Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
halfoat
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 maja 2007, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Podlewanie ogrodu - pomocy

Post »

Na taki jak na tym rysunku to na pewno byłyby potrzebne jakieś pozwolenia.
Można się zadowolić takim jak na tym filmiku http://www.youtube.com/watch?v=gfSg5wbZvsY . Wprawdzie wydajność niewielka, ale działa.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podlewanie ogrodu - pomocy

Post »

Mnie bardziej chodziło o metodę niż wielkość.
Z załączonego filmiku pomysł fajny. Mała wydajność jest złudna. Nie można zapominać, że przy wolniejszym przepływie, filtr może być słabszy, nie zamula się tak, i rzecz najważniejsza - pracuje non stop, co ostatecznie dzienne m3 wody mogą być całkowicie wystarczające i pewnie jeszcze z naddatkiem.
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Studnia abisynka na działce - jak się zabrać do rzeczy...?

Post »

Dzisiaj było dwóch facetów u mnie, którzy wbili mi szpica. Wywiercili 3m, potem resztę dwa 2m dobili. Za rury dałem 300zł + pompa ręczna z podwyższeniem 350zł i 200zł robocizny dla chłopaków. Zrobili to w niecałe 2 godziny. Wiadro 20l na szybkości zapełnisz w niecałe 15s.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia abisynka na działce - jak się zabrać do rzeczy...?

Post »

benzulli pisze: Wiadro 20l na szybkości zapełnisz w niecałe 15s.
te wartości nie są gwarantowane dla rodzaju studni a dla wydajności złoża. jeśli warunki wodnogruntowe nie są tak sprzyjające, to takich wyników się nie osiągnie.
piciex
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 19 maja 2013, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Studnia abisyńska do napędzania systemu zraszaczy.

Post »

Witam,
Przeczytałem kilka tematów o studniach, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytania. Chciałbym zainwestować w wierconą studnię o głębokości ok. 10m i średnicy 40mm. Taka właśnie studnia znajduję się na działce sąsiadującej z moją i wiem, że jest w niej woda. Niestety nie jestem w stanie określić najważniejszego parametru, czyli jej wydajności, wiem tylko, że była wystarczająca do zaopatrzenia w wodę do budowy domu.
Zastanawiam się czy taka mała studnia będzie w stanie napędzić system zraszaczy do trawy na dość sporej działce (3500 m2)? Czy może do takich zraszaczy potrzebna jest większa średnica studni, albo po prostu normalna 20-30 metrowa studnia głębinowa?
Może ktoś z forumowiczów ma doświadczenie z takim systemem, bo nie chciałbym żeby po 5 minutach podlewania zabrakło wody... :roll:
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia abisyńska do napędzania systemu zraszaczy.

Post »

Na to pytanie nikt chyba CI nie odpowie.

1. jeśli to studnia z pompą głebinową a nie ręczną to nie studnia abisyńska
2. jeśli to jednak abisyńska, to wydajność może będzie ok, ale brak wymaganego ciśnienia
3. wydajność studni nie jest zależna od głębokości. To miejscowe uwarunkowania hydrogeologiczne decydują jaką głębokość musi mieć studnia
4. wydajność musisz SAM określić, robiąc próbne pompowanie.
5. czy wydajność będzie wystarczająca zależy od ilości i rodzaju zraszaczy oraz ich układu (czy zraszacze rotacyjne, czy dookólne i ile sekcji) oraz od wydajności pompy.
6. jeśli studnia ma małą wydajność, to zwiększenie mocy pompy jest błedem. Pompę należy dobrać słabszą niż jest wydajność studni.
7. Do potrzeb należy dobrać odpowiedni zbiornik do gromadzenia wody i odpowiedni hydrofor który pozwoli nie tylko podać wodę w odpowiedniej ilości ale także utrzymać ciśnienie.

czyli jak widzisz, nawet przy małej wydajności studni można spokojnie zapewnić odpowiednią ilość wody. W końcu podlewanie to np. godzina przed świtem. a studnia może działać niezależnie.....
piciex
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 19 maja 2013, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Studnia abisyńska do napędzania systemu zraszaczy.

Post »

Rozumiem, czyli niedomagania studni zawsze mogę poprawić ratując się odpowiednim hydroforem, lub zbiornikiem na wodę. Wiem już tyle, że 40mm się nie sprawdzi bo takich pomp nie robią, które da się tam wcisnąć, więc chyba bym musiał iść w 100mm.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia abisyńska do napędzania systemu zraszaczy.

Post »

Chyba masz na myśli pompę głębinową, celowa taka pompa jest, gdy lustro wody jest nisko. A tak, to zwykły hydrofor i dodatkowy większy zbiornik Ci wystarczy, tylko musisz mieć dobry filtr i jeśli będzie on usadowiony w żwirowym podłożu wody powinno być pod dostatkiem. Zorientuj się jak głęboko jest u sąsiada lustro wody .
wojciech1987
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 3 kwie 2014, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Abisynka

Post »

Stałem się dumnym posiadaczem ogródka działkowego na warszawskim targowku, niestety nie posiadam dostepu do wody i jedynym rozwiazaniem jest studnia abisynka.Czy ktos wie jaki jest koszt wykonania takiej studni? Wiem, ze zalezy to glebokosci ale chcialbym zapytac o wasze doswiadczenia.
Awatar użytkownika
acer
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 maja 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Podlewanie ogrodu - pomocy

Post »

reginaldo74, wojciech1987 Studnia abisynka jest dobrym rozwiązaniem, koszt wiercenia 1 m (w cenie jest koszt rury) w okolicach Warszawy to około 70 zł. Koszt całej inwestycji zależy od głębokości.
KonradR40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lip 2015, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kopanie studni abisyńskiej.

Post »

Witam, posiadam działkę na której jest dużo wód podziemnych, więc postanowiliśmy wykopać studnię. Woda jest bardzo płytko, więc pomysł padł na studnię abisyńską, tymbardziej, że sąsiedzi też takie mają. Z tego co mi mówili to kopali świdrem dziure na tyle ile się da, a potem wbijali grubą rurę stalową ocynkowaną o długości 4m. Zastanawiam się nad jednym, przecierz jak wbijali tą rurę do ziemi to nie wchodziła do niej ziemia? Bardzo bym prosił, aby ktoś mi pokrótce opisał jak zrobić taką studnię.
Z góry serdecznie dziękuję, pozdrawiam.
x-W-ss
---
Posty: 98
Od: 6 maja 2014, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kopanie studni abisyńskiej.

Post »

Studnia abisyńska wykonywana jest wyłącznie w gruntach piaszczystych ze względu na ryzyko uszkodzenia rury. Składa się z metalowej rury wyposażonej w dolnej części w filtr zakończony stożkiem, która jest wbijana lub wkręcana w grunt. Podczas montażu filtr może łatwo ulec uszkodzeniu. W takim wypadku należy wyciągnąć wszystko z gruntu, oczyścić, naprawić uszkodzenia i ponownie zagłębić rurę. Głębokość wbicia filtra powinna być tak dobrana, aby jego górna część nie zasysała powietrza podczas niskich stanów wody gruntowej.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kopanie studni abisyńskiej.

Post »

Nie pamiętam,w którym wątku,pokazywałem ja wpuściłem w ziemię,gliniastą, rurę średnicy 200 mm
a długości 6 m.Przed wpuszczeniem rury,należy do dziury wody nalać,aby rura nie połamała się,
jak walnie o dno dziury.Poszukaj ,, dziura w ziemi.,,
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”