Murek ogrodowy - klejenie,naprawa

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
aitec
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 kwie 2014, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam wszystkich czy ktoś z tu obecnym robił sobie taki murek z piaskowca ? Jeśli tak to co u was było substancją spajającą kamyki ? Drugie pytanko : to zrobiłem sobie taką ławeczkę z kamyczków jak do nich zamocować deske żeby w pupcie nie było zimno boje się z kołki mogą rozsadzić kamień. Dziękuje wam za odpowiedzi :)
Pozdrawiam
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

W trakcie murowania "ławeczki" dobrze byłoby osadzic pionowe tuleje z jakichkolwiek rurek, a potem w te rurki wpuścic mocowanie desek (np. dłuuugie wkręty)
aitec
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 kwie 2014, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A to już za późno bo kamyki są już zalane zaprawą cementową. A z drugiej strony czy taka zaprawa nie pęknie po zimie ??
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Budowa ceglanego murka (podniesiona rabata)

Post »

Witam,

Pod koniec lata ubiegłego roku postanowiłem wybudować podwyższone rabaty z cegieł i zaprawy. Murowane w kształcie prostokąta wysokie "na 3 cegły" murki wypełnione ziemią. Niestety żaden ze mnie budowlaniec i ku mojemu (nie)zaskoczeniu wiosną tego roku wszystkie murki uległy rozpadowy. Zaprawa się wykruszyła i murki się posypały. Zdawałem sobie sprawę, że jest to praca bardzo amatorska i liczyłem się z takimi konsekwencjami, ale podjąłem ryzyko. Nie udało się.

Teraz chcę wszystko naprawić i mam do Was kilka pytań. Mam nadzieję, że uzyskam fachowe odpowiedzi:

1. Murki stawiałem bez żadnego fundamentu. Ot wyrównałem podłoże i ubiłem. Niestety chyba budowa fundamentu jest raczej konieczna. Teraz pytanie jak to wykonać? Czy zrobić tzw. płytką ściankę szczelinową powiedzmy o szerokości ok 20cm i głębokości 30/40cm? Taki podziemny murek na którym później wybuduję właściwe ceglane ścianki? Wiadomo zimą ziemia pracuje i stąd takie konsekwencje moich amatorskich budowlanych zabaw.

2. Sama zaprawa do murowania cegieł. Jakie proporcje - piasek : cement? Jaki cement? Jaka powinna być konsystencja samej zaprawy do murowania cegieł?

3. Początkowo zrobiłem murek na grubość jednej cegły - po prostu nie mam możliwości budowy podwójnie (murek z 2 rzędów cegieł) - mało miejsca. Niestety wygląda to nieco licho. Wiadomo, że z dwóch warstw wyglądałby nieco masywniej. I tu rodzi się pytanie, czy taki pojedynczy murek ma szansę się utrzymać czy jednak powinien być podwójny?

To chyba tyle. Do prac murarskich przystąpię dopiero w maju po ustąpieniu przymrozków. Ale każde cenne uwagi jak najbardziej wskazane.
donald333
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 kwie 2013, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Murek ogrodowy - klejenie,naprawa

Post »

A jak wam się podobają gotowce - np. widziałem w necie takie cegły Uni-Split, z których można robić murki ogrodowe. Nie ukrywam, że na samemu tworzenie własnego murku nie znajdę czasu, może jest tu kto poszedł na skróty i kupił gotowca?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”