Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Żyto ozime nie będzie miało ziarna do wiosny więc bez obaw.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Ok, tylko czytam teraz że żyto ozime wysiewa się wcześniej pod koniec września, ale ja jednak spróbuję później po skoszeniu i przeoraniu gorczycy (koniec października). Tylko chyba nie będę miał za bardzo jak rozdrobnić skoszonej gorczycy i zostanie przeorana w całości. Zobaczymy co z tego wyjdzie. No i żyto wymaga orki odleżałej (3-4 tyg) lub ugnieconej wałem :/
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Siej i nic się nie martw. Żyto można siać i w listopadzie, byleby zima przyszła późno i zdążyło się solidnie zakorzenić.
Jak teraz wysiejesz gorczycę to ona z końcem września powinna być już dostatecznie duża by się nadawała do przyorania. Jeśli będzie wilgoć.
Po orce (albo talerzowaniu, jeśli rolnik będzie miał odpowiednio mocny silnik by załatwić gorczycę talerzówką) rozdrobnić ziemię, wysiać żyto siewnikiem do nawozu bo szybko i tanio. Przelecieć bronami, albo czymkolwiek co ukryje ziarno przed ptactwem i czekać na deszcz. Żyto jest twarde, da sobie radę. A ewentualne błędy mogłyby się odbić w wydajności ziarna z ha. Ale przecież Ty przyorzesz je wiosną. I pamiętaj że poplon/przedplon wysiewa się w większej dawce niż przy siewie na zbiór.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Nie wiem czy uda mi się załatwić takie zaawansowane sprzęty jak brony czy siewnik, chyba że ten znajomy co będzie mi oral posłuży pomocą. Ale zastanawia mnie teraz jedna rzecz. Czy jest sens teraz się tym zajmować bo może uda się w tym roku ruszyć z budową i wykopać dół pod fundamenty albo i nawet piwnice i czy miękka zoaorana ziemia nie utrudni ciężkiemu sprzętu pracy oraz gdzieś trzeba by ziemię składowac (a ziemi po piwnicy będzie na pewno sporo) więc to miejsce nie będzie obrabiane.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Moim zdaniem nie czas sobie zaprzątać głowę pracami drugoplanowymi. Pierwsze i najważniejsze to fundament bo powinien on nieobciążony spędzić zimę. Starzy majstrowie traktowali to jak biblię.
Widziałem wiele popękanych ścian w budynkach w których fundament zrobiono na wiosnę a mury postawiono na jesień.
Fundament potrafi się podnieść w niektórych miejscach w innych opaść. Zrób fundamenty.
Wydaje mi się że do wszystkiego podchodzisz że szukasz problemu nie rozwiązania - szczerze czarno to widzę !. Jaki problem "załatwić" sprzęt ? Tu tylko jest pytanie za ile !.
Jednak każdy problem na budowie rozwiązują pieniądze i niektórzy budują się 2-3 lata inni którzy chcą to tanim kosztem (własną pracą) nawet 20 lat.
Taka ostatnia rada pomnóż kosztorys x 2 i pomyśl ile masz czasu na ogród. Fundament, później drzewa, ściany dach po tym krzewy.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Siewnik do nawozu ma każdy rolnik. Brony można zastąpić innym sprzętem, można to zrobić agregatem, glebogryzarką, grabiami.
Orka to max 30cm, fundamenty to ~1,8m - nie będzie przeszkadzać. Ziemię z fundamentów jeśli nie potrzebujesz do wyrównania terenu to wywieź. Tylko pamiętaj żeby najpierw zebrali 20-30cm i tą ziemię warto rozrzucić na swojej działce. No chyba że dokopiesz się do gliny, na ziemi lekkiej warto ją też wykorzystać.
Robienie wypasionego ogrodu przed budową to proszenie się zbędne koszty, ale sianie roślin i ich przyorywanie bardzo się opłaca bo jak już skończysz dom, będziesz miał gotową ziemią.
Oczywiście jest kwestia kasy, jak trzeba za wszystko zapłacić to się robi całkiem spora kwota.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Ogrodu oczywiście nie zamierzam teraz robić bo wpierw budowa. Chcę tylko zacząć użyźniać glebę (wzbogacać w próchnicę) bo jest piaszczysta, wykorzystać jesień i zimę na nawozy zielone, które wprowadzę do gleby. Staje przed dylematem ponieważ nie wiem jeszcze czy uda mi sie ruszyć w tym roku z budową. Jeśli ruszę to operacje obrabiania ziemi mogą kolidować z pracami budowlanymi (miękka przeorana ziemia, zasiana gorczyca) a jeśli nie ruszę z budową i wstrzymam się z uzdatnianiem ziemi to stracę pół roku na wzbogacenie gleby w próchnice. Ale myślę że po prostu teraz przeoram i zasieje pół działki (9ar) a pozostałe pół zostawię na dom, wywóz ziemi i inne narzędzia. A po skończeniu ważniejszych robót zajmę się w następnym roku uzdatnianiem pozostałej części działki.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Postanowiłem że zasieje gorczycą tylko pół działki czyli ok 10 ar więc zakupiłem jej 3kg. Z uwagi na panujące opady deszczu oranie zostało przesunięte. A właściwie rolnik który będzie jest wykonywał zaproponował rekultywator po tym jak mu powiedziałem o sianiu gorczycy a później dopiero jesienią zaproponował ją głębiej przeorać. Ziemia jak wspomniałem jest trochę piaszczysta, nie wiem co siedzi głębiej, możliwe że glina. Przez jakiś czas na pewno była orana, nie wiem jak długo i zastanawiam się czy nie utworzyła się podeszwa płużna. Może za rok po ukończeniu prac ciężkim sprzętem spróbować ją głęboszować ale z tego co się dowiedziałem to głęboszowanie lekkich gleb nie ma sensu z uwagi na wypłukiwanie substancji do niższych sfer więc sam nie wiem.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Posiałem gorczycę i łubin jednocześnie, wysiewałem ręcznie. Teraz mam pytanie czy trzeba to jakoś przebronować, bo rolnik który mi orał ma napięty harmonogram i nie wiem kiedy podjedzie następnym razem. Czy może samo wzejdzie i się ukorzeni? Czy warto czymś jeszcze nawozić, myślałem o mączce bazaltowej.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Mączka bazaltowa ma tyle wspólnego z nawozem co kamień węgielny z węglem kamiennym.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Jak nie zabronujesz to nic wielkiego się nie stanie. Część nasion zjedzą ptaki i tyle.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Minęło 2 miesiące od posiania gorczycy i obecnie wygląda tak. Coś chyba słabo rośnie. Za zimno czy za słaba gleba? Myślałem że w listopadzie skoszę i przeoram a tu przyjdzie jeszcze poczekać.

Obrazek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

O kurde, bieda. Może faktycznie za ubogo ma?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”