MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

klik Dziękuje uprzejmie ale czekam na innych. Tyś prawie góral, inny klimat :wink: Bardziej ciekawe jak poszło u innych. Np w reklamówce.

Natomiast co do nożycówek. Skoro są i latają to spróbuj je złapać inaczej. Kawałek deski w niej ponawiercaj małe otwory jak u korników, wiertło 3, postaw gdzie się da pod jakąś ścianą i czekaj. Jak zalepią to powycinasz kawałki i umieścisz przy rurkach. 2 lata temu znalazłem je w złożonych deskach i tak przeniosłem na rurki. W tym sezonie też spotkałem jakieś dzikusy jak zalepiły otwory po kornikach.

U mnie 2 dni temu koło ulika spotkałem którąś z Makatek, tylko jak ją zwabić. Na wiosnę miałem posadzić koło ula czyściec ale jakoś nie wyrobiłem.Dziś za to spotkałem inny okaz pewnie cornuta. Z wyglądu by się zgadzało . Oblatywała przetacznik perski koło ula, ale sam ul ją nie zainteresował. Próbowałem ją zlokalizować ale za szybka ----.
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

DaniM Zdaje się oczekujesz opisów mrożących krew w żyłach niepowodzeń :wink: .
Od jakiś 2 miesięcy wiszą u mnie klocki powiercone wiertłami o małych średnicach . To takie zabezpieczenie , żeby murarki się w nich nie zadomowiły .
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Hej. Nareszcie mogę napisać, że moje pszczółki wyleciały. Próbowałem oszacować straty związane z martwymi i nie wygryzionymi kokonami i ja osobiście jestem zadowolony, bo tych straconych było ok 10%. Teraz czekam na duży przyrost populacji ;:65 :D
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

To już Ci zazdroszczę za ten optymizm ;:138
U mnie znów ,,mokro" i chłodno a wczoraj widziałam zaledwie parę majek i nic więcej zalepionych rurek. Z 900 kokonów raptem zalepione ok 50 rurek ;:145 No może w przybliżeniu ciut więcej bo w połowie zaklejone jak poświeciłam latarką , gdzie są majki.
Tak się zastanawiam, czy faktycznie teren leśny jest korzystny dla majek. Miałam nadzieję że, w tym roku jak zastartuję z większą ilością kokonów to i przyrost będzie widoczny choć, patrząc na dużą ilość wygryzionych samczyków miałam nadzieję że choć połowa to bedą samiczki.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Z tym przyrostem to miałem na myśli dzikusy, którym mój ulik przypadnie do gustu :wink:
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Jaka może być przyczyna,ze murarki nie wylatują z rurek? bo w nowym uliku ani jedna nie lata,a w starym bardzo duży ruch jest.
Pozdrawiam Marcin :)
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Mam kilka oddzielnych skrzynek z rurkami. Do dwóch mam łatwy dostęp bo wystarczy wyjść na balkon ale jedną postawiłem wysoko na gzymsie budynku. Koło tej oddzielnej ostatnio zauważyłem malejący ruch a że czytam tu na forum niepokojące wpisy to też zacząłem się martwić. Dzisiaj zmobilizowałem się i ustawiłem wysoką drabinę żeby przyjrzeć się sprawie z bliska bo pszczoły ostatecznie zniknęły. Wszystko się wyjaśniło. Okazało się że wszystkie rurki w liczbie około 700 są zamurowane. Widocznie pofrunęły szukać w innych miejscach wolnych dziurek. W pozostałych skrzynkach jest jeszcze około 30% wolnych mieszkań albo w trakcie meblowania. Frezowane formatki drewniane zajęte w całości. Wygląda na to że moje zabiegi uszczelniania zwichrowanych desek przypadły pszczołom do gustu. Równie chętnie urządzają się w rurkach papierowych. Najmniejsze zainteresowanie na razie słomkami koktajlowymi 8mm, choć i tu zajęły około 30 rurek. Trzciny w tym roku nie serwowałem podopiecznym bo dotarła zbyt późno. Wstępnie wygląda więc nieźle. Jesienią podczas wybierania kokonów okaże się jak ta mokra i zimna wiosna wpłynęła na zdrowie nowego pokolenia.
aturi, co masz na myśli pisząc że nie wylatują? Zostawiłeś kokony w rurkach i teraz nie wygryzły się? Jeżeli tak to pewnie już nie wylecą. Przyczynę poznasz kiedy zajrzysz do środka.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 190
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

W tym roku zrezygnowałem całkowicie z trzciny i powiem Wam, że z bardzo duzym powodzenem murarki zalepiają rdestr nawet średnicy 12mm. Jak miałbym to w kolejności zalepionych określić to tak:
1.rdestr
2.formatki
3. rurki do napojów

U mnie lata ich bardzo dużo i połowa otworów już zalepiona ;:138 ;:138 a jeszcze 3tyg temu były same samczyki.
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

diodas1 większość murarek już dawno wygryziona ale większość siedzi w trzcinie
i nie zbierają pyłku, a powinny.
Pozdrawiam Marcin :)
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

U mnie takie zastoje widziałem w chłodne dni i w rurkach ulokowanych w głębszym cieniu. Skoro u Ciebie w starym ulu odbywa się normalna krzątanina a w nowym cisza to może jest to kwestia lokalizacji siedlisk i ich ustawienia wobec słońca. W zeszłym sezonie budkę z rurkami ustawiłem z konieczności wlotem w kierunku zachodnim co spowodowało że część rurek ulokowanych przy jednej ścianie skrzynki przez cały dzień nie widziała słońca. Ten zacieniony sektor był słabiej wykorzystany aż do całkiem pustych rurek na skraju. Jeżeli akurat u Ciebie też występuje taki niekorzystny stan to możesz go próbować poprawić ustawiając odpowiednio przed siedliskiem jakieś lustro do doświetlenia wnętrza ula. W tym roku swoje siedliska skierowałem wlotami na południe i pszczołom to służy. W chłodniejsze dni wylatywały dość wcześnie każdego dnia choć czasem dogrzewały się jeszcze potem siedząc całymi grupami na południowej ścianie budynku.Najszybciej startowały te które zamieszkały w skrzynce z przezroczystego tworzywa. One po prostu lubią ciepło. Silniki im sprawniej pracują :D
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

comandos21 pisze:U mnie pełną parą murarki już działają zaklejając kolejne rurki i co ciekawe...
Na opcje rdest, rurki do napojów(żółte), formatki styrodurowe.
Stwierdzam, że w 85% najbardziej lubią rurki po napojach, 10% formatki i 5% rdest.
Szał totalny z rurkami do napojów mam, latają jak oszalałe. Trzciny w tym roku nie bd dawał zobaczę jak ten styrodur im podejdzie gdy już zalepią wszystkie (500szt) rurek do napojów. Trzciny w pobliżu nie mają do wyboru więc są zdane na ten styrodur :wink: :wink:
To był post z 5 kwietnia 2017 r.
comandos21 pisze: W tym roku zrezygnowałem całkowicie z trzciny i powiem Wam, że z bardzo duzym powodzenem murarki zalepiają rdestr nawet średnicy 12mm. Jak miałbym to w kolejności zalepionych określić to tak:
1.rdestr
2.formatki
3. rurki do napojów

U mnie lata ich bardzo dużo i połowa otworów już zalepiona ;:138 ;:138 a jeszcze 3tyg temu były same samczyki
To był post z 25 maja 2017 r. Przyznam szczerze, żę czuję się trochę zagubiony :)
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Pozwól że wyjaśnię bo przeoczyłeś drobny szczegół:
Na początku pszczoły rozsmakowały się w rurkach po napojach. I w styropianie bo jeszcze noce były zimne a styropian ociepla. Rdest natomiast mógł być po zimie lekko wilgotny i przez to mało atrakcyjny. Potem skończyły się rurki po napojach a rurki do napojów już nie miały tego smakowitego aromatu i w ogóle pewnie zalatywały raczej plastikiem, podobnie jak styropian zresztą, stąd obleganie rdestu. Takie toto małe a jakie sprytne ;:oj
Cenną informacją byłoby zdradzenie jaki to był napój. Owady na pewne aromaty reagują zaskakująco. Byłem kiedyś świadkiem gwałtownej inwazji karaluchów w niewielkiej kuchni w bloku mieszkalnym gdzie eksplodował słoiczek ze sfermentowanym przecierem pomidorowym. To był naprawdę zmasowany atak. Pojawiły się w ilościach zastraszających, nie wiadomo skąd i biegały jak oszalałe. Podobnie pokrzywa powoduje gromadzenie się i orgię miłosną dżdżownic.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Nie to mnie wytrąciło ze stabilnego stanu psychicznego. Piątego kwietnia już dziarsko murowały co się tam dało, a 25 maja "3tyg temu były same samczyki". Moje poczucie czasoprzestrzeni legło w guzach.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”