Rośliny do podsadzania (cieniowania) powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
venia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 cze 2007, o 07:40
Lokalizacja: Toruń

Rośliny do podsadzania (cieniowania) powojników

Post »

Posadziłam powojniki i słyszałam że dobrze byłoby posadzić coś koło nich co zasłoni ich dól (cienkie i gołe gałązki). Proszę o informację co powinnam posadzić wokół tych powojników?
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Powojnik lubi mieć "głowę" w słońcu" a "stopy" w cieniu. Tutaj, praktykuje się często kładzenie dachówki, zaraz przy roślinie, żeby zacienić ją u podstawy (uwaga, żeby nie uszkodzić delikatnej łodyżki), ale można ją zastąpić np. stłuczoną glinianą doniczką, deseczką itp. lub po prostu posypać ziemie warstwą wiórów drewnianych, kory itp. pod które można położyć kawałek tektury (bez nadruków). Cień dopełniamy małym krzaczkiem. Może to być np. lawenda, pięciornik,itp. Chodzi o to, żeby ziemia u jej podstawy nie nagrzewała się od słońca. ;:3

Powodzenia :!:
KAPI35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2007, o 21:55
Lokalizacja: KATOWICE

Post »

Ja w koło powojnika, położyłam czarną matę ogrodową, a na niej ułożyłam w koło kamienie piaskowca, ładnie to wygląda i powojnik dobrze się czuje.
Kasia
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Czy nagrzewanie ziemi wplywa źle na zdrowotność powojnika?.
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Nie wiem czy źle wpływa na jego zdrowotność. Wiem też, że niejednokrotnie rośliny nieźle sobie radzą, w warunkach dla nich nietypowych. Mam np. krzak róży, który wbrew radom wszystkich, posadziłam w mało słonecznym miejscu, bo bardzo mi zależało , żeby w tym właśnie miejscu była ta właśnie róża! No i pięknie rośnie, pięknie kwitnie i nie choruje. Jednak generalnie , zawsze lepiej stworzyć roślinie warunki, jakie lubi, a powojnik lubi, jak mu chłodno w "stopy" :D .
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Dziękuję. A czy powojnik może rosnąć w pólcieniu?. Slońce dopiero od 12 -13,oo.
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Może - u mnie tak rosną ,ale przy korzeniu mam posadzone aksamitki
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Tak jak już mówiłam, rośliny się dostosowują. Nam, ludziom też zaleca się jeść dużo owoców, warzyw, mało tłuszczów itd. a przecież nie wszyscy tego przestrzegamy :wink: A poza tym, są różne rodzaje powojników i nie zawsze maja dokładnie takie same wymagania. Pewne odmiany lubią półcień. Sama mam taki jeden, gdzie na etykietce było wyraźnie napisane, że lubi półcień.
Awatar użytkownika
jolka1954
100p
100p
Posty: 114
Od: 16 paź 2006, o 19:30
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post »

A ja wokół powojników posadziłam fiołki wczesną wiosną mają sliczne kwiatki a przez lato dosyć duże liście i szczelnie zakrywają ziemie. Powojniki lubią wilgoć jak jest za sucho na łodygach przy ziemi obsychają liście i nie ciekawie to wygląda, a taki (kożuszek) z liści fiołkowych dobrze zabezpiecza przed wysychaniem ziemi. No i oczywiście lubią podlewanie najlepiej deszczówką.
Pozdrawiam Jolka
xxx-etka
50p
50p
Posty: 58
Od: 24 sty 2007, o 14:26
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Ja pod powojniki polecałabym zastosować jakieś delikatne rośliny okrywowe np. pstrolistne odmiany trzmieliny, która nie tylko ocieniuje powierzchnię ziemi pod rośliną, ale lekko wspinajac się na powojnik osłoni jego gołe, niezbyt piękne, dolne części pędów. Przy tym trzmieliny są zimozielone, co ma istotne znaczenie w zimie, jako dodatkowy element ozdobny.
Moc serdecznych pozdrowień
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Ja pod jednym mam paprocie, pod drugim hosty (odmiany o średniej wielkości); ale fajniej wygląda ten z paprociami...
olenka33
Awatar użytkownika
eleka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1562
Od: 22 kwie 2007, o 20:15
Lokalizacja: łódzkie

Post »

xxx-etka pisze:Ja pod powojniki polecałabym zastosować jakieś delikatne rośliny okrywowe np. pstrolistne odmiany trzmieliny, która nie tylko ocieniuje powierzchnię ziemi pod rośliną, ale lekko wspinajac się na powojnik osłoni jego gołe, niezbyt piękne, dolne części pędów. Przy tym trzmieliny są zimozielone, co ma istotne znaczenie w zimie, jako dodatkowy element ozdobny.
Mam niestety złe doświadczenia z trzmieliną.Tak właśnie było u mnie posadzone i niestety, trzmielina tak gęsto zasłoniła dół powojnika, że zgnił od podstawy.Musiałam go wyrzucić.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Pewien hodowca powojników, doradził mi kiedyś, żeby ziemię u podnóża powojników
obłożyć kamieniami :wink: . Ponoć korzenie mają chłodniej i wolniej się wysuszają :

Obrazek

Słyszeliście może o takim sposobie ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”