Glebogryzarka jaką polecacie?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
AmaPoland
200p
200p
Posty: 441
Od: 8 paź 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glebogryzarka jaką polecacie?

Post »

No ciekawy jestem tego eksperymentu :) Jakbyś robił to zrób zdjęcia i daj znać jak poszło :D
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Glebogryzarka jaką polecacie?

Post »

AmaPoland pisze: Problem jednak w tym, że opór ziemi rozbijanej z nierozbijaną jest bardzo podobny i być może niemożliwe byłoby pracowanie takim urządzeniem ze sprzęgłem. Sprzęgło by bez przerwy reagowało.
Miałbyś po prostu glebogryzarkę udarową. Całkiem możliwe, że byłaby nawet skuteczniejsza. Kwestią do rozważenia byłaby wytrzymałość sprzęgła - bo by pełniło rolę podstawową a to wymaga jakości.
vodo
100p
100p
Posty: 108
Od: 2 gru 2016, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Glebogryzarka jaką polecacie?

Post »

Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie mam tylko dylemat o ile szajbe większą założyć?
AmaPoland
200p
200p
Posty: 441
Od: 8 paź 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glebogryzarka jaką polecacie?

Post »

vodo pisze:Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie mam tylko dylemat o ile szajbe większą założyć?
Nie szalałbym na Twoim miejscu. Pamiętaj, że każdy centymetr więcej na promieniu to kilka centymetrów po obwodzie... i przyrost obwodu koła zawsze będzie większy na każdym następnym milimetrze od poprzedniego.

Np. Przy kole o średnicy 10cm mamy obwód koła 31,415cm. Jeśli zwiększymy średnicę o 1cm to obwód wyniesie 37,698cm (wzrost 0 6,283cm czyli o prawie 20%). Koło większe o 2cm to obwód 43,981cm (wzrost o 12,566 cm) itd. Jeśli zwiększyłbyś koło o 1/3 - tak jak podałeś wcześniej - to prędkość noży wzrosłaby dużo bardziej niż o 1/3 :)
jaro710j
200p
200p
Posty: 216
Od: 29 mar 2015, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Glebogryzarka jaką polecacie?

Post »

Abstrahując od kwestii sensowności modyfikacji przełożenia w glebogryzarce, to jaką prędkość noży chcesz uzyskać możesz w bardzo prosty sposób wyliczyć. skala=średnica_nowego_koła/średnica_starego_koła lub skala=obwód_nowego_koła/obwód_starego_koła ,gdzie skala to stosunek nowej prędkości do starej prędkości. Jeśli chcesz o 1/3 szybciej to będzie skala=1.333 , czyli średnica_nowego_koła=średnica_starego_koła*1.333 :D

Bierze się to wszystko z tego, że prędkość nie zależy tylko od wielkości jednego koła, ale stosunku wielkości dwóch kół pasowych ( no i oczywiście innych przełożeń tutaj nie uwzględnionych, np. tych w silniku, przekładni łańcuchowej itd. ale skoro w nie nie ingerujemy to przy zmianie koła pasowego interesuje nas tylko stosunek wielkości dwóch kół pasowych ) 8-)
vodo
100p
100p
Posty: 108
Od: 2 gru 2016, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Glebogryzarka jaką polecacie?

Post »

Zmierzyłem koła i małe na silniku ma 5cm na przekładni (drugie koło) 25cm.Tyle że małe koło mogę zwiększyć max 6,5cm osłony szkoda mi psuć a to ona blokuje ,natomiast drugie koło będzie lepiej zmniejszyć i tu dylemat.O ile?Planowałem zwiększyć prędkość noży o ok.1/3 ,czy wystarczy 5cm koło zmniejszyć?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Glebogryzarka jaką polecacie?

Post »

Jeśli mocno zmniejszysz średnicę koła napędzanego, to będzie się ślizgał pasek klinowy i szybciej się zużyje.
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Re: Glebogryzarka jaką polecacie?

Post »

vodo pisze:Zmierzyłem koła i małe na silniku ma 5cm na przekładni (drugie koło) 25cm.Tyle że małe koło mogę zwiększyć max 6,5cm osłony szkoda mi psuć a to ona blokuje ,natomiast drugie koło będzie lepiej zmniejszyć i tu dylemat.O ile?Planowałem zwiększyć prędkość noży o ok.1/3 ,czy wystarczy 5cm koło zmniejszyć?
Jakie obroty ma ta glebogryzarka?
Pytam dlatego, bo moja ma ok.80obr./min. i bez problemu rozdrabnia ziemię, zaznaczam, że u mnie jest ciężka ziemia z gliną. Fakt, że muszę przejechać parę razy aby zmielić głęboko.
vodo
100p
100p
Posty: 108
Od: 2 gru 2016, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Glebogryzarka jaką polecacie?

Post »

Szukałem ale nie znalazłem danych na temat prędkości noży ale wydaje mi się coś podobnego.Polak ma coś takiego że próbuje coś ciągle modernizować,z różnym skutkiem.Teraz pomyśl jakby twoja glebka miała szybsze obroty noży to pewnie szybciej by'' żarła glebe''a co za tym idzie drobniej ją rozdrobnisz i szybciej. Myślę że obroty 120 nawet to nie są jakieś szalone do tych sprzętów



Temat kontynuujemy tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=5&t=41100
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”