Sezon 2013 - rozpoczęty

Powojniki
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Mam pytanko takie trochę z innej beczki... nigdy nie wysiewałam powojników, ale otrzymałam z od jednej z uprzejmych Forumowiczek ;:168 bardzo cenne dla mnie nasiona czerwonego clematisa "Rebecca" i chciałabym wiedzieć, kiedy wg Was jest najlepsza pora na wysianie takich nasion i czy są jakiś szczególne zalecenia dot. rozsady powojników?


Z góry baardzo dziękuję za wszelkie wskazówki ;:180
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Ja nie wiem - nie hodowałam powojnika z nasionka - kupuję gotowe 2-3 letnie , w doniczce ;:131
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Dlatego pytam Tych co wiedzą... przepraszam...
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

u jest wątek o sianiu powojników... http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=44&t=17552
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Już tam pytałam ;) niestety zero odpowiedzi..
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Napisz Marmarelko co wiesz na temat powojnika, który chcesz rozmnażać przez wysiew nasion.
Znalazłam "Rebecę" w bardzo ekskluzywnej kolekcji hodowanej przez wysokiej klasy specjalistów ;:108 . Ale może to nie ta "Rebeca" ;:131
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Och Mariolu, przyznam zrobiłam głupstwo bo kupiłam tzw. mix 4 odmian - oczywiście w opakowaniu żadne
nie było podpisane tylko wszystkie nasiona razem. Duzo szukałam i czytałam i koniec końców zaryzykowałam i:

Przez dwa dni moczyłam w wodzie w lodowce. Wysiałam je do ziemi w osobnych pojemniczkach - "podobne" nasiona 2-3 razem,
skropiłam przykryłam folią i tak siedzą tydzień. Wśród tych odmian były: THYRISLUND, TAN GUTICA GOLDEN TIARA KUGOTIA
HAKUOOKAN, PATRICIA ANN FRETWELL PAFAR.

W zasadzie nie wiąże z nimi wielkich niedziei, troszkę głupio, ze tak się złapałam ale w lodówce nie przeszkadzają mi więc spokojnie mogą sobie stac tylko... czy jest sens? ;:219
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Podobno (nie robiłam tego) tanguckie wschodzą bardzo ładnie , botaniczne potrafią męczyć ogrodnika nawet przez dwa lata natomiast wielkokwiatowe nie wytwarzają nasion w ogóle. Masz więc 50 % szansy - wzejdą ..... lub nie :wink:
Sieje się generalnie wiosną ..... do wiosny 60 dni więc prawie, prawie :lol:
Z lodówki może je już wydobądź :) . Postaw w kącie, zraszaj i ... bądź dobrej myśli ;:215
A wyrzutów sobie nie czyń. Każdy z nas popełnia 1000 głupstw w swoim ogrodzie ;:173 . Że też te rośliny to wytrzymują ;:224
Nie myli się tylko ten, który nic nie robi.
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

wyjęłam, postawiłam na parapet :) Będę informowała ;:131
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Słychać, że w którymś kościele dzwonią, ale nie wiadomo w którym... To ja się wtrącę. Od początku.

* Wszystkie powojniki wytwarzają nasiona. Wszystkie. Wielkokwiatowe również. Owocem są niełupki(orzeszki) zakończone najczęściej puszystym aparatem lotnym, zebrane w główkowate owocostany. Te wszystkie puchatki, które widzimy na naszych powojnikach po zakończeniu kwitnienia to są właśnie owocostany. Jeżeli nam się wydaje, że nie zawierają one nasion, to oznacza to, że roślina z sobie znanych powodów tym razem pełnych nasion nie zawiązała(Np. dyniowate. Większość z nas pewnie miała do czynienia z sytuacją, że nasze ogórki, dynie, cukinie itp. kwitną jak wściekłe, ale owoców nie ma. Nie oznacza to, że rośliny z tych grup nasion(owoców) nie wytwarzają, a to, że nie doszło do zawiązania owoców czyli wytworzenia nasion).
Wytwarzanie nasion jest podstawowym warunkiem powstawania nowych odmian powojników, ponieważ powstają one w wyniku krzyżowania, czyli ręcznego, kontrolowanego zapylania odmian już istniejących. Tak właśnie postępował brat Stefan Franczak, który wyhodował liczne odmiany wielkokwiatowe. Zapylał kwiaty, uzyskiwał nasiona, wysiewał i przeprowadzał selekcję.
Mutacje jako drogę pozyskiwania nowych odmian pomijam.

* Z nasion możemy rozmnażać każdego powojnika, ale należy pamiętać, że tylko gatunki powtórzą cechy rośliny matecznej(w przypadku powojników- powojnik pnący(C. vitalba) i prosty(C. recta). Pozostałe powojniki to odmiany, które rozmnażane z nasion nie powtórzą cech rośliny matecznej.
Oznacza to niestety, że nasiona zebrane z >powojników odmianowych<- 'Rebecca', 'Hakuookan', 'Pafar' dadzą osobniki, które nie będą identyczne ze swoimi rodzicami. Czyli nasiona "Rebeki" niekoniecznie dadzą rośliny podobne do "Rebeki". Kwiaty mogą mieć inny kształt, kolor, wielkość, roślina być mniejsza, większa... Niestety.

* Faktycznie nasiona powojników potrafią kiełkować i rok czasu. Często siewki odmian wielkokwiatowych jest trudno utrzymać przy życiu. O szczegóły należałoby zapytać Jurka z Nienacka, bo wiem, że on doczekał się siewek, eksperymentował i ma pewne doświadczenie. Ale to już jest wyższa półka...


:wit
Pozdrawiam- Liliana
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Moje powojniki niestety przez dotychczasową aurę myślą, że jest wiosna... i wypuściły już zielone... a tu od 2 dni -3 stC.... ;:145

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Na szczęście, niektóre powojniki i tak startują od zera, więc jest szansa na kwiaty... ale tych zielonych zawiązek i tak szkoda.
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Powojniki - Sezon 2013

Post »

Jak będzie tak będzie, nie mamy na to żadnego wpływu Dziuniu87, Ave .
Szkoda, że nie odezwałaś się, gdy biedziłyśmy się obydwie z Marmamelką nad tematem LilaRose.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”