Podpory,pergole,drabinki i inne podpórki do roślin

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
ankapat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 2 cze 2007, o 06:55
Lokalizacja: Lublin

Post »

Dzięki :)
Przeglądałam ten wątek :) Interesują mnie jednak nieszablonowe pomysły, które nadadzą wijącym roślinom ciekawe formy :)
Awatar użytkownika
redchilly
50p
50p
Posty: 96
Od: 22 cze 2009, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: J&J by Sandcity:)

Post »

Ja! -To jest dopiero kolekcja powojników! Zazdroszczę i gratuluję!!!
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

U mnie powojniki również dostały 2 lata temu drewniany trejaż wykonany z gotowych kratek kupionych w hipermarkecie budowlanym.
Celem trejaża było szybkie zasłonięcie brzydkiego szarego muru który znajdował się w samym środku ogrodu.

Zaraz po ustawieniu wyglądało to tak - widać pierwsze powojniki dopiero rozpoczynające zarastanie kratownic

Obrazek

A w tym roku na wiosnę wygladało już tak:

Obrazek Obrazek


Kolejne konstrukcję przygotowałem pod mniejsze odmiany z 2 powyginanych tyczek bambusa

Obrazek Obrazek


W tym roku powstały projekty i realizacje dwóch kolejnych elementów które równiez docelowo mają służyć między innymi powojnikom.

Pergola - po zamontowaniu w marcu
Obrazek Obrazek

i 5 miesiecy później
Obrazek Obrazek Obrazek


I kolejna konstrukcja - ławeczka z donicami i kratownicami:

Zaraz po zamotnowaniu i po kilku miesiącach
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

W tym roku spróbowałem również posadzić powojnik przy starym słupku z metalowej rurki - pozostałości po płocie.
Pociągnałem od czubka słupka od ziemi promieniście żyłki - tak, że utowrzyły cos na kształt wigwamu.
Niestety nie mam dokładnego zdjęcia całości - tylko coś takiego:

Obrazek Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Na CZYM opierają się Wasze powojniki?

Post »

Moim zdaniem masywne kraty drewniane niezbyt nadają się dla powojników wielkokwiatowych.Trzeba raczej zastosować inne silniej rosnące np. górski czy drobnokwiatowe,chyba że w koncepcji ogrodu same konstrukcje są istotnym elementem ozdobnym.U siebie stosuję ażurowe kratki metalowe z cienkich prętów pomalowane na czarno lub zielono.Największą ich zaletą jest to że nie rzucają się w oczy zwłaszcza jak powojnik słabo rośnie .Są też niezwykle trwałe,u mnie służą już ponad 20 lat .Tak to wygląda na obrazku

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam ! Bolek
Ginia
100p
100p
Posty: 110
Od: 19 lut 2010, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i jego okolice

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Mam pytanie o oparcie dla powojników. Czy konary sciętych drzew będą dla nich dobrą podporą? Czy dadzą radę wspiąć się w górę, czy też trzeba je podwiązać?
Przepraszam za pytanie, ale z pnączy miałam tylko groszek :roll: A przez Was zakochałam się w wielu roślinach, w clematisach też... .
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Konary się nie nadają, powojniki czepią się ogonkami liściowymi a więc potrzebują kratek o średnicy pręta 3 - 10 mm.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
nitka55
500p
500p
Posty: 834
Od: 26 sty 2010, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: szczecinek zachodniopomorskie

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Ginia Mój tangucki rośnie na ściętym drzewie powiesiłam pare grubych sznurków,kawałek siatki przybity do drzewa i to tak wygląda ,a powojnik Jan Paweł II rośnie przy lilaku i bardzo ładnie pnie się po gałęziach .Pięknie to wygląda jakby bez tak kwitł Obrazek
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Pień z siatką, sznurkami to już konstrukcja , do tego tangucki rośnie silniej niż wielkokwiatowe.Przy prowadzeniu po krzewach to ewentualnie liściaste. Przy iglastych ładnie latem, jednak po zaschnięciu zimowym powojników oraz wiosną iglaki wyglądają brzydko z powodu wypadów na zacienionych gałęziach. Za płot na nieużytek wysadzam niepotrzebne rośliny, mam tam wielki oliwnik. Podsadziłem go dławiszem, okazało się że oliwnik ginie doslownie zadławiony.Teraz utrzymuję w miarę równowagę ciągle redukując dławisz.
Bolek
Awatar użytkownika
Norel
100p
100p
Posty: 134
Od: 8 mar 2010, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

ja nie mam dużo-ale mój ulubiony,którego nazwy nie znam sam wspina sie na stara jabłoń tworząc 3 metrowy wodospad kwiatów. Jego zapach po prostu zwala z nóg!

Obrazek
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Ja do swoich 50 litrowych donic zrobiłem konstrukcję z drutu o grubości 8mm (pionowe) i 6 mm (poziome).Na zdjęciu w donicy z młodymi, posadzonymi jesienią trzema powojnikami niobe i jednym dr Ruppel.Na razie wygląda jak wygląda ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Jak wysoka jest ta konstrukcja?
Awatar użytkownika
Rodusik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1131
Od: 21 sty 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

U mnie pną się po siatce ogrodzeniowej.
Pozdrawiam, Mariola
Ogród Rodusika
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Na czym opierają się Wasze powojniki?

Post »

Jak wysoka podpora wystarczy powojnikom? 2 metry wystarczy? To co jest w marketach to okropnie krótkie ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”