Sezon 2015 - rozpoczęty

Powojniki
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Powojniki -sezon 2015

Post »

vimen pisze:...Henryi z zimna zzieleniał.
dobrze, że nie ze złości ! :lol: U mnie na trawniku kwitną rumianki. A dwa tygodnie temu miałam pęd z pąkami na liliowcu.
Niedługo cytryny będą rosły jeśli klimat się nam tak zmienia.

To może i montany będą nam wejścia do domów oplatały , jak w Szkocji ?
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Powojniki -sezon 2015

Post »

O właśnie też miał pąk liliowca, ale zapomniałam sprawdzić co się z nim dzieje. A montany są bardzo realne - jak zimy będą jak ta poprzednia to jak najbardziej.
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Powojniki -sezon 2015

Post »

Jestem wielką miłośniczką clematisów i aż wstyd, że tak mało się tu w tym sezonie udzielałam. :oops:
Nadrabiam. Postanowiłam zrobić podsumowanie posiadanych clematisów. ;:183

Zacznę od:

1. Jan Paweł II -posadzony w 2013
Niestety to nadal największe rozczarowanie clematisowe w moim ogródku. Rozrósł się pięknie, naprawdę. I na tym koniec. Niestety usechł na samym początku lata i tyle go widziałam. Nie wiem gdzie doszukiwać się przyczyny. Zobaczymy co pokaże w przyszłym roku. I czy w ogóle się pokaże! Obrazek
Jak w przyszłym roku się nie poprawi to out! Obrazek

2 i 3. to clematis "Monte Cassino" -oba posadzone 2013. Pięknie rosną i jeszcze piękniej kwitną, dając istną burzę kwiatów. Gorąco polecam te odmianę!

Obrazek

Tu, w samym środku:

Obrazek

4. Solina -sadzony w 2014
Kolejny z moich najulubieńszych. Pięknie się rozrósł, jeszcze piękniej kwitł. Kwiaty jak na powojnika włoskiego ma spore. No i ten kolor... ;:167 Uwielbiam go! Bezproblemowy. Polecam!

Obrazek

Kolejno: Solina, Mote Cassino, Etoile Violette, Comtesse de Bauchaud i Błękitny Anioł:

Obrazek

Obrazek

5. Etoile Violette -2014
Posadzony, by dodać trochę koloru na kratce z bladawcami (Comtesse de Bauchaud i Błękitny Anioł). Ładnie podrósł, kwitł obficie. Kwiaty pięknego, ciepłego, ciemnego fioletu(ciemniejsze jak na zdjęciu). Polecam.

Tu z Błękitnym Aniołem:

Obrazek

Obrazek

A tu prześwietlony słońcem:

Obrazek

6. Comtesse de Bouchaud -2013
Przepięknie i gęsto się rozrósł w 2014. Wytworzył ze sto pąków i padł caluśki na początku czerwca. ;:145 Odbił na koniec wakacji i zakwitł dwoma kwiatkami. W tym roku urósł niewiele. Zakwitł kilkoma kwiatami. Nie zniechęcam się. Zobaczymy co pokaże przyszły rok.

Tu, najbardziej różowa:

Obrazek

Obrazek

7, 8. Błękitny Anioł 2013 i 2014
Jak już niejednokrotnie wspominałam, tu na forum, to przez niego zaczęła się moja szaleńczo -maniakalna miłość do powojników. Jest cudowny, totalnie niekłopotliwy, fochy mu nie w głowie. Pięknie i obficie kwitnie. Uwielbiam fakturę jego kwiatów, jakby je ktoś pogniótł. Kolor też bardzo ładny, delikatnie błękitny. Zafascynowana nim dokupiłam drugą sztukę w zeszłym roku. Powojnik ten, kwitnie na dość długich gałązkach, które przy silnym wietrze wyłamywały się pod ciężarem obfitego kwitnienia, dlatego radzę sadzić przy ścianach, gdzie wiatr aż tak nie hula jak przy mojej wolno stojącej kratce.
Muszę dodać, że w tym sezonie, gdy znacznie się zagęścił pędy z kwiatami już się nie łamały. ;:215

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z Etoile Violette:

Obrazek

9, 10, 11, 12 to Sweet Summer Love -wszystkie 2014
Ups... w niewyjaśnionych okolicznościach nazbierało się ich cztery sztuki. Bardzo ładnie rosną. I kwitną bardzo obficie. Kwiaty pachną wanilią. Mógłby kwitnąć dłużej, no ale cóż... nie można mieć wszystkiego. Clematis ten zdecydowanie polecam.

Obrazek

13 i 14. Oberek -dwie sztuki, obie posadzone w 2014 roku.
Powojniki o małych kwiatuszkach ale jakże pełnych wigoru. Ładnie rosły i kwitły.

Obrazek

Obrazek

15. Teshio -2014
Dostałam go w gratisie. Urósł trochę i zakwitł tylko dwoma kwiatami, które na dodatek nie rozwinęły się do końca, pozostając w fazie jeża. Niecierpliwie czekam więc na następny sezon.

Obrazek

Obrazek

16. Little Mermaid -2014
Skusiłam się tym łososiowym kolorem z opisu. Powiem, że dla mnie bardziej różowy jak łososiowy ale i tak piękny. W zeszłym roku, czyli zaraz po zakupie kwitł kwiatami półpełnymi na zeszłorocznych pędach. Miałam okazję je podziwiać ale na koniec sezonu usechł.W tym roku urósł niewiele i niestety nie zakwitł, bo znów zdążył paść. Na początku naszej wspólnej przygody urzekł mnie jednak przebarwianiem się kwiatów w momencie przekwitania. Dlatego nie spisuje go na straty a cierpliwie czekam, co przyniesie następny sezon.

Zdjęcie jest z 2014 roku:

Obrazek

17. Innocent Blush -2014
Poematy o nim wypisywałam w zeszłym roku, zaraz po zakupie. To była szaleńcza miłość. Póki kwitł a kwitł długo, kwiatami pełnymi i półpełnymi i pojedynczymi też. Potem paskud usechł i koniec... był więc tylko jeden pełen kwiat w tym sezonie... Za to urósł trochę i zakwitł kilkoma pojedynczymi kwiatami. Pod koniec sezonu znowu usechł, wredota jedna. Obrazek
Kwiaty blakną w trakcie kwitnienia do bieli praktycznie a zaczynają pięknymi różowymi refleksami, niczym bańka mydlana... stale mi się z nią kojarzy. Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

18. The President -2013
W tamtym roku, wczesną wiosną przy przesadzaniu został przeze mnie mocno poturbowany, przypadkiem rozerwałam go na dwie części (a miał tylko dwa pędy). Jedna część została z małym korzeniem ale dał radę. Urósł i zakwitł niezbyt obficie, potem padł, usechł. W tym sezonie zdecydowanie się poprawił. Wypuścił dwa pędy na dwa metry i kwitł dość ładnie, choć burzą kwiatów nie mogę tego nazwać. Mam fazę na różne odcienie niebieskości i fioletu, więc dla mnie ma piękny kolor.

Obrazek

Obrazek

19 i 20. Paul Farges czyli Summer Snow -2014 i 2015
Rozrósł się bardzo mocno, co mnie niezmiernie cieszy. Jest idealny do zasłaniania dużych połaci. Pięknie i obficie kwitł od lipca. Kwiaty ponoć pachną delikatnie -ja niestety nie wyczułam. Polecam każdemu. W tym roku dokupiłam następnego, który zastąpił clematisa tanguckiego w zasłanianiu dziury między dwoma tujami posadzonymi przy wejściowym płocie.

Obrazek

21 i 22. Betty Corning -2014
Posadzone dwa razem koło okna altanki. Liczę w przyszłości na upojne zapachy, bo powojnik ten pachnie. Posadzony na koniec czerwca zeszłego roku nie urósł zbytnio, trochę pokwitł. W tym zaszalał! Cudnie urósł i kwitł. Obok rośnie Pomponella a za nią Eden Rose. Liczę, że w tym roku zechce wleźć na którąś z nich. ;:183

Obrazek

Obrazek

Obrazek

23 i 24. Arabella
Przyjechały od naszej forumowej Stasi. Długo i pięknie kwitły w parze z różą The Fairy i lawendą. Polecam!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

25. White Prince Charles -2014
Zeszłego sezonu posadzony dość późno. W tym roku urósł słabo, tak na 1,4 metra. Zakwitł kilkoma kwiatkami i jak widać Biały Książę nie taki znów biały ale i tak bardzo urokliwy. Kwiaty ma takiego samego kształtu co Prince Charles i Madame Julia Correvon, dlatego warto sadzić je razem.

Obrazek

26, 27 i 28. Madame Julia Correvon -2014
Pierwsza kupiona wiosną w E-clem... a pozostałe dwie to wynik marketowych pomyłek. Bardzo ładnie rosną i bardzo obficie kwitną. Polecam.

Z tego roku mam mało zdjęć...

Obrazek

Obrazek

29. Minister -2014
Jeden z moich faworytów. Przyjechał do mnie od naszej forumowej Stasi. Piękny kwiat. No i ten kolor... ;:167

Obrazek

Obrazek

30. Multi Blue -2014
Przyjechał od Stasi. Urósł trochę i w tym roku nie zakwitł tak obficie, jak w poprzednim. Ciekawe czemu. Obrazek

Obrazek

31. Asao -2014
Też przyjechał od Stasi w zeszłym roku. Urósł na ponad dwa metry ale wtedy nie zakwitł. Za to w tym roku dał prawdziwy popis, mimo iż sięgał raptem 1,2 metra ale kwitł oszałamiająco. Polecam!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

32. Tentel -2014
Przyjechał do mnie jako dziesięciocentymetrowe maleństwo pod koniec zeszłego sezonu. Podrósł i nawet zakwitł kilkoma kwiatkami. Podobał mi się. Widziałam potencjał. Niestety w tym roku totalnie zawiódł. Strzeliłam więc focha i niech mnie teraz przeprasza i czaruje cały przyszły sezon. Obrazek

Obrazek

33. Mikelite -2014
Kupiony za namową forumowego Jurka -powojnikowego guru ;:180
Urósł niewiele, pokazał kilka kwiatów. Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie zaszaleje.

Obrazek

34. Powojnik kupiony jako NN, okazał się z rodziny Bouleward Fleuri, czyli tych co najlepiej czują się w doniczkach. Zadoniczkowany więc. Nawet przeżył zimę w donicy na zewnątrz, ale co to była za zima.
Kwitnie długo i obficie. Nie strzelał focha.

Obrazek

35. Warszawska Nike -2013
W 2013 roku złapała uwiąd. W zeszłym roku połowa pędów również padła. W tym padła tylko jedna gałąź. Ładnie kwitnie. Posadzona wraz z New Dawn i liczę na ładny spektakl w przyszłości. Jeśli nie wywalę New Dawn, bo coś mną targa. Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

36. Niobe -2013
W 2013 roku totalny foch. Wiosną zeszłego roku dostał więc kopa w krzaczory. Wystraszył się, puścił 4 pędy. Dwa stratowali panowie przy przesadzaniu piwonii, jeden uwiądł a jeden zakwitł i potem usechł. W tym roku zbytnio się nie popisał ale i miejscówkę ma trudną. :oops: Póki co, jednak niezbyt się lubimy. Obrazek


37. Lemon Bells -2013
W sumie to można go uznać za padniętego na dobre. Nie odbił już drugi rok z rzędu. Nie tracę nadziei, gdyż wiem, że może jeszcze wyleźć. Może w przyszłym sezonie mnie zaskoczy? Choć zbytnio się nie spodziewam go jeszcze kiedykolwiek u mnie zobaczyć.

38. Clematis NN, którego dostałam w gratisie. Niestety nie wiem co to za jeden, bo nie zakwitł. Oby mi sprawił miłą niespodziankę w przyszłym roku. ;:65

39. Prince Charles -2015
Cudowne, niebieskie objawienie tego sezonu. Obrazek Pięknie i obficie kwitł. Ładnie się rozrósł. Rośnie obok Comte de Chambord, która też ładnie podrosła i liczę na cudny duet w przyszłości. Obrazek Polecam!!! Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

40. Jackmanii -2015
Rośnie razem z Mrs. John Laing, (po drugiej strony pergoli przejściowej, gdzie jest Comte i Prince Charles). Zakwitł kilkoma kwiatami. Wiem, "że to potrafi być istny szatan w kwieciej skórze" i na to czekam! Obrazek

Obrazek

41. Polish Spirit -2015
Siedzi na kratce, na płocie dzielącym mnie z sąsiadką. Pokazał kilka kwiatów. Ma być pięknym tłem dla Graham Thomasa. Obrazek Marzyłam o takim zestawieniu kolorystycznym -żółci i ciemnego fioletu.

42. Emilia Plater -2015
Siedzi na tej samej kratce co Polish Spirit. Niewiele urosła ale pokazała kilka kwiatków o bardzo ciekawym kolorze. Ma być ona tłem dla róży Pirouette.

Obrazek

43. Rubromarginata pachnąca marcepanem...mmm... Obrazek Czegóż pragnąć więcej..? Ja uwielbiam marcepan. Czekam więc aż się rozrośnie i będzie mnie czarować gdy przysiądę koło niej, na ławeczce (której nadal nie mam Obrazek , ale szukam... ) Póki co ujawniła ze trzy kwiatki, niestety tylko trzy, bo resztę coś zeżarło. Obrazek Widocznie nie tylko ja jestem miłośnikiem marcepana w moim zielonym królestwie. Obrazek Rośnie ona w towarzystwie jednej z trzech moich Eden Rose.

44. Justa -2015
Rzucona została na pień jabłonki. Nieopodal róży Laguny. Ładnie zakwitła. Później coś kaprysiła. Zobaczymy co pokaże następny sezon.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

45. Hagley Hybrid -2015
Ładnie urosła i zakwitła. Ma potencjał, mimo iż rośnie niedaleko orzecha włoskiego. Ma towarzyszyć Doktorkowi.
Polecam, bo to naprawdę wdzięczny powojnik.

Obrazek

46. Dark Eyes -2015
Posadzony na kratce przy altance, do spóły z Lavender Lassie. Część jego ma też wspinać się po piennym Leonardo da Vinci.
Piękny clematis o aksamitnych, wyjątkowo ciemnych płatkach. Polecam! Obrazek

Obrazek

Z Lavender Lassie:

Obrazek

Dark Eyes z Leonardo;

Obrazek

Obrazek

47. Mrs Cholmondeley -2015
Przepiękne kolory niebieskości. Różnorodność w wyglądzie kwiatów. Zjawiskowy! Obrazek Niestety poczarował mnie, rozkochał i padł na koniec sezonu. Zobaczymy co pokaże w następnym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jego kwiaty bledną w trakcie przekwitania:

Obrazek

48, 49, 50, 51. Cassandra -2014 i 2015
Uroczy powojnik bylinowy o niebieskich kwiatuszkach, do złudzenia przypominających kwiatki hiacynta. Pięknie pachnie. Cudnie rośnie. Polecam!

Obrazek

Obrazek

52. Ryuan -2015
Kolejny bylinowy clematis. Posadzony do towarzystwa Pastelli i Larissie. Czarował obie. Pastella zmieniła miejscówkę. Teraz będzie szalał dla Larissy i Artemisa. Polecam! Bardzo fajny i niekłopotliwy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

53. Juuli -2015
Kolejny z grupy Integrifolia, czyli bylinowy. Wdzięczny, "zawsze uśmiechnięty", cieszący się życiem. Siedzi w nogach Mrs John Laing i Jackmanii. Z drugiej strony wspina się po Rosa de Rescht. Polecam tego clematisa.

Obrazek

Obrazek

Z przodu Prince Charles, z tyłu Juuli:

Obrazek

A tutaj z RdR:

Obrazek

Obrazek

I jesiennie:

Obrazek

54. Blue Light -2015
Przyjechał jako gratis (rekompensata za maleńkiego Tentela) Miał kilkanaście pąków. Pamiętam jak dziś... przybyłam na działkę. Przywitał mnie we wejściu. Uśmiechnął się kokieteryjnie uwydatniając te swoje nabrzmiałe pąki. Poleciałam robić swoje a po około trzech godzinach zauważyłam, że zwisa smętnie, niczym nieboszczyk. Ścięłam od razu przy ziemi. Uroniłam łzę i czekam... z niecierpliwością czekam na przyszły sezon, bo to śliczny clematis.
Ino takie wspomnienie mi pozostało:

Obrazek

55. Sizaia Ptitsa -2015
Posadzony późnym latem. Nie zobaczyłam kwiatów. Na pewno zobaczę w przyszłym roku, bo to bylinowy powojnik a one nie stwarzają wyimaginowanych problemów, tak jak wielkokwiatowe, nie udają największych cierpiętników tego świata. Obrazek

56. X durandii -2015
Też bylinowy i też posadzony późnym latem. Doczekałam się jednego kwiatka i czekam na następne, bo warto!

Obrazek

Obrazek

57. Venosa Violacea -2014
Posadziłam go na koniec czerwca zeszłego roku, do towarzystwa dla róży Flammentanz. A że róża była już po kwitnieniu to nie miałam okazji zobaczyć kwitnącego duetu. W tym roku się udało. Cudny powojnik o pięknym wybarwieniu i rysunku płatków kwiatów. Jest zjawiskowy. Obrazek Zobaczcie sami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

58. Jeszcze jeden Multi Blue (2015), który trafił mi się z maleńkiej biedronkowej sadzonki. Przetrzymany w doniczce nie rozrósł się zbytnio. Jesienią przesadzony do gruntu. Na szczęście ten Multi różni się wyglądem od tamtego.

Obrazek

59. Mongolian Bells -2015
Dostałam go w gratisie od Ewci przy zakupie róż. Piękny mały bylinowy powojniczek, który kwitł u mnie dwoma kolorami kwiatów. ;:oj

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I tak oto dobrnęłam do końca swojej powojnikowej listy. Mam chrapkę na kolejne ale nie bardzo mam miejsce. Niestety zdrowy rozsądek w tej kwestii zdecydowanie przegrywa. Dlatego też mam ochotę zamówić:

Clematis Bagatelle ('Dorothy Walton')
Clematis Semu
Clematis Pink Swing PBR
Clematis Maidwell Hall
Clematis Betty Corning (uwielbiam go, więc kolejna sztuka na balkon)
Clematis recta - powojnik prosty

Czy ktoś z Was ma Semu lub Bagatelle? Chętnie wysłuchałabym o nich opinii. :D
Awatar użytkownika
elissa
200p
200p
Posty: 223
Od: 10 mar 2011, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Powojniki -sezon 2015

Post »

No no no Aneczko ;:196

Może i nie pisałaś ( pewnie nie pamiętasz :;230 ) ale teraz dałaś popis ;:180 Opisy z tuningiem językowym!! Potrafisz zarazić clematisomanią ;:333

U mnie też JP II dal ciała, złapał uwiąd jako jedyny. Ale ja to dopiero zaczynam ;:145 i mam nadzieję, że szybko nie skończę ( nad czym bardzo owocnie pracuje nasza Stasieńka ;:168 )

Kwiaty piękne, rozmarzyłam się ;:97 ;:97
Pozdrawiam, Ela
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Powojniki -sezon 2015

Post »

Aniu, pokazujesz nam powojnikowy raj. ;:oj
Minister i Prince Charles - do jakich grup należą?
U mnie w ogrodzie nie ma jeszcze żadnego powojnika. Szukam jakiejś dobrej odmiany włoskiego, niebieski lub różowy.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Powojniki -sezon 2015

Post »

Agnieszko Prince Charles to własnie powojnik włoski. A Minister to wielkokwiatowy późno kwitnący.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Powojniki -sezon 2015

Post »

Witajcie. Aniu jestem pod wrażeniem ;:oj . Kopara odpadła jak nic ;:oj . Cudowne są te Twoje powojniki widać, że im u Ciebie dobrze. Pozdrawiam :wit .
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Powojniki -sezon 2015

Post »

Aneczko 59 przepięknych powojników ;:oj Adoptuj mnie ;:306
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Powojniki -sezon 2015

Post »

Kupiłam nasiona powojnika mandżurskiego z Vill. Szukam i szukam jakiegokolwiek info o i nim w dziale i nic nie widzę. Czy może używacie do niego jakiegoś innego nazewnictwa?
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Powojniki -sezon 2015

Post »

Jest i na forum okaz ale jak się nie dowidzi i zamiast ż wpisuje ź to już nic dziwnego, że się nie pojawia.
Przepraszam. Już idę czytać :)
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Powojniki -sezon 2015

Post »

Kama_80 ja w zeszłym roku pokusiłam się o wysiew mandżurskiego. Wykiełkowało jedno nasionko po czym padło. Tobie życzę większych sukcesów. ;:333

clem3 nie ma sprawy, choć mając tyle ziemi, to raczej Ty mnie powinnaś przysposobić z całym moim "dorobkiem inwentarza". ;:306 ...bo oczywiście wszystkie powojniki przyjechałby razem ze mną. ;:333

Ewelinko dziękuję. Gdyby tak jeszcze wielkokwiatowe wcześnie kwitnące nie łapały uwiądu, to miałabym raj na ziemi. ;:333
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Powojniki -sezon 2015

Post »

Aneczko to ja już otwieram bramę na całą szerokość ;:180




Zapraszamy tutaj do nowego wątku - sezon 2016
Zablokowany

Wróć do „Powojniki”