Rozmnażanie powojników przez ukorzenianie, sadzonkowanie

Powojniki
Awatar użytkownika
kamilneo
100p
100p
Posty: 109
Od: 11 kwie 2006, o 21:42
Lokalizacja: Świdnik (lubelskie)

Rozmnażanie powojników przez ukorzenianie, sadzonkowanie

Post »

Przeczytałem na forum, że najlepszym sposobem uzyskania sadzonki powojnika jest odkład. Z rok temu na działce stryja przysypałem ziemią jedną gałązkę powojnika wielkokwiatowego. Teraz po roku chciałem ją sobie zabrać i okazało się, że wcale nie puścił korzeni. Mam tę gałązkę odłamaną. Czy można spróbować wykorzystać na niej ukorzeniacz i posadzić? Jak można skutecznie uzyskać sadzonkę powojnika?
Pozdrawiam Kamil
Poznaję regulamin
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Juz Ci spieszę z pomocą :D Mam cudowną książkę o powojnikach Stefana Buczackiego - zdobyłam ją kilka lat temu i tam jest wszystko opisane o odmianach, chorobach, rozmnażaniu itp. - polecam, choć nie wiem, gdzie ją zdobyć?
Sposób I:
Rozmnażamy przez sadzonki półzdrewniałe z rośliny matecznej późną wiosną lub wczesnym latem, stosując gładkie cięcie w połowie odległości między węzłami.
Największe stężenie naturalnych hormonów stymulujących wzrost korzeni występuje między węzłami, a nie w węzłach.
Sadzonka powinna być wetknięta w podłoże do ukorzeniacza aż do poziomu węzła.
Pojemnik z sadzonkami zakrywamy i utrzymujemy wysoką wilgotność.

Sposób II:
Drugi sposób to odkłady.
Polega to na przygięciu pędu połączonego z rośliną mateczną i umocowaniu go w glebie.
Przygięte pędy mocujemy drutem.
Ta metoda wymaga cierpliwości, bo odkłady rzadko ukorzeniają się przed upływem 12 mies.

To tyle na ten temat i masz chyba odpowiedź na swoje pytanie.
Teraz już nic z tego powojnika nie będzie i musisz to zrobić jeszcze raz albo kupić gotową sadzonkę.
Ja dzisiaj ukorzeniłam "Prince Charles" i zobaczymy co z tego będzie.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

U mnie odkłady ukorzeniają się po upływie 4-5 miesięcy :D
Też mam tę książkę, ale niestety jest ona przeznaczona dla początkujących adeptów sztuki uprawiania powojników :)
Awatar użytkownika
renia831
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 maja 2007, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Tarnowa

Post »

Witam

Jak to było wcześniej powiedziane, powojniki rozmnaża się z sadzonek półzdrewniałych. Sadzonki pobiera się w lipcu, gdy nie są jeszcze na tyle zdrewniałe i tniemy sadzonki jednowęzłowe pozostawiając pod węzłem 2-3 cm międzywęźla i nad węzłem 1 cm. Zostawiamy tylko jeden liść. Na sadzonki nie nadają się pędy kwitnące. Przygotowane sadzonki hormonizuje się i wysadza skośnie do doniczek, tak aby liść był pionowo w górze. Około 90 % przyjęć ukorzenia się już po 2 miesiącach.

Jak kogoś bardzo interesuje rozmnażanie, to polecam "Rozmnażanie drzew i krzewów liściastych " J. Hryniewicz-Sudnik, B. Sękowski i M. Wilczkiewicz. Jak dla mnie rewelacyjna książka - dużo treści, wszystko wyjaśnione, co i jak.

Powodzenia :D
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

renia831 pisze: Na sadzonki nie nadają się pędy kwitnące.
Czy w tej książce jest dokładniej wytłumaczone, co to są pędy nie kwitnące :?
B. Sękowski o rozmnażaniu powojników przez odkłady pisze, że sporządza się je gdy tylko gleba rozmarznie. W podłożu powinna znaleźć się część pędu z dwoma pąkami. Wiosną z pąków wyrastają pędy i w miarę ich wzrostu zasypujemy ziemią i kopczykujemy do wysokości 15 cm. Umieszczamy przy nich podpory, a do jesieni powinny dobrze się ukorzenić.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
renia831
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 maja 2007, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Tarnowa

Post »

Witam

Pędy nie kwitnące są to pędy, które jeszcze nie zdążyły wytworzyć paków kwiatowych przed tym, jak zostały ścięte na sadzonki. Szczerze mówiąc to nie wiem, czy jest to tam wytłumaczone, jest to książka dla bardziej zaawansowanych, ale myślę, ze bez problemu można zrozumieć tamtejszy język ogrodniczy.

Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Informacja o pobieraniu jedynie pędów nie kwitnących jest ciekawa ? dlatego tak ją drążę.
Właśnie w tym problem :shock: , Jeśli jeszcze nie zakwitną to nie są półzdrewniałe, a pobierane do sadzonkowania (VI - VII) wszystkie albo miały, albo mają kwiaty :?
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
renia831
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 maja 2007, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Tarnowa

Post »

Wszystkie powojniki wielkokwiatowe kwitną zazwyczaj od połowy czerwca i nie ma tak, że wszystkie pędy kwitną, zawsze znajdzie się taki, który był zbyt zacieniony i nie wytworzył kwiatów. A jeżeli chcemy uzyskać sadzonki, to albo szukamy pędu, który jest jeszcze bez paków, albo sami usuwamy malutkie paczki kwiatowe z kilku pędów, które przeznaczymy do sadzonkowania i zaczynamy wcześniej obrywać pączki, i tak aż do pobrania pędów.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Dzięki :lol: To jest rozsądne wyjście - myślę, że teraz powodzenie sadzonkowania będzie dużo większe :!: Co do kwitnięcia powojników - to chyba klimat się zmienia, bo u mnie już prawie wszystkie zakwitły, a niektóre już przekwitają :shock: :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Post »

Posiałam troszke puchatych nasionek i mi bardzo gęsto wzeszły, może ktoś mi doradzi co dalej? Mam nadzieję, że wyrosna z nich powojniki. Czy ktoś tak wysiewał?

Nasiona ładnie mi wzeszły, tylko czy w ten sposób uzyska się pełnowartościowe kwitnące sadzonki? Bo jeśli tak to czy warto męczyć sie z tymi odkładami? Odpowiedzcie proszę, pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika
renia831
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 maja 2007, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Tarnowa

Post »

Witam

Powojniki wielkokwiatowe raczej nie rozmnożą się z nasion, bo nie wiadomo co z tego wyrośnie, bo siewka raczej nie pokryje się z cechami odmiany, z której zostały zebrane nasiona, a i zakwitnie później, bo będzie musiała przejść przez wszystkie fazy wzrostu od młodocianej do generatywnej, w której zakwitnie, a to może trwać kilka lat. A wiec ja bym przepikowała te siewki, ale dodatkowo pomęczyła się z odkładami, które na następny rok po odjęciu od rośliny matecznej zakwitną (brak fazy młodocianej).

Z nasion najczęściej rozmnaża się powojniki botaniczne, tzn. podstawowe gatunki, które maja małe kwiaty, ale obficie kwitną i najczęściej występują dziko.

Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Obrazek Obrazek

Obrazek

"Twój Ogrodnik" Nr 2/64 luty 2008
Pozdrawiam, Jagoda
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rozmnażanie

Post »

Jeśli chcesz sadzonkować powojnik, zrób to teraz. Potnij gałązkę na jednopąkowe sadzonki, wybierz odcinki, które dopiero zaczynają puszczać oczka w kącikach liści.
Sadzonkuj w piasku, pod którym jest pulchna ziemia. Skrzynkę przykryj folią, postaw w ciepłym miejscu. Zaglądaj, wietrz, opryskuj wodą w miarę potrzeby.
A najlepiej, zdejmij powojnik z podpór, owiń go dookoła, tam gdzie rośnie. Nie zwracaj uwagi, jak gałązka pęknie. Przysyp torfem i czekaj. Na przyszłą wiosnę rozgrzeb i wybieraj ukorzenione sadzonki, sadź je do doniczek.

Róże podobnie, gałązki z piętką. Hortensja, ukorzeniaj niezdrewniałe, zielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”