kamienia, i zauważyłem, że niełatwo jest zrobić taki, który nie wyglądałby pretensjonalnie lub nienaturalnie. Wam wyszedł świetnie. Gratulacje :lol:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Dziękuję za słowa uznania. Chcieliśmy murek zrobić wokół całej górki, bo wtedy zmniejszyłby się kąt nachylenia (nie było by tak stromo), ale z braku kamieni i funduszy na razie poprzestaliśmy na tym co jest.
Górka niestety się nie zmieniła, wszystko utknęło w martwym punkcie. W czerwcu zaczęliśmy robić ogrodzenie, ciągnęło się to przez 2 m-ce. Z portfela wyfrunęło -naście tysięcy. Teraz tynkujemy i malujemy dom, a to niestety tysiąc złotych nie kosztuje. Do tego jeszcze inne mniejsze inwestycje w dom i głowa boli z braku kasy. Dlatego ogród znów musi poczekać :( . Muszę przesadzić 2 jałowce płożące i one na pewno pójdą na górkę, choć coś tam będzie rosło :)
Klimek, zazdroszczę dostepu do kamieni :) . Zajrzałam do twojej galerii i bardzo spodobało mi się zdjęcie z oknem i tory kolejowe :)
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
TAD
100p
100p
Posty: 121
Od: 5 lis 2008, o 21:27
Lokalizacja: GDYNIA

Post »

Widzę 'Mała Rybko' , że robicie "z głową" i perspektywicznie. Tak właśnie należy. Ja u siebie ,z podobnego nachylenia porobiłem tarasy i brzegi obsadziłem różnymi żywotnikami. A więc mam płaskie powierzchnie i strome skosy obłożone kamieniami .Przez co , uzyskałem powierzchnię użytkową do np: wylegiwania się na słońcu i. t.p. Dodatkowo posadziłem sosny, brzozy i już mam własne grzyby.
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Kamień polny-jak rozłupać i...

Post »

ja u siebie mam długi mur z kamienia...więc dniami mogłem się przyglądać jak "majster" łupał kamienie...i po kilku próbach własnoręcznie nauczyłem się łupać. Uwierzcie na prawdę nic prostszego, wbrew pozorom. Potrzebujemy młotek ciężki i dłuto punktowe...wyszukujemy w kamieniu punkt newralgiczny...to taka żyłka, niektórzy mówią na to nerw...każdy prawie kamień to ma...jest to mniej lub bardziej widoczna...no jakby taka żyłka...po jednym silnym uderzeniu, w którekolwiek miejsce na tej "żyłce" kamień rozpada się jak główka kapusty. I obejdzie się bez nawiercania, tarcz diamentowych itd. Taki rozłupany kamień daje się potem w ten sam sposób modelować dowolnie pod wpływem dłutka. Jak tylko ziemia odpuści to sam dalej będę się bawił w murki oporowe, skalniaki a także obuduje nim wędzarnię i piec chlebowy wykonany z cegły...bo na wsi całe wozy kupuje się za grosze, zebrane z pól itd. Mi zostało otoczaka z trzy wywrotki jeszcze, a dalej rolnicy pytają czy chcę...za wóz płaciłem 200 złotych. Aha kamień rozłupywany musi leżeć na twardym podłożu, typu drugi ale duuuży kamlot. Kurnik już wybrukowałem własnoręcznie wiec wiem co gadam :)
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kamień polny-jak rozłupać i...

Post »

hej,
dzięki serdeczne.
Mógłbyś wrzucić zdjęcia rozłupanych własnoręcznie kamieni oraz całych kamieni, zaznaczając ten "nerw"?
Nie do końca rozumiem w jaki sposób ten kamień się rozsypuje...
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Kamień polny-jak rozłupać i...

Post »

o.k jak śnieg zejdzie postaram się ruszyć tyłek i popstrykać. Najwyżej jeden rozłupię w celach dydaktycznych heheh...u nas śnieg wczoraj spadł i na razie leży...ale od pojutrza plusy ewidentnie, więc do roboty...
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kamień polny-jak rozłupać i...

Post »

super!!! ;:136
mam na prawdę dużo przytarganych polnych kamieni, b. dużych i nie chcę im krzywdy zrobić, dlatego będę czekać z niecierpliwością ;)

p.s. mi najpierw taras pokryło 10cm wody, a następnie również zagościł śnieg. Dzisiaj dzielnie się trzymał (mróz), ale już chyba po nim.
Awatar użytkownika
elli3
100p
100p
Posty: 132
Od: 19 maja 2009, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okol. Lubina/Dolny Śląśk

Re: Kamień polny-jak rozłupać i...

Post »

Niedobry ciepełko już,wiosna się zrobiła, ptaszki śpiewają a fotek z łopatologicznym tłumaczeniem oodzielenia kamyczka na plasterki niet......... :( a my tu czekamy ;:224
pozdrawiam ANIA
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Kamień polny-jak rozłupać i...

Post »

u mnie ostatnie dni deszcz padał, raz było ładnie... dziś już ładna pogoda, jak pojutrze tez będzie ładnie to porobię fotki bo muszę kupić dłutko po zimie gdzieś zaginęło stare...a i wtorek jest w planach mniej pracowity
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kamień polny-jak rozłupać i...

Post »

no to fajnie, właśnie miałam też się przypomnieć, ale widzę, że macie rękę na pulsie ;)

pozdrawiam serdecznie ;)
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Kamień polny-jak rozłupać i...

Post »

hehe...dobra to spróbuję dziś jakimś innym żelastwem, ale jak nie wyjdzie to następnym razem...no pięknie się człowiek dziewuch słucha no :)
z mniej widocznym nie było by tak wyraźnie widać na zdjęciu...mniej widoczny wymagałby najpierw rąbania po kamieniu młotem żeby pokazał gdzieś słabość...z reguły pokazuje...a i mniej widoczny nie uległby takiemu nędznemu sprzętowi, jakim niewątpliwie jest to dłutko miękkie i małe które znalazłem jakimś cudem...dłuta powinny byc dwa punktowe i jakieś długie i solidne...i musi się udać...kamień, który nie chce pokazać gdzie ma rysę...trzeba poddać przesłuchaniu młotkiem na innym kamlocie...nic trudnego....a teran fakt dziewiczy :)
Awatar użytkownika
elli3
100p
100p
Posty: 132
Od: 19 maja 2009, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okol. Lubina/Dolny Śląśk

Re: Kamień polny-jak rozłupać i...

Post »

Noooo chłopie ja przez rok kamole ściągałam skąd się da i chciałam podjazd pod dom układać na zasadzie: któraś strona kamola jest zawsze bardziej płaska.A Ty mi tu piszesz,że można samemu... na plasterki.... :shock: :shock: .
Będziemy próbować jeszcze raz.Tym razem z dłutkiem.Napiszę co nam wyszło.
A Twoje murki ....super ;:138
pozdrawiam ANIA
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kamień polny-jak rozłupać i...

Post »

Jedyny minus tego przedsięwzięcia jest taki, że te plasterki chyba nie zawsze wyjdą równe + np. ładny szary czy różowy kamień z wierzchu może się okazać żółtym w środku (jak na zdjęciu wyżej) I tak spróbuję! Po takim instruktażu grzechem byłoby nie spróbować. Jeszcze raz dzięki ;:136
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”