MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Papuziara
Ale parch ma inne objawy, raczej nie powoduje gnicia owoców od środka . Najpierw pojawiają się plamy, potem nalot, następnie tkanka owocu korkowacieje, po czym pęka. Dopiero przez rany w pęknięciu dostaje się infekcja.
To jest temat rzeka który może totalnie zaśmiecić tę stronę.Musisz szukać w innych miejscach.

Natomiast te punkty dotyczyły pszczół. I troszkę się nie zrozumieliśmy. Nie chodziło mi o szkodliwość warzywniaka czy innych delikatesów. Jeśli chcesz coś opryskać a nie potruć pszczół musisz tez patrzeć co rośnie pod drzewami. Wystarczy że na trawniku, łące itp masz pałacie dzikich kwiatów, chwastów. Ciecz opadnie na nie , wiatr ją zniesie, a za chwilę na nie przylecą pszczoły i amen.
Kiedyś opisywałem jak robiła pewna sąsiadka albo sąsiad. Jak pryskali drzewa owocowe a pod nimi rosły łąki mniszka.
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
anz_anz
50p
50p
Posty: 92
Od: 22 lut 2016, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Hej,

korzystając z chwili wolnego podsumowałem poprzedni sezon i porównałem z sezonem 2015. Oto wyniki :
....... materiał / gniazda / komórki / kokony / martwe / pyłek / pasożyty / inne
2015 trzcina / 683 / 4167 / 3416 / 82 / 333 / 336 / 0
2016 rdestowiec / 53 / 343 / 310 / 0 / 25 / 8 / 0
2016 styrodur / 62 / 593 / 501 / 22 / 32 / 21 / 17
2016 trzcina / 2202 / 16567 / 14933 / 230 / 1182 / 201 / 21
2016 razem / 2317 / 17503 / 15744 / 252 / 1239 / 230 / 38

statystyki :
...... materiał komórka/gniazdo,kokon/gniazdo, martwa/gniazdo, pyłek/gniazdo, pasożyt/gniazdo
2015 trzcina / 6,1 / 5 / 0,12 / 0,49 / 0,49
2016 rdestowiec /6,47 / 5,85 / 0 / 0,47 / 0,15
2016 styrodur / 9,56 / 8,08 / 0,35 / 0,52 / 0,34
2016 trzcina / 7,52 / 6,78 / 0,1 / 0,54 / 0,09
2016 razem / 7,55 / 6,79 / 0,11 / 0,53 / 0,1

Jako inne oznaczyłem wszelkiego rodzaju dzbanki os, kokony nożycówki, kokony innych niezidentyfikowanych owadów.
Oprócz rozebranych rurek mam 47 rurek nożycówki, tak więc sezon nożycówkowy był jednak bardziej udany niż podejrzewałem, w zeszłym roku było ok 15 rurek z nożycówką.
W styrodurze znalazłem budowlę glinianą, obudowana cała rurka dookoła, gruba warstwa gliny, komórki oddzielone ściankami działowymi, wewnątrz przeźroczysta bardzo delikatna błonka, wewnątrz błonki larwa biała, identyczna do murarki zarówno kształtem jak i wielkością, w obecnej chwili wyglądają tak samo (znaczy się jeden z nich, któremu trochę obłamała się glina i do którego mogłem zajrzeć). Prawdopodobnie jakaś murarka, tylko jaka?

Pyłek w tym roku od bladego żółtego, poprzez szarożółty i jaskrawo żółty do pomarańczowego. Fioletów nie było, kilka tylko było żółtych i lekko zabarwionych pyłkiem fioletowym.

Dodam, że jeśli chodzi o procent zajętych gniazd u mnie w poszczególnych materiałach, to trzcina będzie miała coś koło 90%, rdestowiec 15%, styrodur 3%. Styrodur możliwe że tak mało ze względu na stałą dostępność gniazd trzcinowych, których dokładałem 3 razy.
Jeżeli chodzi o zmiany w rurkach trzcinowych ze względu na czas zajmowania rurek (początek sezonu, koniec sezonu) też mam kilka obserwacji, ale to chyba na kolejny wpis.


Zmoderowano post,kolor zielony jest zarezerwowany na potrzeby administracji,
Regulamin § 3.5
Nie było nas - był las, nie będzie nas - będzie las :)
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Masakra z tą pogodą.. Różnie bywało, ale aż tak długiej przerwy między dniami umożliwiającymi murarkom loty to chyba nie pamiętam. Na dodatek dziś w nocy były - 3 stopnie.
U mnie już od dłuższego czasu pszczoły nawet nosa nie wytykają z kryjówek. Dziś widziałem tylko jednego samczyka usiłującego się dogrzać na murze budynku.
Brzoskwinia i czereśnie kwitną na całego, dziś przyjrzałem im się uważniej w środku dnia, gdy słońce troszkę się przebijało przez chmury i oblatywało je tylko kilka trzmieli i pszczolinek rudych oraz jeden kołowaty samczyk murarki :roll:
Pszczoły pewnie przeczekają ten okres, ale owoców to w tym roku chyba sobie nie pojemy, przynajmniej w moim regionie :roll:
Pozdrawiam, Maciek.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

norbi007 Co słychać u rogatej w takiej kiepskiej wiośnie?
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Klik - jak się ochłodziło to ruch zmalał ( ale ok 40 rurek jest zamurowanych jak na kilka pszczółek) mam nadzieję, że to jeszcze nie wszystko. Dzisiaj był przebłyski ciepła do 12 stopni i pszczółki popracowały.
Fotka dzisiaj zrobiona:
Obrazek
Papuziara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 lut 2017, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

markonix pisze:
Ale chciałbym zauważyć że to nie jest wątek o opryskach ....trzeba kliknąć w inne miejsa
Tak, przepraszam, rozpędziłam się.

DaniM, Twoje porady zrozumiałam i przyswoiłam, dlatego nie kontynuowałam ich. Nasunęły mi się więc kolejne, dlatego pisałam dalej o czymś innym :)

A u mnie, na pogórzu grad i śnieg, głównie deszcz lub choćby pochmurno. Kiedyś w maju spadł śnieg, czereśni nie było, teraz czereśnia cała biała od kwiatów, znów wymarzną :( Pszczół nie widać, a miałyby co jeść. Beznadziejna pogoda, martwię się, co będzie z moimi murarkami.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

norbi007 pisze: jak się ochłodziło to ruch zmalał ( ale ok 40 rurek jest zamurowanych jak na kilka pszczółek) mam nadzieję, że to jeszcze nie wszystko.
Jesteś pewien , że masz tylko 8 samic? Nie wiem, nie znam dokładnie gatunku, ale to już 5 rurek na twarz, albo odwalają fuszerkę, albo jest ich więcej, albo biją rekordy.

Szlag człowieka trafia! Czeka człowiek tyle miesięcy żeby się w końcu ruszyło w chatce z pszczołami, a tu kuuurka biało i renifery biegają :( . Z czerwonym nosem te renifery, no chyba że to mój od zimna. Massssakra!
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

klik pisze:
norbi007 pisze: a tu kuuurka biało i renifery biegają :( . Z czerwonym nosem te renifery, no chyba że to mój od zimna. Massssakra!

Czasem widuję renifery pod sklepem , też mają czerwone nosy ale nie od zimna .... :;230

Wczoraj siedziałem z synem i oglądaliśmy pszczółki jak się uwijały , a dziś pierzynka ze śniegu .
Zastanawiam się w jakiej kondycji będą ewentualne larwy które są już na pyłku , pszczoły dadzą sobie radę ale co z tymi maluchami jak będzie większy mróz?
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

markonix Tamte nosy są "deep purple" , a nie czerwone :wink:
Jakbyś mógł to oznacz markerem te zaczęte rurki. Jak nic wyjdzie artykuł naukowy - "Wpływ niskich wiosennych temperatur na rozwój jaj Osmia bicornis" . Serio - oznacz da nam to trochę dodatkowej wiedzy.
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Gdzieś coś tam czytałem że zimne dni i noce powodują śmierć larw, tylko że pojęcie zimna jest pojęciem względnym, więc kto to wie jak z tym jest.
Jeśli ktoś ma zalepione rurki najlepiej aby je zaznaczył , były by ciekawym tematem do badań.
Nawet wiem kto by temu podołał ;:138
anz_anz liczymy na Ciebie :wit . :wit
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Jeju co tak wszystkich wymiotło :) ? Ogólnie bardzo pouczający sezon będzie. Ciekawe jak zachowają się te Majki, które wygryzły się niektórym pod koniec marca i zaczęły pracę w rurkach. Niby dużo życia już im nie zostało, ale .....
O aktualnych prognozach pogody krótko i długoterminowych to lepiej nic nie napiszę :wink:
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Nie ta buźka sorki!! Ta jest adekwatna do sytuacji :( albo osiem , osiemdziesiąt buziek :(
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Klik, w jednym uliku pracują dwie pszczoły rogate, w drugim około 8 może 10, jak je kiedyś liczyłem to właśnie taki stan był ( już jakiś czas pracują) sekretem zapieczętowania takiej ilości rurek jest fakt, że najdłuższe mają max 10 cm. Tak, że pszczółki nie mają dużo roboty z jednym mieszkaniem ;:333
Jutro wystawiam resztę murarki ogrodowej - niech się dzieje wola nieba....... (już część samców wykluta) a we wtorek ma być chwilowe ocieplenie - może pojedzą przynajmniej.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”