Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Wydajność pompy a wydajność studni to samo jak chwalenie się osiągami samochodu w czasie jazdy w korku.

(Mój potrafi jechać i 265 km/h ale komputer pokazuje że porusza się 59km/godzinę średnio)

Zrób to co ja - przeczytaj swoje posty od 2012 roku - mam nadzieję że zrozumiesz o czym piszę. Pierwszy post to opis Twojego trawnika "Witam, Mam trawnik zakładany rok i dwa lata temu ......"

Zdania typu "W tamtym roku słabo dbałem o trawniczki to mój ogród wyglądał bardzo marnie a za płotem przyzwoicie.Dwa czy trzy razy podlałem go po parę minut w okresie największych upałow.W tym roku podlałem jeden raz"

"W związku z tym mam pytanie, które mnie - jako osobę "siedzącą" w nawadnianiu od prawie 10 lat bardzo interesuje - jaki to teren [rodzaj podłoża i roślinności] podlewa Pan przez godzinę tymi dyszami? Jedyne co mi przychodzi do głowy to ryż. Wystarczający opad wody w naszym klimacie to 5mm/m2"

"Czy Ty i koledzy macie trawnik w Dubaju ? Skąd takie wyliczenia kosztów ? Ja mam ok 1500 m2 trawnika . Nie zauważam żeby latem aż tak drastycznie wzrosły rachunki za energię . Podlewam w upalne lato po 1-1,5 godziny sekcję rano i wieczorem "


Automatyczne podlewanie zostało założone w moim ogrodzie 15 lat temu i pracuje rok w rok minimum 2-3 razy w tygodniu. Znam koszty wymagania mojego ogrodu a w Dubaju będę krótko 1 dobę - jutro !! Sorki ale kończę polemikę przez 3 tygodnie podziwiając azjatyckie pola ryżowe porównam je z moim trawnikiem. ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Adway
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 maja 2017, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

System zraszania ogrodu

Post »

Witam!!

Planuję zrobić zraszanie do ogrodu, posiadam zraszacze bijakowe z castoramy ( link usunięto - regulamin/mod.) wymiary ogrodu to 24mx28m. Chciałbym aby wszystkie zraszacze pracowały jednocześnie 7 sztuk. Przymierzam się do kupna pompy o parametrach 9tys. m3/h wody i maksymalnym ciśnieniu 5,8 bara ( link usunięto - regulamin/mod. )
Wstępnie rozrysowałem sobie w których miejscach mają być rozmieszczone zraszacze (zaznaczone X)
oraz jak ma być poprowadzona instalacja.
Rys.1
Obrazek

Pompa znajdować się będzie około 10 metrów od ogrodu. Wąż ssący 1 ?? , doprowadzenie wody do zraszaczy rurami irygacyjnymi 1? bądź 1 ?? do każdego zraszacza trójnik i bezpośrednie dostarczenie wody węzem ogrodowym ?? .

Zadziała?
Mam głęboką nadzieję, iż któryś użytkownik forum jest oblatany w temacie i pomoże :) oczywiście wszystkie sugestie, rady, zmiany, mile widziane.

Pozdrawiam!!
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 690
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Zbyt mało danych. 7 zraszaczy w jednym momencie - to musi być konkretna pompa i konkretne rury.
Podana przez Ciebie wydajność pompy to wydajność prawdopodobnie maksymalna, na wylocie z pompy bez żadnych rur, kolanek, zaworów, trójników itp oraz np podnoszenia wody do góry. Pomnóż ilość wody wyrzucaną przez 1 zraszacz przez liczbę zraszaczy (7) i zobacz co Ci wyjdzie. Musisz mieć zapas ilości wody podawanej przez pompę. Rura ssawna 1 i 1/4 cala to niezbyt wiele.
Pozdrawiam Jacek
Adway
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 maja 2017, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Goryczka pisze:Zbyt mało danych. 7 zraszaczy w jednym momencie - to musi być konkretna pompa i konkretne rury.
Podana przez Ciebie wydajność pompy to wydajność prawdopodobnie maksymalna, na wylocie z pompy bez żadnych rur, kolanek, zaworów, trójników itp oraz np podnoszenia wody do góry. Pomnóż ilość wody wyrzucaną przez 1 zraszacz przez liczbę zraszaczy (7) i zobacz co Ci wyjdzie. Musisz mieć zapas ilości wody podawanej przez pompę. Rura ssawna 1 i 1/4 cala to niezbyt wiele.
Nie wiem o jakie konkretne dane Ci chodzi :(
Tak wyglądają zraszacze które posiadam:
Obrazek

Niestety nie jestem w stanie stwierdzić jakie mają zapotrzebowanie na wodę, ponieważ producent tego nie podał, ale zakładam coś w granicach 400-500 litrów/h więc biorąc nawet najwyższą wartość czyli 500l to x 7 daje nam 3,5tys litrów/h.
Konkretna rura, jaka według Ciebie to konkretne rura? fi50? fi40? Wodę chciałem rozprowadzić właśnie rura PE fi40, od pompy do ogrodu może nawet rurą fi50 do pierwszego trójnika który rozdzieli wodę w 3 strony...

Wodę do zraszaczy dostarczał bym w ten oto sposób jak na obrazku:

Obrazek

Takich opasek było by 4 sztuki, do tego 3 zwykłe kolanka PE na końcach każdej sekcji + trójnik PE który rozdzielał by wodę w 3 strony.

Jeśli chodzi o to skąd pompa będzie czerpać wodę, 3 lub 4 zbiorniki połączone w jeden każdy o pojemności tysiąca litrów, pompa docelowo ma być umiejscowiona na zbiorniku, więc lustro wody kilka centymetrów pod nią, oczywiście z każdą minutą coraz niżej. Wysokość zbiornika to 1metr.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Kilkanaście sztuk takich zraszaczy przerobił mój ogród. Szczerze nie polecam ich wstawiania do jakichkolwiek systemów. Duża awaryjność, wykonane z chińskiej jakości materiałów - potrafią się zawiesić i lać w jednym kierunku. Niezaprzeczalny atut cena.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Adway
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 maja 2017, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

asprokol pisze:Kilkanaście sztuk takich zraszaczy przerobił mój ogród. Szczerze nie polecam ich wstawiania do jakichkolwiek systemów. Duża awaryjność, wykonane z chińskiej jakości materiałów - potrafią się zawiesić i lać w jednym kierunku. Niezaprzeczalny atut cena.
Tak wiem, że są słabej jakości :( Na następny sezon pomyślę nad zakupem czegoś lepszego i bardziej trwałego. Chyba, że polecicie jakieś solidne w dobrej cenie i nie wynurzalne.

Ogólnie to nastąpiła zmiana planów, posiadam pompe gardena 3,1m3/h 3,6 bara, zrobię 3 sekcje (2-3-2 zraszacze), rura PE 32mm powinna chyba starczyć na doprowadzenie wody? Cała instalacja będzie wyglądać jak na wcześniejszym obrazku wraz z planowanym połączeniem wszystkiego czyli opaski kolanka itp.
DZIKU_7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 cze 2017, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

nawodnienie trawnika i krzewów

Post »

Jestem tu nowicjuszem, więc na wstępie -witam wszystkich!
Mam chudą (18m) lecz długą(200m) działeczkę.
W jej środku umieściłem dom a 20m za nim budynek garażowo-gospodarczy.
Na załączonych foto naszkicowałem odręcznie jak w przybliżeniu wygląda moja działeczka a na dwóch dodatkowych zdjęcia z dachu domu przodu i tyłu.
Od jednej str przy wjeździe z kostki brukowej jest posadzone 118 szmaragdów natomiast z drugiej jest wydzielony pas od trawnika na różnego rodzaju krzewy-> opaska z granitu 10*10 + agrotkanina + otoczak płukany 24-120mm (24 tony).
W ubiegłym tygodniu firma wykopała mi studnię głębinową na 13m z rurą fi 90.
I teraz pytanie do Was :
chcę założyć nawodnienie ze zraszaczami do trawnika, który w połowie ma szerokość 12m a w drugiej miedzy domem a garażem około 2-3m. Czy krzewy min.: klony czerwone, cyprysy, bukszpany, świerki, które znajdą się w nasadzeniach w otoczkach mogą być podlewane przez zraszacze z trawnika czy wyłącznie przez linie kroplujące?
Czy tujom znajdującym się pomiędzy murem oporowym a kostką brukową założyć linię kroplującą??
Gdzie kupić i czym się sugerować przy zakupie zraszaczy. Myślałem nad zwykłymi wynurzalnymi z odpowiednim zasięgiem.
O ile na szerszej części nie było by problemu ze znalezieniem odpowiedniego typu to jakich użyć do wąskiego kawałka trawnika pomiędzy domem...
bardzo dziękuję za pomoc


Obrazek

Obrazek

Obrazek
AlexFM
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 cze 2017, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Witam wszystkich,

Budując dom zupełnie nie zajmowałem się ogrodem ze względu na finanse (wierzyłem że posianie trawy to nie jest technologia rakietowa). Dzięki temu nie zadbałem o doprowadzenie do ogrodu solidnego źródła wody. Manometr pokazuje u mnie 4 MPa natomiast przepływ jest bardzo słaby bo potrzebuje około 30-32 sek na 10L co daje jakoś 1.15-1.2 m3/h i niestety musi póki co wystarczyć.

Wiem że będę musiał zrobić wiele sekcji (kilka kroplujących) co nie będzie stanowić kłopotu o tyle największy trawnik (wymiary 15x12m) już tak. Szczególnie że jeśli zraszacza będą na powierzchni (nie ma żadnych przeciwskazań) to będą mogły być tylko na dwóch bokach prostokąta (jednen długi i jeden krótki bok ze wspólnym narożnikiem)

Jak to ugryźć ?? Jakie rozwiązanie byście polecili ?? Coś opartego na zwykłych wężach ogrodowych, czy może jakaś prosta instalacja z rurami pod ziemią ?? (jeśli będą potrzebne dodatkowe informacje dajcie znać)

Pozdrawiam
Alex
panol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 lut 2014, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Podlewanie działki 7 arów - 100mx70m. Próbowałęm wariant: ze studni głebinowej oddalonej o 50m pociągnąć wężem 3/4" wodę do 4 zraszaczy (a zraszacze z tych tanszych, jak wczesniej pokazane na linkach, metalowe po 20,30zl na Allegro) podłączonych szeregowo. Niestety już drugi zraszacz ledwie wyrzucał wodę w promieniu 5m, a powinien rozrzucać w promieniu cos kolo 12-15m. Pompa głębinowa z tanszych. Mysle, ze wydatek okolo 1.5m szesciennego. Ciągnie wodę z glebokosci 30m. Jako ze nie chcemy kupowac nowej pompy glebinowej to chyba ten wariant odpada.
Drugi wariant to beczka o pojemnosci 8metrow szesciennych jaka mozemy szybciutko zapelnic i postawic wdluz boku 100metrowego. Beczka ma podlaczoną pompę spalinową o wydatku maks 1 m szesciennego na minutę i mocy 6.5KM, z wyjsciem 3 calowym - takich pomp jest mnostwo na Allegro. No i pytanie czy mozna te pompę wykorzystac i jezeli tak to jak...podciagnac wezem strazackim do boku 100metrowego, tam przejsc na rurę PE o srednicy 2 cali, i dalej wzdluz tej rury cztery wyjscia (moze jakies trojniki) na waz ogrodowy 3/4 cala ze zraszaczami. Te zraszacze najwyzej ze dwa razy by sie przestawilo dalej od 100 metrowego boku. Ale czy to wydajnosciowo pasuje. Szkoda mi strzelac w ciemno. Juz i tak mam 5 zraszaczy i 4x50metrow weza, sporo przejsciowek, zlaczek do tych wezy i nie wiem czy to w ogole wykorzystam...a rozsadnik mi schnie....

Ratunku, pomocy:)
Wielkie dzięki, Leszek

Ojojoj, cos wymiary jakie podałem są przekręcone. To nie będzie 7 arów a raczej coś koło 30 arów. I rozmiar około 65m na 45m. Beczka stałaby przy długim boku 65m.
Gurgi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 paź 2017, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Na pewno kupienie nowej pompy nie wchodzi w grę? Może jednak warto wydać trochę więcej na lepszy sprzęt. Wiem, że to rozwiązanie nie za bardzo ci pasuje, bo wydaje się bardziej kosztowne, ale myśląc przyszłościowo, to inwestycja w nowy sprzęt, w dodatku od sprawdzonego producenta może okazać się dużo lepszym wyjściem. Szczególnie biorąc pod uwagę różne gwarancje, którymi obejmowane są produkty nowe, oraz najnowsze zastosowania technologiczne.
Przykładowo jakiś czas temu kupiłem pompę zanurzeniową Kaerchera, tylko w moim przypadku nie chodziło o studnie a raczej o odpompowywanie brudnej wody z piwnicy, ale chodzi mi o to, że sprzęt działa rewelacyjnie, a sama obsługa jest bardzo intuicyjna. Wydałem więcej pieniędzy niż kupowanie na allegro, ale mam sprzęt na dłużej, dzięki nie martwię się przyszłymi wydatkami. Daj znać co o tym myślisz, a wtedy coś wykombinujemy ;)
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Projekt i wykonanie nawadniania ogrodu Proszę o porady.

Post »

W ub. roku wykonałem własnoręcznie takie nawodnienie:
https://youtu.be/JIUnHwClLCI

W tym roku dobudowałem jedną nitkę + zraszacz OS140.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Chcę zrobić studzienkę z elektrozaworami automatycznego systemu przy studni głębinowej, ale to jest kawałek od domu, jak podłączyć elektrozawory do sterownika, który ma być wewnątrz?

Kabel się wkłada w jakąś rurę?

Czy to musi być jakiś specjalny kabel?

Nie znam się na elektryce ni w ząb.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Kawałek odległości to ile metrów?, na jakie napięcie jest elektrozawór. W zasadzie ja używam elektrozawory na 24 V, to nie musi być aż tak profesjonalny przewód, można zastosować przewód YDY 3x1,5mm2 ilość żył zależy od ilości elektrozaworów. Jak poprowadzić w ziemi, to zależy od istniejących warunków, można zakopać na głębokości 50cm , aby nie przeciąć, np. szpadlem itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”