Rośliny do podsadzania (cieniowania) powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Co wokół powojników

Post »

Ave projekt jest z ubiegłego roku, więc dąbrówki nie miał okazji jeszcze się rozwinąć. Trochę mnie zmartwiłaś, ale pomyślałam, że najwyżej znowu będę coś zmieniać :wink:
mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=42468" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Co wokół powojników

Post »

Ja po prostu widze jaki "ścisły" dywan robi dąbrówka u mnie... może u Ciebie będzie inaczej...
qla2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 28 maja 2012, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co wokół powojników

Post »

U mnie jako roślina "okrywowa" clematisów rośnie Ułudka wiosenna podobna do Niezapominajek
Roślina ma delikatne, niebieskie kwiatki. Po przekwitnięciu przez całe lato, aż do zimy tworzy gęsty zielony dywan.
Tomek
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Re: Co wokół powojników

Post »

Przeczytałam cały wątek jednym tchem. Bardzo pomógł mi w podjęciu decyzji co posadzić po moimi powojnikami ... które do mnie idą przesyłką kurierską - miała być kora a pewnie będą to kamienie. Jako że jestem początkująca w clematisach nie będę eksperymentować. Poczytam jeszcze i może w przyszłym roku zdecyduję się na coś innego. Wielkie dzięki za takie wątki.
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
estel7
50p
50p
Posty: 76
Od: 13 lip 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co wokół powojników

Post »

Mam powojniki na południowej stronie, położyłam przy korzeniach kamienie, ale myślę, że przydałoby się coś większego w nogach.
Mam nasiona takich roślin:
dzwonek brzoskwiniolistny,
lobelia,
goździki, onętek,
maciejka,
gipsówka rozłogowa,
nierembergia.
Proszę poradźcie co mogę posadzić przed powojnikami.
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co wokół powojników

Post »

estel: z dzwonkiem brzoskwiniolistnym byłoby pięknie, ale on dosrasta do 1 m . Podobnie z onętkiem, który u mnie np. raz wysiany sam co roku wysiewa się w coraz to większych ilościach i jest przy tym coraz większy, tz.kolejne pokolenia są silniejsze, wyższe niż 1m ,bardziej okazałe i ekspansywne. Muszę go eliminować z rabat , bo zaczyna mi zagłuszać róże. Także ostrożnie.
Ale pisząc, że "przydałoby się coś większego w nogach" nie chodziło Ci o rośliny tej wysokości ?

Chyba lepiej byłoby wybrać coś ze średniego/niższego piętra .
Pod Dianą mam posadzony łyszczec wiechowaty (Gypsophila paniculata), zwany również gipsówką wiechowatą, który u mnie dosrasta tylko do 30cm. Może dlatego ,że mu ciasno ,bo walczy o mniejsce z kulistymi thujami Danica i berberysami .
W założeniu gipsówka miała wypełniać puste przestrzenie pomiędzy tujami dopóki się nie spotkają. Teraz osłonę podstawy powojnika stanowi nie sama gipsówka , co Daniki właśnie.

to stan z czerwca 2010 :
Obrazek

Obrazek

rok później :

Obrazek

tu gipsówka już ledwie widoczna :

Obrazek

wiosna tego roku:

Obrazek

lato 2012:

Obrazek
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
estel7
50p
50p
Posty: 76
Od: 13 lip 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co wokół powojników

Post »

Dziękuję za odpowiedź :)
Ponieważ mam Jana Pawła i Anitę to tam zależy mi na czymś wyższym, bo dół mają nieciekawy a górę bardzo fajną - spróbuję z dzwonkiem, skoro onętek taki ekspansywny.
a pod comte de...., arabellę i hannę spróbuję dać gipsówkę. Nie chcę kupować nic nowego bo i tak nie daję rady przerobić tego co mam...
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co wokół powojników

Post »

estel7 pisze:...Nie chcę kupować nic nowego bo i tak nie daję rady przerobić tego co mam...
...to zupełnie tak jak ja :lol:
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
Krzysia
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 824
Od: 3 lip 2012, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Co wokół powojników

Post »

O i nie muszę już o nic pytać ;:138 bo po lekturze tego wątku rozwiało się wiele moich wątpliwości. Fajnie, że jesteście i można korzystać z Waszego doświadczenia.
Awatar użytkownika
elissa
200p
200p
Posty: 223
Od: 10 mar 2011, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Co wokół powojników

Post »

Firletka-może zadam dziwne pytanie, wybacz :oops: Czy ta siatka o grubych oczkach pomyślana jest jako podpora dla clematisów???? Wygląda to intrygująco ;:173

Watek fajny.... mnóstwo gotowych i sprawdzonych rozwiązań za które dziękuję. Fajnie,że jesteście ;:162
Pozdrawiam, Ela
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co wokół powojników

Post »

Biedroneczko, ta siatka to zapora przeciwko moim psiakom, które często nie zważając na "architekturę krajobrazu" bezpardonowo i po najkrótszym odcinku zmierzały w stronę furtki by zakomunikować przechodzącym swoje istnienie.
Siatka już zdjęta...
Pieski witają już innych ...u bram psiego raju...

W tym roku pod moimi " łysymi " powojnikami - tzn. tymi bez towarzystwa - posieję jednoroczną smagliczkę.

W myśl zasady ,że natura nie znosi pustki w niektórych miejscach samoistnie , albo za przyczyną mrówek , pojawiły się pod powojnikami fiołki . Fakt , są piękne i bezpretensjonalne , ale tak ekspansywne i silne ,że trzeba mieć nad nimi pieczę, by nie zagłuszyły innych roślin. :roll:

Obrazek

Tu pod Błekitnym Aniołem widać jak bardzo się rozpanoszyły. Nawet mięta variegata ustępuję im miejsca: :wink:

Obrazek

Niektóre powojniki dają sobie radę same jak np. 'First Lady'. Tej jej własny tren wystarczy za zasłonę.

Obrazek

Podobnie pokłada się Warszawska Nike. W tym roku dostanie wyższą podpórkę.

Obrazek

Królowej Jadwidze do stóp upadły cyprysiki wznosząc jednocześnie ramiona, by mogła się na nich oprzeć.

Obrazek

Venosa Violacea leżakuje na jałowcu

Obrazek

A Shin-Shigyoku ukrywa się za kocimiętką kubanica o cytrynowych listkach. Docelowo do wysokości 30 cm mają tam jeszcze zasłonić go hostki stiletto, ale póki co buszuje pod nimi kret i wywraca wszystko do góry nogami.

Obrazek
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Co wokół powojników

Post »

Piękna The First Lady, jest na czym oko zawiesić ;)
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co wokół powojników

Post »

........Prawda ?..........

Po prostu ma dobre miejsce i zadomowiła się już .

Obrazek
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”