Rozmnażanie powojników przez ukorzenianie, sadzonkowanie

Powojniki
Awatar użytkownika
wodnik63
100p
100p
Posty: 197
Od: 30 paź 2010, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: co zrobić z sadzonką?

Post »

Też dołączam się z podobnym pytaniem, jesienią obiecano mi 2 zaszczepki i co z nimi zrobić, gdzie przechować, piwnicy nie mam, zostaje mieszkanie albo balkon, balkon chyba nie jest odpowiedni skoro będzie to dopiero jesienią? Może ktoś coś podpowie.
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: co zrobić z sadzonką?

Post »

Moje ukorzenione powojniki zostawiam na zimę w ziemi,staram się aby były w cichym spokojnym miejscu ,przykrywam je starym litrowym słoikiem ,delikatnie obsypuję ziemią i tak sobie siedzą do wiosny :) Dodam jeszcze ,ze samo ukorzenianie pod słoikiem przynosi szybszy efekt,tylko trzeba pamiętać o podlewaniu :)

pozdrawiam :wit
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Syringa
500p
500p
Posty: 935
Od: 12 kwie 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: problem z rozmnozeniem clematisow

Post »

Wątek stary, ale może ktos tu zajrzy...
Mam pytanie odnośnie rozmnażania powojnika. Czy wiosną, gdy powojnik (późny) przycina się, można z tego co sie utnie zrobić sadzonki? Tzn. czy to ma sens, czy ukorzenią się teraz? (no oczywiście, gdy juz śniegi stopnieją i ociepli sie nieco, bo dziś to leży tam jeszcze jakieś 40-50 cm śniegu) Czy raczej robic to latem?
Bea
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: problem z rozmnozeniem clematisow

Post »

Witaj
Nie mam doświadczenia z rozmnazaniem w taki sposób ,ale zauwazyłam że moje clematisy fajnie rozmnażaja się same . Trzeba delikatnie im w tym pomóc ,umieszczając część gałązki w ziemi. Dodam,ze moje clematisy na wiosnę podsypuje świeża ziemia i korą ,która utrzymuje wilgoć i własnie w ten sposób otrzymałam ładne sadzoneczki .Myslę ze to najlepsza pora :wink:
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: problem z rozmnozeniem clematisow

Post »

Nie rozmnażałem nigdy powojników o tej porze roku, ale wydaje mi się, że w Twojej sytuacji zamiast przycinać i ukorzeniać - po prostu oddziel kilka starych pędów od reszty (którą przytniesz) i te oddzielone pędy próbuj ukorzeniać przez odklad poziomy - czy to w gruncie, czy tez w doniczce postawionej w pobliżu rośliny matecznej.
Tak będzie wygodniej i z pewnością większa skuteczność ukorzenienia.
pop_szper
50p
50p
Posty: 74
Od: 7 paź 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Ukorzenianie clematisa

Post »

Pomóżcie mi z uzyskaniem sadzonek z clematisa, kilka razy pobierałem małe gałązki ale bez rezultatu, nigdy mi się nie ukrzeniły, macie jakiś sprawdzony sposób ?
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Ukorzenianie clematisa

Post »

Tylko odkłady ziemne.
Przyginasz gałązkę wiosną do ziemi, przysypujesz ziemią i w przyszłym roku możesz ją oddzielić.

Próby ukorzeniania oderwanego fragmentu clematisa nie mają sensu.
Shadowsong
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 mar 2014, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Ukorzenianie clematisa

Post »

Jakieś dwa miesiące temu próbowałam ukorzenić Kaisera z sadzonek półzdrewniałych (7 sztuk). Po dwóch-trzech tygodniach wszystkim zmarniały listki, ale podczas wyrzucania okazało się, że jedna wypuściła pojedynczy 4cm korzonek. Wsadziłam z powrotem do doniczki i czekam. Czy clematisy potrzebują chłodu, żeby zachęcić je do wypuszczenia pędów?
Awatar użytkownika
eukomis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4134
Od: 13 sty 2008, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Ukorzenianie clematisa

Post »

Jezeli mogę pomódz to wstawiam zdjęcia .Najlepszy okres do pobrania sadzonek to wiosna a potem czerwiec - lipiec-sierpien Na sadzonkę wybieramy tę część pędu , która nie jest ani za miękka ani za twarda zwykle znajduje się w środkowej częsci pędu i jest zielonobrązowa. Wybieramy taki pęd co ma około 3mm grubości w przekrojumają.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam Halina

*spis wątków
magda2
50p
50p
Posty: 75
Od: 25 lut 2012, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ukorzenianie clematisa

Post »

Wspaniała instrukcja- nareszcie wiem, dlaczego z kilku sadzonek nie ukorzeniła się żadna- mam powojnika na którego rozmnożeniu szczególnie mi zależy, nazywa się Tessa i pomimo mrozów odbija co roku i pięknie kwitnie. Teraz sobie poradzę- dziękuję!
Gdy ci coś wpada do oka pamiętaj ze to odrobina kosmosu /Tuwim/
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Ukorzenianie clematisa

Post »

Zamiast ścinać skośnie łodyżkę można leciutko drapnąć ją wzdłuż na ~2cm, tak żeby ukorzeniacz miał drogę wniknięcia a ranka była łatwiejsza do zagojenia.
Awatar użytkownika
iwik
100p
100p
Posty: 132
Od: 2 lip 2015, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świerklany/śląskie

Re: Ukorzenianie clematisa

Post »

Świetna instrukcja! Dziękuję :-)
Wypróbuję na pewno na moim powojniku.
Już tyle razy próbowałam i ukorzeniać, i z nasion i przyginać pęd do ziemi i nie wyszło.
Już wiem dlaczego.
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Rozmnażanie powojników przez ukorzenianie,sadzonkowanie

Post »

Dziękuję za instrukcje Co to za książka z tak przydatnymi informacjami?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”