Mini Szklarnia, na balkon,okno

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
rajda687
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 lip 2013, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Mała szklarnia na balkon

Post »

Witaj,

Przypuszczam że owa szklarnia będzie narażona na warunku atmosferyczne (m.in. napór śniegu), bezpieczniej będzie zrobić jakieś nachylenie tego dachu. Jeśli folia będzie ściągana na zimę to jest to bez znaczenia.

Ja mam zastosowaną folię typu UV. Twój link do foli coś nie działa.

Co do wentylacji to drzwi wystarczą. W lecie przeważnie i tak muszą być całkowicie otwarte bo temperatura w środku będzie obłędna. Wiem bo mam :lol: Wietrzenie jest ważne gdyż pomidory są samopylne i do zapylenia wymagają przewiewu.

------------------------------
Pozdrawiam
Krzysiek
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mała szklarnia na balkon

Post »

zrobiłbym daszek jedno spadowy, lub zupełnie prostokątną konstrukcję z 2 ścian i umieścił w rogu balkonu. Szkoda przestrzeni. A nie myślałeś zrobić całkowitej lekkiej zabudowy balkonu np. ze szkła - taki pokój zimowy?
Reda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 19 cze 2013, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mała szklarnia na balkon

Post »

Zabudowa raczej nie wchodzi w grę, mam dość ciepłe mieszkanie i latem cały czas otwarte drzwi balkonowe.

Co do postawienia tylko 2 ścian i dachu jest to rozwiązanie na pewno oszędniejsze w kosztach i materiałach, ale na pewno było by mało szczelny gdyż mój projekt jest trochę większy i zachodzi na okno....ale na pewno przy tworzeniu wezmę to pod uwagę ;)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mała szklarnia na balkon

Post »

to rozważ chociaż dach jedno spadowy. W tym układzie dwuspadowy nie ma żadnych zalet, a ujmuje Ci trochę przestrzeni w samym namiocie i komplikuje konstrukcję.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Mała szklarnia na balkon

Post »

Proponowana przez Hostę zabudowa z 2 ścian (nie całego balkonu, tylko tego kawałka gdzie stałaby szklarnia) wydaje się lepsza - małe szklarnie mają tę wadę, niestety poważną, że szybko się nagrzewają i robi się w nich sauna. Równie szybko tracą temperaturę - po prostu powietrza w nich jest mało i szybciej to wszystko przebiega. Rośliny w niektórych przypadkach mogą się po prostu ugotować: zaparowane pomieszczenie szybko się nagrzewa, nie ma nikogo kto otworzyłby drzwi do przewietrzenia w odpowiednim momencie i "addio pomidory". Zabudowa zwiększyłaby tę przestrzeń, najgorętsze powietrze szłoby w górę a i tak nie spożytkujesz miejsca nad szklarenką. Nie wiem jaką masz wystawę balkonu, ale warto byłoby pomyśleć również nad porządniejszą cieniówką - matowa folia lub matowe szyby moga być czasem niewystarczajace przy silnym słońcu w tak małej szklarence.

Szczelność przy takiej zabudowie nie musi być na 100%...

Dodam jeszcze, że oprócz drzwi z przodu warto pomyśleć o małym "lufciku" w górnej części szklarni - szalenie ułatwia to życie, zwłaszza jeśli można regulować stopień jego otwarcia.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Ania76
200p
200p
Posty: 416
Od: 6 sty 2006, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Propagator podgrzewany/Mini szklarnia

Post »

Czy ktoś posiada propagator podgrzewany? Czy warto zainwestować w taki sprzęt ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5086
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Propagator podgrzewany/Mini szklarnia

Post »

Dopóki nie uruchomię ogrzewania w szklarni, to wysiewam nasiona pomidorów do skrzynek i stawiam na podłogę ogrzewaną w domu. Takie podgrzewacze na kilkadziesiąt sadzonek i do tego za kilkaset złotych, może się zwróci i innej bajce uprawy roślin. Teraz mam już problemy z byt wysoką temperaturą. Mimo, że ogrzewanie podłogowe wyłączone, a w dzień włączona lampa hps, to daje wystarczająco ciepła.
Taniej jest poszerzyć parapet i regulować temperaturą kaloryfera, jeśli nie posiadamy ogrzewania podłogowego, niż wydawać dosyć znaczną gotówkę. Być może to urządzenie mogłoby dodrze sprawdzić w szczepieniu roślin, gdyż można w nim utrzymywać wysoką wilgotność.
bazyliszek111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 maja 2017, o 01:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,
Obrazek

Wymiary 143x74x195

Na poczatku przyszłego tygodnia przyjdzie do mnie coś takiego i mam zamiar zainstalować powyższy produkt na balkonie. Podłoga balkonu to jakies masywne kafelki, a sam balkon jest ogrodzony szklanymi szybami. Sadzonki pomidorów i papryki już czekają (w przyszłości ogórek gruntowy), aczkolwiek mam wątpliwości. Chciałbym wykorzystać maksymalnie przestrzeń w tejże szklarni i myślę o zrobieniu skrzyni pasującej jak ulał na wymiar 143x73.
Pytania:
1. Z jakiego materiału? Czy drewno ze zwykłej palety może być? Jeśli tak, to czym zaimpregnować?
2. Jeśli drewniana skrzynia, to czy pod nią powinienem podłożyć jakąś folię w celu izolacji?
3. Jakieś alternatywy z czego można zrobić podłożę na balkonie pod taką szklarnie?

Zdaję sobię sprawę, że w takiej szklarni jest wilgotno i ciepło, toteż nie mam pomysłu na materiał z którego mógłbym coś stworzyć.

Pozdrawiam i zachęcam do pomocy świeżakowi.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia na balkonie- podłoże

Post »

Cześć

Ja bym zrobił skrzynie z drewna, może być z palet czy zwykłe, surowe deski. Bez impregnacji przetrwa kilka lat, dłużej jeśli w środku wyłożysz czarną folią budowlaną. Impregnowanie wydłuży żywot drewna, tylko nie wiadomo co impregnat odda do ziemi, a ta do roślin.
Oczywiście w folii trzeba zrobić otwory na dnie żeby był odpływ, albo wsypać sporo np kermazytu jako drenaż.
bazyliszek111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 maja 2017, o 01:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia na balkonie- podłoże

Post »

newrom pisze:tylko nie wiadomo co impregnat odda do ziemi, a ta do roślin
To jest główny powód moich wątpliwości. Dziękuję za sugestie.
jjdj

Re: Szklarnia na balkonie- podłoże

Post »

Pokryj skrzynię żywicą epoksydową i będzie służyć bardzo długo.
Awatar użytkownika
himalaya
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 5 gru 2011, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Miniszklarenka - co polecacie?

Post »

Moja obecna miniszklarenka po 2 sezonach jest bardzo zmaltretowana. To taka typowa plastikowa czarna tacka z 30 minidoniczkami (łączonymi 3x10), dostępna w wielu marketach w cenie około 20zł, przykryta plastikową przezroczystą pokrywą. Jakość wykonania zbliżona do jednorazowego pojemnika fast food. Bardzo łatwo się łamie (szczególnie po sezonie na słońcu), a przezroczysty plastik matowieje.

Czy są dostępne jakieś fajniejsze, trochę lepsze miniszklarenki? Wiecie jak wygląda pojemnik z czekoladkami Ferrero Rocher? Ten plastik jest taki solidny :) To by była wystarczająca jakość. Nie chcę też inwestować w nic stałego, szklanego, gdyż jest to regularnie przenoszone, zdejmowane z okna na czas wietrzenia itp... Ale również, żeby wytrzymało więcej niż 2 sezony.
Spread your wings and fly away
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”