Uwiąd -Askochytoza- więdnięcie i zamieranie pędów powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Chory clematis

Post »

Dziś sprawdzę i podam. Oprysk robiłem w piątek. A jakiej choroby to mogą być początki?
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chory clematis

Post »

z takich najpospolitszych chorób clematisów znam uwiąd i mączniak prawdziwy, ale symptomy Twojej rośliny, wegług mnie, nie wskazują ani na jedno, ani na drugie.

Wygląda na porażenie jakąś plamistością liści ,a tu do wyboru mamy różne rodzaje grzyba :Phoma (Ascochyta), Botrytis, Cercospora, Cylindrosporium, Phyllosticta, Septoria. Nie jestem tak mocna, żeby ocenić . Tak naprawdę, by się dowiedzieć dokładnie , co to jest należałoby zawieżć liść do laboratorium PIORiN, by zrobić szczegółowe badania, ale to zabawa dla wytrwałych i naprawdę zdeterminowanych :lol:
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Chory clematis

Post »

Inne liście są na razie zdrowe.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Chory clematis

Post »

Podlałem go też dziś preparatem NIMROD 250 EC w stężeniu 0,1%. W ubiegłym roku ten preparat był skuteczny na uwiąd powojnika.
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chory clematis

Post »

Pewnie nie zaszkodzi. I w Switchu i w Nimrodzie substancjami czynnymi są związki z grupy pirymidyn, więc działanie podobne.
Wszędzie ta chemia ;:218 ... jak skutecznie i efektywnie pomagać roślinom bez niej ?... :roll:
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Chory clematis

Post »

Mam 7 powojników i tylko atakowany jest przez choroby Jan Paweł II. :(
Jak ustaliłem w rozmowie z profesorem z Instytutu ... dobry do zwalczania chorób powojników jest też preparat SIGNUM 33 WG.
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chory clematis

Post »

może ma za ciasno , zbyt duszno...? Mam trochę odmian i zauważyłam ,że dobrze dobrane stanowisko , to więcej niż 50 % powodzenia w uprawie. Są takie, z którymi od kilku sezonów latam po ogrodzie i ... jeszcze nie znalazłam tego najlepszego miejsca. A może są jakieś patogeny w glebie .
Erazm pisze: ...Jak ustaliłem w rozmowie z profesorem z Instytutu ...
Rozmawiałeś z kimś z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach ?
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Chory clematis

Post »

Tak. :D
krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Chory clematis

Post »

Erazm pisze:Kilka liści powojnika Jan Paweł II ma przebarwienia - plamy. Jaka to może być przyczyna?
Obrazek Obrazek Obrazek
Takie przebarwienia na powojniku to początki uwiądu . liście dostają czerwono brązowych plam potem zamierają całe pędy . U mnie również najbardziej podatny jest Jan Paweł 2 . Co roku choruje . Jak napisała kiedyś jedna z forumowiczek choroba prenosi się przez wiązki przewodzące . grzyb wędruje z ziemi wraz z sokami i należy oprócz oprysku liści podlać ziemię wokół powojnika żeby zniszczyć grzyba . do podlewania stosowałam Previcur . Sylit . Topsin . Jeśli podlałam previcurem opryskiwałam topsinem , bądz oprysk sylitem a podlanie topsinem . W zeszłym roku pomogło powojniki przetrwały do września
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Chory clematis

Post »

Krystynac50 a jak teraz Twoje powojniki a zwłaszcza Jan Paweł II.
Previcur w jakim stężeniu do podlewania?
krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Chory clematis

Post »

Moje powokniki na razie mają się dobrze rosną razem 4 odmiany ,Jackmani, Dominika , Jan Paweł i jeszcze NN i na razie uwiądu nie ma . Stężenie Previcuru do podlania stosuję takie jak do oprysku . Można do oprysku stosować też Switch ale jest drogi więc wybrałam i wypróbowałam tańsze SOR . ważne jest żeby patrzeć czy listki nają czerwono brązowe plamki i od razu podlać + opryskać , potem zależnie od pogody po 10- 14 dniach powtórzyć
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Chory clematis

Post »

Piszesz, że do podlewania i oprysku stosujesz też Syllit - jakie stężenie do oprysku i podlania.
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chory clematis

Post »

krystynac50 pisze: Takie przebarwienia na powojniku to początki uwiądu . liście dostają czerwono brązowych plam potem zamierają całe pędy .
Początkiem uwiądu nie są czerwono-brązowe plamy, lecz - jak sama nazwa wskazuje- zwiędnięcie, jakby omdlenie rośliny. Najczęściej dzieje się to nagle , tuż przed wejściem rośliny w okres kwitnienia, czyli przy zawiązanych, dobrze wykształconych pąkach. Symptomy są takie, jakby jednemu pędowi zabrakło wody .
Więdnięcie jest spowodowane zablokowaniem przez grzyba wiązek przewodzących wzdłuż pędu substancje pokarmowe i wodę .

Obrazek

Dopiero po kilku dniach rozpoczyna się proces brązowienia i zasychania liści i pędów.
Po podłużnym nacięciu zainfekowanego pędu widać brązowe zmiany.



Uwiąd dopada wielkokwiatowe , a w szczególności narażone są te z grupy wcześnie kwitnących, gdyż mają wrodzony brak mechanizmów obronnych wobec grzybów z rodzaju phoma odpowiedzialnych za tę chorobę.

Jeśli więc nie chcemy rozczarowań sadźmy botaniczne i bylinowe. ;:173
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”