Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Witam. Przymierzam się do zakupu działki pod zabudowę i staram się rozwikłać zagadkę jak będzie mi padało słońce i jak oświetlało całą działkę. Działka jest zlokalizowana tak jak na zaznaczonym prostokącie. Na geoportalu tak właśnie ona wygląda. Czy w takim razie południe (godz. 12) będę miał tak jak pokazuje to strzałka? Czy to się zmienia w zależności od pory roku? Pytam ponieważ chcę na działce trzymać dużo roślin światłolubnych jak pomidory, papryki, a także jabłonie, śliwy, sporo winorośli. Dom byłby jak zaznaczony czerwonym kółkiem, wjazd zieloną strzałką a ogród niebieski kwadrat. Wydaje mi się że w takiej lokalizacji ogród będzie w większości dnia w pełnym słońcu, a umieszczenie domu od strony północnej sprawi że nic nie będzie rzucało cienia na działkę.

Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jak rozpoznac kierunek padania slonca?

Post »

Zmienia się tylko wysokość nad horyzontem

Obrazek

Staniesz twarzą do słońca o 12 i wyciągnij ręce w bok - one wskażą gdzie się pojawi (lewa) i gdzie zajdzie (prawa). To się nie zmieni. Zmieni się tylko długość cienia który rzucasz w zależności od pory roku.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznac kierunek padania slonca?

Post »

Tak, tylko problem w tym że to jest oddalone o 20 km od miejsca gdzie mieszkam ale wpadłem na inny pomysł. Zrobię pomiary o konkretnych godzinach na podstawie mojego miejsca, wyszukam go na mapie i naniosę analogicznie na ową działkę :)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jak rozpoznac kierunek padania slonca?

Post »

W geo portalu zawsze południe jest na dole http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznac kierunek padania slonca?

Post »

No tak sądzę właśnie. A moje pytanie było kierowane tym że wracając autem ok godz 14ej z tejże działki miałem wrażenie że słońce świeci z zupełnie innej strony więc byłem zdziwiony, że może panują jednak inne zasady o różnych porach roku :P Ale może to było spowodowane tym że straciłem orientację po prostu. Zawsze sugerowałem się zegarem słonecznym, który przecież godz 12sta powinien pokazywać codziennie z takim samym cieniem (tylko dłuższy lub krótszy).

Taras z widokiem na ogród będzie bardziej od południa (tak jak pokazuje to zdjęcie), czy dobrze jest mieć tak doświetlony ogród? Zmierzyłem już niektóre godziny i wychodzi na to że prostopadła do ściany południowej będzie godz ok 13stej a od godz 14stej słońce będzie kierowało się już na zachód. Czy może wybrać taką działkę żeby między godz 14-16 słońce było prostopadłe do tarasu?
Obrazek


A tak wracając do tematu kupna działki. Upatrzona przeze mnie działka, o klasie ziemi V-VI wydaje się być zapiaszczona. Przed kupnem chciałbym chyba jednak zbadać jej dokładną jakość. Nie chciałbym żeby okazało się że nic mi tu nie urośnie. Jak do tego podejść? Na jakiej głębokości pobrać próbki, ile tych próbek pobrać, z każdego zakątka i kilka ze środka?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznac kierunek padania slonca?

Post »

dedert pisze: Upatrzona przeze mnie działka, o klasie ziemi V-VI wydaje się być zapiaszczona. Przed kupnem chciałbym chyba jednak zbadać jej dokładną jakość. Nie chciałbym żeby okazało się że nic mi tu nie urośnie. Jak do tego podejść? Na jakiej głębokości pobrać próbki, ile tych próbek pobrać, z każdego zakątka i kilka ze środka?
Miałem 40 lat temu działkę w POD na łące gdzie wcześniej wypasano bydło. Warstwa humusu miała grubość 10 cm. Poniżej był piasek. Najpierw ziemię zwapnowałem. Przez lata siejąc nawozy zielone i nawożąc odpadami z ziół doprowadziłem do dobrej kultury gleby.

Ze Stacji Chemiczno Rolniczej wypożycz laskę Egnera do pobierania próbek gleby. Pobierz próbki z całej działki z głębokości od 0 do 20 cmi W sumie około litra. Poproś aby sprawdzili kwasowość, fosfor, potas, magnez - koszt kilkanaście złotych. Poproś też o zalecenia nawozowe. Zrób zgodnie z zaleceniami nawożenie korekcyjne.
Wysiewaj nawozy zielone i przekopuj. Wielokrotnie. Nie sadź drzew i krzewów dopóki nie przygotujesz ziemi pod sad.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jak rozpoznac kierunek padania slonca?

Post »

Każdy ma własne upodobania i kiedy budowałem dom postanowiłem że taras będzie od południa. Jest !, a ja tego żałuję ;:306.
Masz czas więc spróbuj zaprojektować zadaszenie aby w lecie ocienić to miejsce i posiedzieć.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznac kierunek padania slonca?

Post »

asprokol pisze:Każdy ma własne upodobania i kiedy budowałem dom postanowiłem że taras będzie od południa. Jest !, a ja tego żałujęć.
A czemu żałujesz? Za gorąco? Rośliny przysychają od nadmiaru słońca? Wydawało mi się że lepiej za dużo słońca niż za mało, bo zacienić zawsze można jeśli zajdzie taka potrzeba.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jak rozpoznac kierunek padania slonca?

Post »

Ty widzisz ogród i taras w marzeniach ja w codziennym życiu. Dlatego mamy inne doświadczenia. Rośliny najlepiej rosną w temperaturze 25 stopni w taki pochmurny dzień - na pewno nie cieszą się kiedy na tarasie temperatura sięga 40 stopni.
Żałuję bo aby ocienić taras 70 m2 musiałbym wejść na 4 metry w trawnik bo nie mieszkam w Afryce i słońce nie świeci z góry ale pod kątem. Narysuj sobie ścianę domu i podstawę (taras) zrób zadaszenie i poprowadź linie padania słońca.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznac kierunek padania slonca?

Post »

No ale to taras tylko dla mnie, ale ogród i tak byłby w pełnym słońcu nawet jeśli dom postawię w takiej pozycji. Cień pojawi się dopiero ok godz 18ej pewnie gdy dom będzie rzucał cień. Tu mi też bardziej chodziło o to że w takiej pozycji jak na pierwszym zdjęciu będę miał widok na cały ogród który będzie dłuższy niż w pozycji domu z drugiego zdjęcia.

Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jak rozpoznac kierunek padania slonca?

Post »

Nie bardzo rozumiem Twoich przemyśleń - ta fotka roślinność w cieniu budynku.

Obrazek

To widok z okna na północ na stronę w Twoim mniemaniu ocienioną przez budynek więc znacznie gorszą.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznac kierunek padania slonca?

Post »

Po prostu kieruję się tym co mam teraz gdzie obecnie mieszkam i chyba cierpię na niedobór słońca. Niewielki gródek od strony północnej zasłaniany przez dom a z boku przez obórkę sąsiada, są miejsca gdzie nigdy słońce nie zagląda. Który oświetlony jest tylko do godz 12ej, gdzie nie chcą rosnąć pomidory, gdzie maliny ciężko owocują. Niedawno posadziłem śliwki i inne owocowe jak derenie, jabłonki, zobaczymy co z tego wyjdzie. Kieruje się głównie warunkami świetlnymi dla drzewek owocowych, a te jak mniemam lubią słońce i lepiej smakują będąc doświetlone bo w opisie większości z nich jest preferowane "stanowisko słoneczne".
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznac kierunek padania slonca?

Post »

dziadek22 pisze:
dedert pisze: Nie sadź drzew i krzewów dopóki nie przygotujesz ziemi pod sad.
Myślałem nad tym że w przypadku gdy jednak gleba okaże się za słaba, to do czasu aż nie ulepszę gleby to pod te drzewka co zdążę posadzić przygotowywać miejscowo mieszankę lepszych gleb. Myślisz że gdyby tam miał być piach to z czasem wyprze mi tą lepszą glebę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”