Podkłady kolejowe w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkłady kolejowe w ogrodzie

Post »

Nie ma szans, żeby te słupki betonowe utrzymały oparte belki/podkłady z dosypaną ziemią. Zobacz jak są robione fundamenty pod gabiony, może Cię natchnie. Poza tym poziom terenu jest chyba wyżej niż słupki betonowe, wtedy byłoby jeszcze gorzej..
Obrazek
GregSXF
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 sie 2017, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkłady kolejowe w ogrodzie

Post »

Emilia pisze:A co za teren jest na zewnątrz działki - za siatką? Czyj to jest teren?
tam jest stare boisko, teren nalezy do szkoly choc nic z tym nie robia...póki co :)
pozwolenie potrzebne przy konstrukcjach z fundamentem tzn jakbym stawial mur z pelnym fundamentem to tak ale przy slupkach to nie.

Podklady ktore znalazlem maja 2,6 m i wszystkie sa rowne ale co do ich stanu to cieko powiedziec bo nie widzialem na zywo. Sprzedajacy twierdzi ze sa roznego gatunku ale nie ma spruchnialych (takie niby usuneli) ale czy to prawda to trudno powiedziec...
pelikano11 pisze:Nie ma szans, żeby te słupki betonowe utrzymały oparte belki/podkłady z dosypaną ziemią.
Wczoraj wymyslilem opcje zeby miedzy te slupki betonowe wstawic slupki od bram wjazdowych takie 10cmX10cm i wysokosci 200cm. Zabetonowalbym je na 40 cm w zimie - to chyba calkiem stabilna konstrukcja ?

Poziom bedzie wyrownany do wysokosci slupkow bo sama skarka jest troche wyzsza od reszty dzialki wiec nie bedzie problemz troche obnizyc.

A co myslicie jakby zamiast tych podkladow wstawic normalne betonowe segmenty ?
http://imageshack.com/a/img924/1123/3UA8I9.jpg

One sa zbrojone pretami w srodku i cala konstrukcja tej sciany byly by duzo lzejsza niz z podkladow. Wystarczylo by 3 takie segmenty bo każdy jest po 50 cm....


Czy przy tych koszach gabionowych nie potrzeba by bylo solidnych fundamentow ? Musialbym osiagnac 150cm wysokosci wiec raczej musi byc mega stabilne...
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Podkłady kolejowe w ogrodzie

Post »

No właśnie tak jest, że nie wiadomo jakie te podkłady będą...Jak zasypałbyś ziemią, a któryś w środku zacząłby próchnieć, to masakra. W zeszłym roku szukałam czegoś na nowy murek oporowy wysokości ok. 60 cm, bo stary był zrobiony z grubych stempli budowlanych ułożonych poziomo, zaimpregnowanych , zabezpieczonych pionowymi słupami. Po 6-7 -iu latach wszystko się rozsypało: próchno totalne. Dlatego odwiedzałam okoliczne składy budowlane i betoniarnie. Bo chociaż nie cierpię betonu, pomyślałam, że ...on dłużej mi posłuży. W większości składów odradzali mi te panele ogrodzeniowe, które pokazałeś. One są przeznaczone do stania na powietrzu, a nie do ciągłego narażenia na wilgoć z gleby. Chyba chodzi o rodzaj betonu. Bloczki fundamentowe raczej inaczej są robione. Poza tym oglądając te panele zauważyłam, że one są bardzo cienkie w tych wklęsłych miejscach i pewnie najszybciej w tych miejscach by "spróchniał" beton i wykruszył się.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
GregSXF
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 sie 2017, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkłady kolejowe w ogrodzie

Post »

Z tymi podkladami to faktycznie raczej slaby pomysl. Nie chce miec po kilku latach stresu czy w koncu cos odpadnie czy nie :/
A tak na logike skoro te podklady beda z jednej strony caly czas zakopane w ziemi to normalne ze w koncu musi sprochniec :(
Chyba faktycznie pozostanie mi wzmocnic te slupy i przemyslec sprawe betonowych blokow lub plyt :(
Problem w tym ze mam male mozliwosci jeśli chodzi o ciezki sprzet tzn ze moge dzialac tylko z takimi elementami ktore mozna recznie przenosic :(
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Podkłady kolejowe w ogrodzie

Post »

Zastanawia mnie czy produkując te pomysły zrobienia "murku" oporowego wysokości 160 cm ( długość 200 w tym 40 cm w fundamencie ) zastanowiłeś się jaka siła działać będzie na wysokości 150 cm.
Weź pod uwagę wzór na dźwignie pomnóż to dodatkowo przez 20 (stosunek słupka do długości płyty ) i masz odpowiedź.
Moim zdaniem to absolutnie wbrew fizyce czyli niewykonalne.
Wiele stron pokazuje jak można to wykonać stosując mur oporowy L gotowe elementy betonowe. Tylko jest jeden problem - tego z kolegami nie ustawisz bo taki element o wysokości 160 cm to waga około 1000 kg. Tu masa ziemi naciskająca z góry strzałka zielona równoważy nacisk boczny (strzałka czerwona )
Obrazek

To takie podstawowe podejście jak równoważyć siły napierające - jeżeli będziesz chciał użyć słupków to muszą one być "zakotwiczone" górą.
Odległość między słupkami zmniejszyć do 1 metra zastosować połówki płyt wykonane z otworami do kotwiczenia.

Obrazek
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”