Ostrzałka do okulizaka

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Ostrzałka do okulizaka

Post »

Witam. Poszukuję ostrzałki do okulizaka, którym wykonuje wszystkie szczepienia. Nie wiem czy wybrać ceramiczną czy diamentową. Z tego co słyszałem to diamentowa mocno zdziera nóż a ceramiczną można dokładniej wyostrzyć nóż, którym można nawet golić. Czyli pewnie do okulizacji lepiej naostrzyć ceramiczną? Może ktoś coś polecić?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrzałka do okulizaka

Post »

Patrz na gradację ostrzałki. Kamień 1500 tylko liże stal. Diament 1500 będzie go szybciej zlizywał, czyli krócej będziesz musiał ostrzyć.
Ja mam coś w tym stylu https://pl.aliexpress.com/item/Newest-s ... 80201.html i sobie chwalę. Jak ustawię to mam brzytwę, jak ustawię inaczej to mam nóż którym bez ryzyka stępienia mogę rąbać drewno na opał. Da się tak ostrzyć z ręki zachowując kąty, ale brak mi cierpliwości by się wyuczyć tej sztuki :( Jeśli jednak potrafisz to każdy kamień się nada.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Ostrzałka do okulizaka

Post »

Właśnie myślałem o czymś takim z aliexpress ale Lansky tylko ze po opiniach kupujących widziałem że to chińskie podróbki lansky'ego i często trafiają się nierówne, uszkodzone kamienie. Ewentualnie taidea tylko właśnie różnica polega na tym że taidea ma diamentowe a lansky ceramiczne i nie wiem co wybrać.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ostrzałka do okulizaka

Post »

bierz okrągłą ostrzałkę z gradacją około 200-600 - całkowicie wystarcza. 800 i w górę służą do wygładzania zrobionego ostrza.

Zwykła stalka czy ceramiczna będzie dobra do pracy z naostrzonym nożem, do poprawy jakości cięcia. Gdy ostrze jest mocno zaniedbane i stępione, to tylko okrągła osełka o niskiej gradacji.

Ceramika czy diament to drugorzędne znaczenie - nie zastąpią braków w umiejętnościach. (to pytanie jak benzyna czy diesel) - tak naprawdę jedno i drugie jeździ -a co lepsze? Decydują raczej odczucia niż faktyczne parametry.

Świetnie sprawdza się papier ścierny wodny. Nawijasz go na jakiś patyk i ostrzysz. Następnie zmieniać kawałek papieru na znacznie drobniejszy i sobie poprawiasz.......
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrzałka do okulizaka

Post »

Ja kupiłem jedną podróbkę i była równa, na forum knives.pl też generalnie polecali (jakiś apidex czy coś - nie pamiętam, chyba nawet kupiłem z innym logiem). Oczywiście jak czytałem to było też trochę głosów że "tylko oryginał i to w najwyższym modelu", ale nie jestem maniakiem :)
Jak przyjdzie krzywa to zgłaszasz na aliexpresie i albo będziesz miał dosłane kamienie albo obniżkę albo coś. Ryzyko jak na aledrogo. A cena to chyba mniej niż połowa lanskiego.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Ostrzałka do okulizaka

Post »

A może to apex był? To chyba najlepiej będzie jak tam zapytam na forum bo widzę jeszcze jedną ciekawą Edge Pro z długą prowadnicą do ostrzenia szerokich kuchennych.
Awatar użytkownika
Saute
200p
200p
Posty: 372
Od: 24 lut 2017, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Ostrzałka do okulizaka

Post »

Jak umiesz ostrzyć z ręki to kup sobie kamienie 1000/3000 np. Taidea. Będziesz miał na całe lata, a niczym innym tak nie naostrzysz :wit
Andrzej
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrzałka do okulizaka

Post »

Najlepiej umieć z ręki, to fakt. Ale nauka wymaga sporo cierpliwości.
Jak zapytasz na forum knives którą ostrzałkę wybrać to Cię zjedzą na śniadanie :twisted: To jedno z popularniejszych pytań i przekopując się przez forumowe artykuły i tematy na pewno znajdziesz opinie o 99,9% dostępnych ostrzałek :)
Sprawdziłem i ta moja była wystawiona jako "Professional Kitchen Sharpening Knife Sharpener Fix-angle System 4 Stones pick" i chyba faktycznie była z tej samej fabryki co apex.
Awatar użytkownika
Saute
200p
200p
Posty: 372
Od: 24 lut 2017, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Ostrzałka do okulizaka

Post »

newrom pisze:Najlepiej umieć z ręki, to fakt. Ale nauka wymaga sporo cierpliwości.
Jak zapytasz na forum knives którą ostrzałkę wybrać to Cię zjedzą na śniadanie :twisted: To jedno z popularniejszych pytań i przekopując się przez forumowe artykuły i tematy na pewno znajdziesz opinie o 99,9% dostępnych ostrzałek :)
.
Dokładnie - mam tam od kilku lat konto ;:215
Tu nożyk kuchenny naostrzony z ręki przeze mnie na kamieniach . Warto się nauczyć i nie jest to trudne.
https://www.youtube.com/watch?v=7V3W2Sz0ZqQ
Andrzej
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Ostrzałka do okulizaka

Post »

Faktycznie, skromny ten nożyczek :) Ten Edge Pro tak wygląda, ale podejrzewam że na ali też nie znajdę takiego oryginała, chociaż na stronei firmy widnieje nazwa "apex" więc może to jakaś dobra firma:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”