MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Część mogły dorzucić dzikusy , ale jest też "ale" :wink: Jak się kupuje kokony można mieć zachwiane proporcje płci, nigdy nie wiadomo ile czego wrzucą nam do pudełka. W normalnych warunkach samice siedzą w 1/3 kokonów. Jak dostałeś więcej samic np. 2/3 kokonów to wychodzi 200, każda zajęła po 3 rurki i złożyła jajeczka do około 20 komórek. No i wychodzi nam mniej więcej taka ilość kokonów, o której napisałeś.
agapos
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 23 paź 2006, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krosna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Mam pytanie do osób które znają się :) , co to za lokator? rurka średnica 4mm niektóre 3mm zaklejona czymś jakby żywica z wiórami jest to na pewno letnia pszczółka tylko jaka? w tamtym roku miałam jedną rurkę a po tym sezonie już jest 12 tylko nie udało mi się namierzyć jej mieszkańca. Pomoże ktoś?
Pozdrawiam, Agata
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

To może być jakaś nożycówka. Zajmuje właśnie takie cienkie rurki. Lepiej nie dobieraj się do jej kokonów bo są tak delikatne że łatwo je uszkodzić. Zresztą nie ma potrzeby bo te pszczółki lepiej dbają o czystość zasiedlanego mieszkanka niż popularne Murarki.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

agapos ja obstawiam, że to wałczatki - one są takie malusie i do tego letnie.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Większość gatunków nożycówek używa ziemi. Tak jak napisał norbi007 zatyczka + średnica rurki wskazuje na wałczatki. Tylko że :
1. To wcale nie musi być pszczoła. Żywicę stosują też inne owady "niepszczołowate" , a jest parę gatunków bardzo chętnie zasiedlających chatki dla owadów. Są małe i zajmują właśnie takie mikro rurki.
2. To wcale nie musi być żywica. Przeżute części roślin powszechnie stosowane przez wiele gatunków pszczół i niepszczół czasami łudząco przypominają lekko brązowawą żywicę. Sam się o tym przekonałem podczas ostatniego łuskania, niby to była żywica zmieszana z jakimiś paprochami, ale po dokładnym sprawdzeniu całkowicie ją wykluczyłem. Jak to są przeżute części roślin to mamy spory wybór gatunków.

Musisz przyłapać gościa najlepiej obiektywem , to coś rozsądnego da się powiedzieć.
agapos
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 23 paź 2006, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krosna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Dziękuję, teraz będzie więcej tego gościa to może uda mi się namierzyć :)
Pozdrawiam, Agata
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Dzisiaj wydłubałem pozostałe kokony z formatki , pleśń niestety nadal obecna aż się kurzyło jak pracowałem ....
Przesiałem wszystko przez grube sitko i pozostawiłem póki co kokony i zatyczki -
Co do ilości to w tym roku może się pofatyguję i je policzę ale dopiero jak będzie cieplej.
Zauważyłem że jakieś stworzenia wykluły się w jaj , zjadły murarkę i przeszły przez formatkę dziurką , którą sobie w niej zrobiło.
Mam też kilka kokonów które są w formatce ponieważ pszczoła matka wyskubała dodatkową komorę - nie wyciągnę ich za nic bez uszkodzenia .

no - to tyle z moich dzisiejszych zmagań ;:215
pozdrawiam Marek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Murarki wystrugane. Z dziadostwa: Cacoxenus indagator w ilości sporej, zbliżone przypadki jak u markonix'a - coś zeżarło pierwszy kokon w rurce i poleciało w świat- następne w rurce całe i zdrowe , więc nie płaczę.Brak roztoczy. W ramach wyłażenia z gawry, dzisiaj pierwszy wypad na rowerze, miejscami po śniegu i lodzie. Żurawie drą dzioby , stado paru tysięcy szpaków na drzewach WIOSNA !!!!!!!! :D
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

klik pisze:Murarki wystrugane. Z dziadostwa: Cacoxenus indagator w ilości sporej:D
u mnie mało , więcej za to było roztoczy , zrobiłem sobie nawet specjalny lejek z cienkiej rurki jakoś opatuliłem folią i wcisnąłem w rurę od starego odkurzacza - mogłem w ten sposób czyścić pojedyncze zarażone komórki bez uszczerbku dla sąsiadów obok :;230
Dida127
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 29 lis 2015, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Witam dawno mnie tu nie było i czytam że prawie wszyscy już mają kokony gotowe do sezonu a ja?
Ja wydłubałem coś koło 1100 kokonów a ponad tysiąc rurek czeka i w ten weekend zaczynam na ostro dłubanie bo rurki i tak muszę kupić (około 10tyś :D )
Wiosną wystawiłem 1300 kokonów i 1100 już jest w rurkach liczę na 5 do 8 tysięcy :roll:
Po skończonej operacji dłubanie napiszę co i jak w moim stadzie.
Pozdrawiam :wit
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Moje pytanie jest takie- Czy jeśli wystawił bym puste rurki to zasiedlą się tam murarki ? Czy jednak musze je kupić ?
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

Nie musisz. Jeżeli w okolicy są jakieś murarki to jest szansa że znajdą i Twoje rurki. Za rok może będziesz miał kilkanaście kokonów, za dwa kilkadziesiąt... Takie polowanie to sport dla cierpliwych. Jeżeli jednak zainwestujesz kilka złotych to od razu możesz cieszyć się efektami.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.5

Post »

markonix Roztoczy najbardziej się obawiam że względu na ich mikro rozmiary i liczebność, więc cieszę się że jeszcze mnie omijają.

Kiedyś miałeś dawno temu (jeżeli pamięć mnie nie myli) trochę rurek zajętych przez Osmia caerulescens. Jeżeli mógłbyś napisać co z nimi, byłbym wdzięczny. Mam parę kokonów pozyskanych "z powietrza". Będę próbował rozbujać ich populację dlatego każda wskazówka i doświadczenie się liczy :)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”