Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Prosba o porade przy kopaniu studni rurowej

Post »

Z większą średnicą będziesz się miał bardzo ciężko dokopać do wód gruntowych :( a wiesz na ile metrów jest woda głębinowa ?
Mar_D84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 13 cze 2016, o 03:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

nie mam pojecia na jakiej glebokosci sa wody glebinowe, okolice dobrej szczecinskiej, wioska Grzepnica - taki koniec swiata, rejony zalewu szczecinskiego. , wody gruntowe sa juz od 2,5m

moze ktos ma mapke jakas :)

to zostane przy tej srednicy 160, tylko troche przerobie rure, zaloze filtracyjan siatke, szlamowke mam fi-140 bedzie szybko szlo.

http://mapa.kzgw.gov.pl czy na tej macce cos mozna wyczytac?
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

Ty chcesz bez rury osłonowej kopać ? W trochę to wątpię, bo siatka z pewnością się przesunie.
Mar_D84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 13 cze 2016, o 03:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

Tak, chcialem bez rury osłonowej. Myslisz ze to sie nie uda.

Wiec musze dac rurę osłonową 200 wkopac tyle ile dam rade i w to rura filtracyjna 160 zamkniera na dole z siatka. Obsypac szczeline pomiedzy rurami zeirkiem i potem podnieść rure oslonową fo gory o wysokosc filtra zeby on byl w gruncie.
Karolsam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 sty 2017, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

Witam
U mnie jak robili studnię to składali rurę osłonową 158 fi .Wiercili tak do momentu pokazania s?ę pierwszej wody i wtedy urzyli szlamownicy i pomału wybierając błoto obniżali się aż do strefy nie rozpuszczalnej.
Montaż filtra : rura fi 110 zaślepiona na dole , siatka studniarska na odcinku 1.5 metra bo tyle było strefy wodonośnej. Po włożeniu futra fi 110 poprosiłem o w stanie jeszcze kruszywa co uczynili.
Po wyjęciu rur osłonowych 158fi .
Na koniec ruracwodna fi 32 zakończona smokiem z zaworem zwrotnym , podłączona pompa i hula aż miło.
Jestem bardzo zadowolony i będę zawsze polecał dobrych fachowców.RadomTelefon 500710074 imienia nie pamiętam
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

a cenę za całość pamiętasz ?:)
:)
oscar25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 sty 2017, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

Za samą studnię 1500zł plus pompa z hydroforem 350zł
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

i mało i dużo. Na jakiej głębokości miałeś wodę ? czy oni biorę 1500 za studnię jako całość i wiercą do 8 m ?
:)
oscar25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 sty 2017, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

Tak zapłaciłem 1500zł za całą studnie z rurą osłonową i wężem wodnym zakończonym smokiem z zaworem zwrotnym i 350 za pompę JY1000 60l. Na min.
Studnia na 7 metrów , lustro na 4 metrze
Jak na razie hula.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

ukręciłem dolną śrubę (cały łeb)
Da się ją w jakiś sposób wykręcić?

Ewentualnie czy można ją zostawić jeśli nie będzie przepuszczała wody?


Obrazek
ZGi363
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lip 2018, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Rozgałęzienie abisynki

Post »

Witam.
Następujący temat:

Mam na działce abisynke, na 9m, woda jest. U sąsiada robili dwa odwierty i lipa, wody brak.

Czy technicznie jest możliwe aby udostępnić mu wodę z mojego odwiertu? Jakieś rozgałęzienie i zakopanie rury 25m do sąsiedniej działki? Zależy mi aby u sąsiada był osobny hydrofor.

Czy takie rozwiązanie da radę? czy 25 m w lini prostej + 9m studni to nie za duża odległość dla hydroforu? Czy może taka jedna abisynka wyrobić na dwie działki?

A może lepiej aby sąsiad wywiercił dla siebie studnie na mojej działce i pociągnął do siebie przyłącze?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

<Mam na działce abisynke, na 9m, woda jest. U sąsiada robili dwa odwierty i lipa, wody brak.
Nic nadzwyczajnego. Mogłeś trafić w żyłę, albo w dołek. Sam nieraz widziałem takie zjawisko. U jednego sąsiada wody
po pas, a parę metrów dalej sucho jak wiór.
<Czy technicznie jest możliwe aby udostępnić mu wodę z mojego odwiertu? Jakieś rozgałęzienie i zakopanie rury 25m do sąsiedniej działki? Zależy mi aby u sąsiada był osobny hydrofor.
Jeśli za rozgałęzieniem osobne zawory zwrotne to może coś takiego pójdzie. Inaczej będzie " podkradanie " wody a nawet zapowietrzanie studni. Co do sąsiada, to wszystko zależy od mocy hydroforu, średnicy rury, itd. Niestety to nie elektryka gdzie wszystko załatwia prawo Ohma. W układach hydraulicznych działa różniczkowe równanie Bernulliego.
<A może lepiej aby sąsiad wywiercił dla siebie studnie na mojej działce i pociągnął do siebie przyłącze?
Chyba najlepsze rozwiązanie. Co do takiej współpracy...Mogę przytoczyć opowiastkę z mojego terenu. Dwaj sąsiedzi uznali, że szkoda pieniędzy na dwie studnie (dodam, że woda ci u nas głęboko! studnie po 40 - 50 m ), więc wywiercili jedną na granicy. Wszystko było fajnie dopóki baby się nie pokłóciły! Nie wiem o co, ale jedna otworzyła studnię i odcięła zasilanie sąsiadki. Druga w rewanżu zrobiła to samo. W rezultacie vendetta trwająca po dziś dzień, i koszt wiercenia dwóch studzien! ;:306 Tak że oprócz hydrologii trzeba brać pod uwagę charakter sąsiada, jego żony, itd!
ZGi363
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lip 2018, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

Dokładnie, z prądem było by łatwiej ;)

Rura z ziemi wystaje 40stka, dalej redukcja na 32 i idzie do mnie. Do sąsiada planujemy również 32. Hydrofor o nie za dużej mocy, jakiś WZ250 ze zbiornikiem 40l/60l powinien wystarczyć.
Jeszcze dochodzi kwestia techniczna:
Ja mam studnie pod planowanym domkiem. Wiadomo zawory poniżej granicy przymarzalności gruntu czyli ok 1.2m. Jak jakiś zawór stanie to ciężko będzie podkopać się pod domek :(

A czy zda egzamin sytuacja taka, że u mnie zawór zwrotny będzie jakieś 2m powyżej rozgałęzienia, a sąsiada jakieś 1.5 metra od rozgałęzienia?
Czy te 2m u mnie a 1.5m u sąsiada rury od rozgałęzienia będzie ciągle "podkradane" przez oba hydrofory?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”