Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Rosjanie na Ukrainie po wojnie użyli do orania czołgów i odpowiednich pługów - zaorali na 50 cm i głębiej. Jakie uzyskali plony znajdziesz w internecie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Piszesz poważnie czy żartujesz :) Rozumiem już że to jest warstwa orna, ok 20-40 cm. Ale:
1. Czy dla drzewek nie jest ważniejsze to co głębiej?
2. Co jeśli będę miał miejscami widoczne tereny piaszczyste, place - zdobyć inną ziemię i przekopać rozumiem?
3. Jeśli warstwa orna będzie składała się z lepszej gleby, ale poniżej powiedzmy 30 cm będzie sam piach, to czy tu będą rosły drzewka?

Znalazłem już film intruktażowy pokazujący jak pobrać próbki (za pomocą laski Engera jak i łopaty, ale ja pobiorę łopatą) oraz z ok 20 miejsc. O ile właściciel pozwoli mi pobrać to pobiorę. Znalazłem też siedzibę działania SChR w moim rejonie bardzo blisko.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

.. no i niestety na wyniki gleby czeka się 30 dni. Zawsze jest tak długo? SChR Poznań
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Zwykle we Wrocławiu jest to dwa tygodnie. Podaj im e-mail to będzie o tydzień szybciej. Ja zawsze proszę o wyniki drukowane listem i e-mailem.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Odwodnienie chałupy zrób bez względu czy na spadku czy nie, trochę pieniędzy kosztuje ale mniej niż odkopywanie fundamentów.
A bywa że na spadku woda wchodzi do piwnic.
Taras warto przed słońcem chronić winoroślą, liście znacząco zmniejszają temperaturę - chyba przez parowanie, w każdym razie działa świetnie - można się przekonać na Bałkanach latem :)
Glebogryzarkę z funkcją pługu żeby kupić to trzeba wydać sporo kasy bo musi to być mocna i ciężka maszyna, po testach z lżejszymi padło na zakup japońskiego traktorka z napędem na 4 koła, do tego kosiarka, pług, glebogryzarka i może ładowacz czołowy.
Zwłaszcza na stosunkowo niewielkiej działce takie maluchy mają przewagę nad dużymi ciągnikami, bo można sobie przygotowywać po jednej grządce bez czekania aż sąsiad rolnik skończy swoje uprawy.
Odśnieżanie to jak koledzy napisali, różnie może być. Ja mam niby przy asfalcie i odśnieżają, ale czasami przyjeżdża za późno, albo wieczorem nawieje śniegu na drogę i samochód się zakopuje, a odśnieżenie odśnieżarką wirnikową o szerokości 60cm trwa dość długo jeśli trzeba odśnieżyć kilkaset metrów drogi gminnej choćby na szerokość auta, dlatego rozglądam się powoli za terenówką na zimę.
Drzewa owocowe będą rosły na słabej ziemi tylko trzeba brać na odpowiednich podkładkach i np pod śliwy dobrze jest nawieźć ziemi gliniastej.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Mam już wyniki próbek gleby. Tylko mam teraz problem bo oddałem też próbki z działki gdzie obecnie mieszkam, jest tu na pewno lepsza ziemia, czarny kolor bez piachu. Chciałem oddać 4 próbki (2 z działki kupowanej i 2 z mojej działki), ale facet podczas przejmowania próbek mnie tak zamotał że teraz nie wiem która próbka jest która. Nie wiem co mu szkodziło opisać próbki literami miejscowości. Chyba jedne próbki połączył w całość bo stwierdził że gleba jest ta sama. Więc tak pod któreś próbki zrobił zalecenia chyba nawozowe czy sadownicze. Czy potrafi ktoś z tego poniżej ocenić która próbka to lepsza klasa, przynajmniej będę wiedział co jest co. I ile tutaj widać próbek? 2 czy 3? Albo w ogóle czy można odczytać tutaj klasę ziemi?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

dedert pisze:Chciałem oddać 4 próbki (2 z działki kupowanej i 2 z mojej działki), ale facet podczas przejmowania próbek mnie tak zamotał że teraz nie wiem która próbka jest która. Nie wiem co mu szkodziło opisać próbki literami miejscowości. Chyba jedne próbki połączył w całość bo stwierdził że gleba jest ta sama. Więc tak pod któreś próbki zrobił zalecenia chyba nawozowe czy sadownicze. Czy potrafi ktoś z tego poniżej ocenić która próbka to lepsza klasa, przynajmniej będę wiedział co jest co. I ile tutaj widać próbek? 2 czy 3? Albo w ogóle czy można odczytać tutaj klasę ziemi?
Ja chodzę do SChR'u z już napisanym w domu zleceniem i już oznakowaną próbką.
Najpierw daję im jedno zlecenie i próbkę do niego. Na swojej kopi piszę ich numer tu GS/28/2017.
Potem daję im drugie zlecenie i próbki do niego. Na swojej kopi piszę ich numer tu by było GS/29/2017
Oryginały moich zleceń Pani podpina do ich formularza pisanego na miejscu.
W SChR w kolumnie Oznaczenie próbki przez klienta jest zawsze 1, .... Nie akceptują innych oznaczeń.
Jak chcesz mieć rozróżnienie to po wypełnieniu ich formularza skseruj go na ich kserokopiarce i ręcznie wpisz tylko to czym się różnią.
Tak postępując jak opisałem będzie mógł odróżnić próbkę ze swojej działki od próbki z działki kupowanej oraz próbkę 0-20 od próbki 20-40.

W sytuacji w jakiej jesteś należy ponowić badanie i postąpić zgodnie z tym co napisałem 24 kwietnia br.:
"Ze Stacji Chemiczno Rolniczej wypożycz laskę Egnera do pobierania próbek gleby. Pobierz próbki z całej działki z głębokości od 0 do 20 cmi W sumie około litra. Poproś aby sprawdzili kwasowość, fosfor, potas, magnez - koszt kilkanaście złotych. Poproś też o zalecenia nawozowe. Zrób zgodnie z zaleceniami nawożenie korekcyjne."

Sprawdź jakie masz dostępne nawozy i poproś aby zalecenia nawozowe przeliczyli ci na dostępne nawozy.

Przy badaniu sadowniczym drugą próbkę pobiera się z głębokości od 20 do 40 cm. Ja robię to w ten sposób że robię szpadlem dołki o głębokości 20 cm i laską Engera pobieram z ich dna próbki.

Widać dwie próbki. Próbkę 1 i 1A.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

No dobrze to mamy dwie próbki a z tego co widzę zalecenia nawozowe są zrobione do dwóch próbek naraz? Tak jakby to była jedna działka? Może inaczej - czy ktoś potrafi zinterpretować te wyniki i stwierdzić która próbka ma lepszą glebę? 20-40 nie pobierałem bo nie wiedziałem że będzie robione sadownicze ale pan co brał próbki powiedział że skoro jest piach pod spodem to nie ma sensu :P
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Opisz jak najbardziej szczegółowo jak pobierałeś te próbki.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Z kilku miejsc na działce szpadlem wykopywałem i odcinałem z tego pasek ze 2cm na całej długości w dół, mieszałem wszystko w jednym pojemniku i do reklamówki. Miałem 4 próbki z dwóch działek ale chyba Pan stwierdził że ziemia ta sama i zrobił z tego dwie próbki. Jedna z działki kupowanej i druga z mojej.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Byłem dziś na działce, tej którą potencjalnie chcę kupić. Na poniższym zdjęciu widać że chyba odziedziczę jakąś starą jabłonkę, jeszcze nie pytałem co to za odmiana. Ale moje oczy teraz wypatrzyły chyba masę perzu? Zgadza się? Wszędzie go pełno. Jeśli to przeoram to, z tego co czytałem, tylko pogorszę sytuację bo porozcinam korzenie i go jeszcze bardziej rozmnożę. Czy są jakieś opryski na to? I czy to aby na pewno perz?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Opryski są na wszystko ale ja nie znam oprysku który działa na nasiona, czyli masz wybór albo zielone chwasty albo brązowe uschnięte chwasty.
Zresztą rośliny w ogrodzie dzielimy na te co chcemy i na zbyteczne.
Wszystko idzie doprowadzić do wyglądu angielskiego ogrodu ;:306 potrzeba na to tylko trzech rzeczy jak mawiał Napoleon (pieniędzy, pieniędzy, pieniędzy)
Kup włókninę przykryj całość a jak skończysz dom będziesz miał czystą glebę z odpowiednim dodatkiem przekompostowanych chwastów. Później odkrywaj tylko tyle ile potrafisz zagospodarować.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Hmmm mówisz włóknine pod 26ar mam zdobyć? Czytałem że są jakieś opryski. Najpierw trzeba przeorać, później zaczekać aż wybije zielone i będzie miało ok 10 cm i wtedy opryski. Bo najlepiej działają na świeżo rozwijający się perz, młody.
asprokol pisze: Kup włókninę przykryj całość a jak skończysz dom będziesz miał czystą glebę z odpowiednim dodatkiem przekompostowanych chwastów.
A czy nie jest tak ze nasiona perzu nawet po kompostowaniu potrafią ożyć, wykiełkować i są nie do ubicia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”