Dr. Ruppel - Powojnik wielkokwiatowy

Powojniki
bellart
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 paź 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dr. Ruppel - Powojnik wielkokwiatowy

Post »

Od kwietnia mam swój pierwszy powojnik i niestety coś mu dolega w dodatku za chwilę pojawią się pierwsze przymrozki i nie wiem jak go zabezpieczyć.
Rośnie na zachodnim balkonie na trzecim piętrze i nawet kwitł miał aż 3 kwiaty teraz ma kolejne 3 pąki ale... ma coś nie tak z niektórymi młodymi pędami sątakie "przypalone zapalniczką" wcześniej po prostu obcinałam te core pędy a może powinnam kupić jakiś środek na to coś. No i zasadnicze pytanie ja zabezpieczyć krzaczek przed zimą by w przyszłym roku zakwitł? Bo przyciąć go to chyba dopiero na wiosnę i to krótko ;-)
http://imageshack.us/a/img571/2088/gtkx.jpg
Obrazek
http://imageshack.us/a/img94/138/wuoe.jpg
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: dr rumpel

Post »

Drobna poprawka-powojnik nazywa się "Dr. Ruppel"
Może te zmiany na liściach wynikają z przenawożenia? :roll:
A na zimę można donicę zabezpieczyć płytami styropianowymi, także od spodu donicy i to jeszcze można owinąć folią bąbelkową. Powinno takie zabezpieczenie wystarczająco ochronić korzenie przed mrozem :wink:
bellart
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 paź 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Też tak początkowo myślałam że to może za dużo nawozu ale do donicy nic nie dawałam , a później podlewałam tylko nawozem do roślin kwitnących, od miesiąca nie początku sierpnia nie dostaje nawozu w ogóle a mimo wszystko listki sa przypalone
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dr. Ruppel

Post »

bellart-prawdopodobnie nawozy się skumulowały-nie zostały wykorzysytane i może nawet ziemia jest zasolona-warto byłoby zajrzeć do korzeni, bezpiecznie byłoby ziemię nawet wymienić. Czasem takie objawy są efektem przelania-ale wtedy w następstwie padają wszystkie liście-nawet starsze jeśli korzenie zbytnio ucierpiały.
To nie wygląda na chorobę grzybową, ale można zastosować oprysk Miedzianem-on jest bardziej profilaktyczny niż interwencyjny. :roll:
bellart
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 paź 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dr. Ruppel

Post »

Czy nie zaszkodze mu teraz zminiając ziemię czy poczekac do wiosny jak będę zmieniać donicę na większą?
bellart
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 paź 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dr. Ruppel

Post »

no więc moje zimowanie w tym roku się niepowiodło ;)
tzn doniczka ma piękną skrzynię ze steropianu i krzaczek czekał na pierwsze przymrozki do stycznia kiedy to zauważyłam na pędach pierwsze pączki ;) i kiedy to śnieg mnie zaskoczył ;( stwierdziłam że śniegu przykrywać nie będę (jak to się mówi co ma być to będzie), krzaczek w tej chwili ma piękne pączki choć byłam zmuszona zafundować mu cięcie pędów z początkiem lutego gdyż bardzo wiało i bałam się o uszkodzenia w oszkleniu mojego balkonu.
Już widze że będę miała problem z mszycami :(
w doniczce były ząbki czosnku który sobie zimował i zimą wykiełkował i w przeciągu kilku dni był szczelnie pokryty mszycami ;(
niestety nie mam pomysłu jak obronić powojnik przed tymi szkodnikami a listki juz niedługo ;:14
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Dr. Ruppel

Post »

Mój ostatnio skonsumowany przez moje papugi powojnik Dr. ruupel odzyskał siłę i odbił dziś zauważyłem pąki kwiatowe ;:138 rośnie na balkonie
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
bellart
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 paź 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dr. Ruppel

Post »

;:145 mój niestety nie przeżył ostatnich opadów gradu, zima, przymrozki go nie zabiły zabił go grad pod koniec kwietnia ;:145
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Dr. Ruppel

Post »

Ojej to bardzo szkoda ;:223
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Adrian
200p
200p
Posty: 488
Od: 31 mar 2009, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Dr. Ruppel

Post »

Bellart,
może odbije? Powojniki to dość wytrzymałe bestie (im starszy tym silniejszy). Nawet jeśli stracą górę to jeśli tylko bryła korzeniowa jest OK to nie wyrzucaj tylko poczekaj (przynajmniej parę tygodni)
bellart
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 paź 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dr. Ruppel

Post »

on miał tylko roczek :/ to dość młoda roślinka była bo jak go dostałam to miał tylko 1 pęd ale jak to mówią żeby się nauczyc trzeba kilka roślin ukatrupić ;:170
teraz kupiłam jakąś hybrydę w auchan ma mieć przyrosty max2m i roślina jest zdecydowanie starsza bo nie dość że ma dosyć ładą bryłę korzeniową choć w mniejszej doniczce był to i pędów kwitnących jest aż 5 i kolejne ida od ziemi :)


tego ukatrupionego posadziłam obok płotu przy śmietniku pod blokiem jeśli odbije będzie miał się po czym piąć
Beata1971
50p
50p
Posty: 91
Od: 6 cze 2011, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry - Śląsk

Re: Dr. Ruppel

Post »

Bellart zostaw go, jeśli z korzeniami było ok to na pewno odbije. Ja w tamtym roku kupiłam Lecha Wałęsę, posadziłam i padł, nic nie zostało. Cały sezon nie odbił ani jeden pęd.
W tym roku patrzę a on odbija, wprawdzie jednym na razie malutkim pędem, ale rośnie :D
Pozdrawiam z Tarnowskich Gór
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Dr. Ruppel

Post »

Tak Bellart zostaw go jak pisze Beata a za pewne z korzeni puści jak mój ,był skonsumowany przez papugi ale pięknie odbił z korzenia i rośnie super.
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”