Budowa tarasu - węzły konstrukcji drewnianej

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Budowa tarasu - węzły konstrukcji drewnianej

Post »

Proszę o konstruktywne uwagi odnośnie węzłów zaprojektowanego tarasu. Nie chcę robić zastrzałów, które usztywniłyby całą konstrukcję. Chcę dobrze połączyć elementy za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej i połączeń ciesielskich ze wzmocnieniami z blachy. I tak pytanie pierwsze: która geometria połączenia z poniższych jest lepsza? I drugie: które blachy są niezbędne? Najchętniej niebieskie bym pominął. Uzupełniając drugie pytanie - czy nie za bardzo osłabię węzeł wkrętami? Konstrukcja tarasu ma wymiary w planie 2,5x2,5 m i wysokość 3 m. Połączenie na dole będzie na pręcie stalowym wpuszczonym na ok. 40 cm w słup.

Obrazek Obrazek

Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa tarasu - węzły konstrukcji drewnianej

Post »

Z jakiego drewna są te kantówki?
Jak to drewno jest zabezpieczone przed korozją biologiczną?
Jaki mają wmiary?
Jak długo schły?
Czy umiesz łączyć kantówki na czop i wpust?
Co będzie obciążeniem tej konstrukcji?
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budowa tarasu - węzły konstrukcji drewnianej

Post »

Kantówkę struganą 100x100 mm, określaną jako suchą, planuję kupić w jednym z supermarketów budowlanych lub składów drewna (w Warszawie). Planuję kupić drewno impregnowane (na pewno na legary, a jak z konstrukcją nad tarasem - zależy od możliwości późniejszego malowania). Celuję ekonomicznie, czyli w drewno świerkowe. Pewnie, że chciałbym modrzew syberyjski, ale... ;-) No, może na cześć nadtarasową się skuszę.
Nie umiem łączyć kantówek na czop i wpust - planuję tylko najprostsze cięcia w rodzaju takich, jak na rysunku (czyli prostopadłe wcięcia 50x50 mm lub 50x100 mm).
Konstrukcja tarasu będzie obciążona jak taras - czyli użytkownicy. Konstrukcja nadtarasowa będzie miała montowany nad głową daszek z płótna żaglowego. I może jeszcze osłonę od wiatru na jednej ścianie.
Planuj kupić: 6x4 m i 11 x 3 m kantówki 100x100 mm oraz 12 m2 desek tarasowych długości 3,0 m (w zasadzie potrzebuję nieco ponad 10 m2 desek długości 2,58 m). Deski tarasowe jeszcze nie są wybrane - zależy od ceny... Chciałbym coś trwałego, ale nie zamierzam wydawać fortuny ;-)
jaogordnik213
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 kwie 2017, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Budowa tarasu - węzły konstrukcji drewnianej

Post »

Używasz jakiego rodzaju drewna? Świerk, czy egzotyczne? Ja miałem na tarasie położone panele z drzewa sosnowego. Ryflowane i impregnowane, ale po roku już zupełnie zmieniły kolor. Z tego co się orientuje najlepsze jednak są kompozytowe.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budowa tarasu - węzły konstrukcji drewnianej

Post »

Deski kompozytowe to jednak nie drewno... A ja wolę czyste, naturalne drewno. Elewację domku działkowego mam właśnie z drewna i byłby duży kontrast pomiędzy idealnie jednolitą powierzchnią tarasu i naturalnie starzejącą się elewacją domku. Deska kompozytowa pasuje do domów z elewacją tynkowaną - wtedy taki idealny taras nie razi. Ja obstawiam raczej modrzew syberyjski i olejowanie co jakiś czas. I liczę się z naturalnymi niedoskonałościami ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”