MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Hej, to ja Żółtodziób murarkowy. Studiuje powoli cały wątek...długi ci on ;:oj
Zaintrygowałeś mnie swoim postem, więc proszę w kilku słowach wyjaśnij mi na skróty temat frezu do formatek :oops:
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Musisz szybciej studiować :) markonix widocznie mocno zajęty...
Na skróty możesz spojrzeć na zdjęcia w tym wątku na stronach 10 , 25 ,
30
Pewnie już się domyślasz do czego ten frez.
Jeżeli masz łatwy dostęp do trzciny to nie musisz w to głębiej wchodzić.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

No własnie Diodas już pokrótce nakreślił odpowiedź :wit
Ostatnio mało czasu więc wpadam na forum z tylko poziomu telefonu , formatki to ciężki temat - szukam zamiennika trzciny bo z nią mam problem . Postaram się sklecić coś na za jakiś czas jak zacznę wyciągać kokony i sprawdzę czy moja praca była coś warta .Frezowanie sklejki upierdliwe i niestety muszę szukać dobrego freza bo te które kupiłem są ciut za słabe .
Póki co wszystko czeka cierpliwie na dogodny czas ....

pozdrawiam Marek
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

No właśnie z trzciną mam problem z dwóch powodów. Po pierwsze mało u nas miejsc gdzie trzcina rośnie (albo ja nie wiem gdzie ją znaleźć :oops: ), a po drugie jest problem ze zbieraniem z powodu mojej niesprawności fizycznej :( .
Więc muszę rozglądać się za alternatywnymi rozwiązaniami.
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Hmm ostatnio w tv był program i były formatki w kształcie plastrów z tworzywa, zastanawiam się nad ich kupnem, fakt cena trochę zniechęca ;:174 firma to pszczelinka, ma ktoś może z Was od nich te plastry hodowlane? warto je kupić? bo nie widziałem jakoś żeby ktoś coś o nich wspominał :)
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Ceny rzeczywiście okrutne ;:oj , absolutnie nie oddaja kosztów wytworzenia tego "cuda".
Ja na pewno nie kupię.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dino_saur pisze:Ceny rzeczywiście okrutne ;:oj , absolutnie nie oddaja kosztów wytworzenia tego "cuda"..
Liczy się również pomysł , dostęp do materiałów i narzędzi - za to wszystko płaci ostatni na liście płac - klient :;230
Plusem jest niewielka przestrzeń zajmowana w stosunku do ilości otworów i pewnie potem dostęp do poszczególnych komór , ktoś kto się nie bawi rzemieślnika może sobie kupić , ja sam jednak lubię kombinować i tym razem też się znów pobawię ....
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dino_saur pisze:Ceny rzeczywiście okrutne ;:oj , absolutnie nie oddaja kosztów wytworzenia tego "cuda".
...
Niestety, nie masz racji. Robiłem kalkulacje wytworzenia tego o czym mowa, jak i wyrobów Biodaru i wyszło czarno na białym że bardzo trudno byłoby konkurować z nimi gdybym chciał wejść na rynek z czymś podobnym (nie identycznym bo prawa autorskie...), a znam wiele technologii więc nie musiałbym startować od zera czyli od pytania jak się to robi. Koszt wytworzenia to nie tylko koszt sekundy pracy przy naciśnięciu guzika w automacie. Po drugie formatki siedliskowe nie są artykułem pierwszej potrzeby. Nawet tutaj na forum, gdzie przewija się pewnie kilkuset amatorów hodowli pszczół samotniczych, tylko nieliczni kupili sobie syntetyczne siedliska czyli ostatecznie okazałoby się że inwestycja w linię produkcyjną szybko się nie zwróci. Tak więc każdy orze jak może. Jeden brodzi po bagnach i tnie trzcinę, drugi zwija rurki z papieru, frezuje, wierci, klei z tego co ma pod ręką a czasem inwestuje kupując pracę innych. A pszczoła wybiera lokum według swoich reguł i nie patrzy na metkę z ceną.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Masz rację, powinno być "ceny okrutne dla mnie".
Co do kosztów wytwarzania to mam inną opinię niż Ty, ale to już mocno off topic, więc z mojej strony nie rozwijam dalej tematu 8-) .
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Wg mnie cena 44zł za 990 otworów lęgowych to nie jest wygórowana. Bardziej mnie zastanawia,czy przy takiej szczelności+ obudowa bez cyrkulacji powietrza nie powoduje spleśnienie pyłku i larwy. Obserwując zmienną aurę na przedwiośniu, przy nadmiernej wilgotnosci pyłek pleśniał nawet w rurce papierowej :roll: W tym roku jeszcze nie sprawdziłam swoich papierowych jaka jest sytuacja po zimnej i mokrej wiośnie.Zadbałam jedynie aby miały dobre przewietrzenie.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Jolu, nie bardzo mogę znaleźć tych
Wg mnie cena 44zł za 990 otworów lęgowych to nie jest wygórowana.
:?:
Tam jest napisane, że 44 szt plastra zawierają 990 otworów lęgowych.
Takich plastrów samodzielnych nie sprzedają, ale w konfiguracji z tzw ulem . Najtańszy ul kosztuje 240zł.
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

JolekJa też mam głównie papier. Kontrolnie zajrzałem do dwóch rurek i miejscami są ślady pleśni, mimo że tym razem poprawiłem wentylację siedlisk. W poprzednim sezonie było dużo gorzej, szczególnie że rurki papierowe były włożone do szczelnych korpusów z rurek plastykowych. Z tego wnioskuję że te syntetyczne wypraski mogą dać kiepskie rezultaty. Niby kokon jest dość skuteczną ochroną owada i z zapleśniałej z zewnątrz skorupy też ma szansę się wygryźć. Pszczoły jednak w pewnym zakresie regulują sobie warunki dla potomstwa zajmując tylko część szczelnej rurki. Widać to na przykładzie używanych czasem słomek do koktajli gdzie zasiedlenie rurek jest oszczędne. Po prostu kiedy matka wyczuje że robi się zbyt parno to wcześniej zamurowuje wylot po złożeniu znikomo małej liczby jaj i szuka nowego lokum. Są też miejsca gdzie zgromadzony pyłek zamienia się w nieprzyswajalną breję i larwa ginie zanim się oprzędzie. Tym razem swoje rurki ułożyłem luzem, tylko opakowując pakiety z zewnątrz drewnianą ramką (zdjęcia w galerii) więc między nimi był przeciąg. Pomogło na zawilgocenia ale też ułatwiło dostęp do kokonów pasożytniczym osom które w tym roku latały u mnie stadnie. Przez papier łatwo im się wkłuć w ofiarę. Znalazłem miejsce gdzie bestia wykonała kilka "odwiertów" obok siebie aż trafiła. Wypraski plastykowej nie pokona.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dino_saur pisze:Jolu, nie bardzo mogę znaleźć tych
Wg mnie cena 44zł za 990 otworów lęgowych to nie jest wygórowana.
:?:
Tam jest napisane, że 44 szt plastra zawierają 990 otworów lęgowych.
Takich plastrów samodzielnych nie sprzedają, ale w konfiguracji z tzw ulem . Najtańszy ul kosztuje 240zł.
Najtańszy ul 240zł ale netto :| pisałem do nich i pytałem czy same plastry można kupić i napisali, że tak cena za same plastry to 210zł netto. Też się właśnie zastanawiałem nad przewiewem w tych plastrach, ze zdjęć i filmików wynika, że niby pszczółki chętnie lecą, ale kto to wie... ;:224
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”