Lornetka, jaką polecilibyście

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Graszka
1000p
1000p
Posty: 1293
Od: 1 gru 2007, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Lornetka, jaką polecilibyście

Post »

Jakie lornetki polecacie do obserwacji przyrody, ptaków aby można było zabierać ze sobą na wędrówki?
Pozdrawiam, Grażyna
Moje rośliny i roślinki cz.1, cz.2
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Lornetka, jaką polecilibyście

Post »

Witaj. Ja bym Ci zaproponował byś zajrzała na stronę Optyczne.pl, tam na forum jest dział lornetkowy, tam są dyskusje jak i porady dla lornetkowych nowicjuszy. Sam tam korzystałem z porad w sprawie wyboru lornetek, doradzono mi i jestem zadowolony z zakupów. Wystarczy przejrzeć wątki, a tam na pewno znajdziesz coś dla Siebie.
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
Graszka
1000p
1000p
Posty: 1293
Od: 1 gru 2007, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lornetka, jaką polecilibyście

Post »

Witaj. Joze1802 a jakie powiększenie ma twoja lornetka?
Pozdrawiam, Grażyna
Moje rośliny i roślinki cz.1, cz.2
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lornetka, jaką polecilibyście

Post »

Delta Optical Forrest II 8x40 lub 8x50 - bardzo dobre lornetki, lub coś w 7x35 - dachowe w tych rozmiarach będą git.

Powiększenia pow. 8 nie sprawdzą się. Unikaj lornetek z regulowanym powiększniem -sa ciemne.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Lornetka, jaką polecilibyście

Post »

Grażynko, ja w sumie to mam 3,5 lornetki. :) Oto i one

Obrazek 55 letnia weteranka ruska 7X50 przez 35 lat moja nieodłączna towarzyszka przy każdym wyjściu z domu. Teraz na zasłużonej emeryturze ma zaszczytne miejsce na parapecie okiennym. Widać jak jest sponiewierana i po przejściach które nie zabiły jej i do dzisiaj jest sprawna optycznie. ;:oj

Obrazek Nikon EX 12X50 Jak syn mieszkał w Polsce to też była zabierana na wszystkie eskapady samochodowe, obecnie używam jej raczej rzadko ze względu na gabaryty które ją dyskwalifikują jako spacerową. Do spacerów rzadkich już obecnie zakupiłem lekką dachówkę Vixen new foresta 10X32, taką oto:
Obrazek Tak wyglądają dla porównania.

Obrazek
Na codzień używam taką, czyli ową 0,5 czyli monokular 10X36 którą zawsze mam przy sobie, jak nie w kieszeni to w torbie z narzędziami ubraną w gruby i solidny pokrowiec

Obrazek
Hosta pisze:Delta Optical Forrest II 8x40 lub 8x50 - bardzo dobre lornetki
Dla laika owszem jak nie spojrzy przez lepszą. :) Tutaj najwięcej do powiedzenia miał raczej księgowy, niż konstruktor. Ja z tego powodu od ok. 6-7 lat nie udzielam się już na F. optycznym, żeby się nie nakręcać i nie kupować następnych coraz to jeszcze lepszych no i oczywiście sporo droższych, bo to już jest jak nałóg raczej trudny do wyleczenia. :( Ale nie mniej jest to raczej w miarę bezpieczny zakup jeśli będzie się o nią dbało
Hosta pisze:Powiększenia pow. 8 nie sprawdzą się.
Z tym to ja się nie zgodzę bo X10 to jest raczej uniwersalne powiększenie, ja preferuję tylko X10 i X12 jak dla mnie powiększeni raczej dość bezpieczne do obserwacji z ręki.
Hosta pisze: lub coś w 7x35 -
Do lasu czy parku tak ale do ornitologii to ja to cienko widzę, no chyba, że to będą kury ewentualnie wrony, bo z małym ptactwem to moja 12X50 z trudem sobie radzi, zwłaszcza na wysokich drzewach.
Hosta pisze:Unikaj lornetek z regulowanym powiększniem -sa ciemne.
Z tym to jak najbardziej się zgadzam, od siebie jeszcze dodam unikaj jak ognia tych lornetek jak i bazarowych i marketowych wyrobów lornetkopodobnych.
Pozdrawiam Józef
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lornetka, jaką polecilibyście

Post »

DO Forest II- ciężko w tych pieniądzach cokolwiek lepszego, np. Nikon Action EX- ale też jest i cięższy. - bardzo fajna budżetowo lornetka jedna i druga. Na taką spacerową, dzienną to Nikon wygrywał u mnie, ale jak wybierałem lornetkę nocną, to Nikon Monarch przegrał w porównaniu do DO Titanium ROH 8,5x56.

Do ptasiorów, szczególnie małych - to polecić by należało już coś na statywie i np. w formie lunety np. z powiększeniem 20x gdyby brać się za ich dokładne podglądanie. Jednakże jako spacerową i uniwersalną optowałbym jednak w ramach powiększenia 8x czy 10x. Większe powiększenie, to by światło było zachowane, wymaga jednak większego obiektywu, ale to już coraz mniej spacerowa lornetka się robi. (gabaryty rosną). Ja jestem zadowolony z 7x35 Nikona EX - jasność, pole widzenia oraz rozdzielczość powodują, iż mimo mniejszego powiększenia i tak rozróżniam więcej szczegółów niż z 10x40 Bressera. Czyli samo powiększenie - to nie jest lek, na gorszej jakości szkła....

I tu jest dylemat - na czym nam bardziej zależy. Czy idziemy na konkretnego ptasiora - i tu można wybrać lornetkę, większą, o większym powiększeniu ale też i cięższą - bo zauważenie ptaszka rekompensuje wszelkie trudy czy wybierzemy lornetkę bardziej uniwersalną, która nam nie ciąży, ale za to chętnie bierzemy ją na każdą wycieczkę ze sobą. Sam jesteś przykładem, że jak zachorujesz lornetkowo, to żadna lornetka nie spełnia wszystkich wymogów i masz ich kilka ...... :D

Tzw. stare i dobre, legły w gruzach gdy okazuje się, że nie oddają jak należy barw, są ciężkie. A DO Forest II potrafi zaskakiwać jakością. IMHO, należy do grupy lornetek, od których można zaczynać przygodę z lornetkami. Bo nie zniechęcają, dają dużo, a potem...... no cóż chce się więcej.

Zaś jak piszesz- marketówki, bazarówki ...... szkoda pieniędzy.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Lornetka, jaką polecilibyście

Post »

Tu Ciebie popieram w całej rozciągłości, bo tak naprawdę to nie ma jednej lornetki do wszystkiego. Nie znając dokładnych preferencji i budżetu pytającego trudno jest coś doradzić, bo większość chce kupić przede wszystkim tanio i porządną lornetkę, ale tak się też nie da, bo albo tanio albo dobrze. Dlatego ja osobiście jestem za uniersalnym powiększeniem x10, myśliwym nie jestem to światło x56 mi nie potrzebne ani też x40-50. Ja preferuję tylko warunki dzienne, dlatego wybrałem x32, mojego Vixena wybrałem dlatego, że przetestowałem kilka innych o podobnych parametrach między innymi DO Forest II 8x32 który był sporo ciemniejszy a powinno było być odwrotnie. Tak więc w nisko bydżetówce to był dla mnie najlepszy wybór, o zmierzchu to o dziwo mój Vixen 10x32 jest jaśniejszy od mojego Nikona EX12x50 ale to dzięki zastosowaniu najnowszych powłok i utwardzonego srebra zamiast aluminium na pryzmatach, tu jest cytat wycinka recenzji z testów Optyczne.pl

Vixen New Foresta jest przykładem tego, że przyszło "nowe". Owo "nowe" to wprowadzenie droższych warstw odbijających, które w połączeniu z dobrej klasy powłokami antyodbiciowymi na soczewkach, spowodowały, że transmisja Vixena, w centrum zakresu widzialnego, przekroczyła poziom 90%. Co więcej, w czerwonej części widma dochodzi ona do 92%, a w niebieskiej jest niewiele niższa od 90%. Ten równy poziom powoduje jeszcze jedną poważną zaletę - mianowicie bardzo dobre odwzorowanie kolorów.
Pozdrawiam Józef
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”