Jan Paweł II powojnik wielkokwiatowy

Powojniki
agnieszka77
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 wrz 2009, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Jan Paweł II powojnik wielkokwiatowy

Post »

Witam, spotykam różne opinie na temat cięcia tego powojnika, a jakie są Wasze? Cięcie mocne - wiosenne czy słabe?
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jan Paweł- cięcie...

Post »

Witam,
Mocne cięcie wiosenne (40-50 cm nad ziemią) zapewnia odpowiednie pobudzenie pnącza do wzrostu i kwitnienia.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Awatar użytkownika
Francesca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2205
Od: 25 maja 2010, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jan Paweł- cięcie...

Post »

Mój kupiony w tym roku nie zakwitł, łobuz jeden, ale na etykiecie mam cięcie 2, czyli słabe - 40, 70 i 100 do 150 centymetrów odpowiednio w pierwszym, drugim i od trzeciego roku uprawy. Mocne cięcie chyba pozbawia nas przyjemności wczesnego oglądania jego kwiatów (bo jest na zeszłorocznych pędach) :? .
Pozdrawiam - Agata :)
Mój ogród na mazowieckich piaskach część 1, część 2 - aktualna
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jan Paweł- cięcie...

Post »

Ja mam problem taki: JP II posadzony jest w donicy. Nie zakwitł, bo chyba ta donica mu się nie spodobała. Po długich analizach stwierdziłam, że puszczę go po tui, która ma już 2,5 m i chyba fajnie będzie wyglądać, skoro wysoko kwitnie. Ale teraz puszczony jest po kratce na tarasie. Pytanie brzmi: czy mogę przyciąć go już na jesieni i wsadzić pod tują?
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jan Paweł- cięcie...

Post »

a ja mam zupełnie inne doświadczenia.
Kupiony w zeszłym roku , sadzonka około 70 cm wysokości. Zakwitł jednym kwiatem. Wiosną okazało się,że pozostawione nad ziemią pędy totalnie wymarzły, były zupełnie suche , nie obudziły się do życia. Zaczynał z poziomu 0, bardzo długo zbierał się do wyjścia spod ziemi. Wypuścił 3 zdrowe pędy , które dość szybko zagospodarowały dwumetrową podporę i zakwitł , powiedziałabym , raczej obficie jak na nowicjusza , pod koniec czerwca .


Obrazek

Obrazek


co przeczy zasadzie, że wielkokwiatowe wcześnie kwitnące pierwsze kwitnienie mają na zeszłorocznych pędach... :roll: a tak przecież jest .
Z całą pewnością też jest to Jan Paweł II.

Obrazek

Reasumując: nawet cięty do zera powinien zakwitnąć. :)
Natomiast nie było powtórki :( jak na razie, bo patrzę teraz na datę zdjęcia z zeszłego roku i jest jeszcze szansa !
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
Alionuszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5766
Od: 16 cze 2009, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z zielonych płuc Śląska

Re: Jan Paweł- cięcie...

Post »

Firletko powojniki wcześnie kwitnące wielkokwiatowe zakwitają i na ubiegłorocznych i na tegorocznych pędach...Tylko ,jeżeli pędy roczne przemarzną ,kwiaty widzimy trochę później ,a nie np.w maju... :D
Francesca cięcie jest uwarunkowane w jakim stanie znajdują się pędy po zimie...i od ilości starych pędów ...jeżeli jest ich mało,to możemy ciąć trochę niżej aby pobudzić do wyrastania nowych pędów z korzenia... :D
Pozdrawiam Nela
Ogródkowe rozmaitości
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jan Paweł- cięcie...

Post »

Alionuszko, zgadza się . Wiem. Tylko zobacz,że w grupie wielkokwiatowe wcześnie kwitnące są odmiany zakwitające w maju ( Daniel Deronda, Proteus czy PAF ), które po pierwszym wczesnowiosennym kwitnieniu na zeszłorocznych pędach zdecydowanie robią sobie odpoczynek, by powtórzyć w sierpniu ,wrześniu.

Natomiast JPII (podobnie jak Warszawska Nike , czy Gen.Sikorski) dopiero zaczyna w czerwcu , raczej kwiatów nie zobaczymy w maju ( chyba,że podpędzimy pod folią ) , tak więc nie jestem pewna, czy to pierwsze moje kwitnienie czerwcowe (na tegorocznych pędach ) to faktycznie pierwsze , po którym jednak ( jakimś cudem :roll: ) nastąpi kolejne jesienne, czy to już ostatnie i we wrześniu kwiatów nie będzie.

Trochę mętnie może próbuję to wytłumaczyć, ale mam nadzieję , że zrozumiecie o co mi chodzi.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
Francesca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2205
Od: 25 maja 2010, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jan Paweł- cięcie...

Post »

Faktycznie ciekawy ten JP II, nie wiadomo, czy jak kwitnie to jest to pierwsze czy drugie kwitnienie :lol: . Ja swojego muszę ciachnąć dość nisko, żeby pędów trochę z ziemi puścił :roll: , ciekawe kiedy doczekam się kwiatów :twisted:
Pozdrawiam - Agata :)
Mój ogród na mazowieckich piaskach część 1, część 2 - aktualna
Awatar użytkownika
AnniaJ
500p
500p
Posty: 891
Od: 7 mar 2009, o 19:25
Lokalizacja: Rokietnica koło Poznania
Kontakt:

Re: Jan Paweł- cięcie...

Post »

Mój puściłam po tujce, myślałam, że się zapłaczę, jak przeciągając kubeł ze śmieciami, który chowam za tujką, zahaczyłam i urwałam kilometr powojnika...rósł sobie w niebiosach, ale nie zakwitł.
Po tej przygodzie szybko osuszyłam łzy, bo w okamgnieniu odnowił przyrosty, zwielokrotnione zresztą i kwitł kwitł kwitł...przytnę go nisko.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jan Paweł- cięcie...

Post »

Aniu! Dzięki Tobie utwierdziłam sie w przekonaniu, że JPII trzeba przyciąć dość mocno! Tak zresztą było napisane na instrukcji uprawy.
Puściłam swojego na tuję. Przy tej ciepłej zimie zaczął mi wypuszczać listki :;230 Ale teraz pewnie się zatrzyma. Wiosną porządnie go ciachnę. Jak nie bedzie kataklizmu - spodziewam się efektów.

W zeszłym roku nie miał ani jednego kwiatka. Donica mu nie służyła, za mało jedzenie miał.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Jan Paweł- cięcie...

Post »

Miłka :wit
dokładnie tak rósł mój JPII ;)
wspinał się wysoko na tuję, cięty co roku mocno nad ziemią (ok. 40-50 cm). Drugi rósł na wiązie karłowym.
Podczas ciepłej wiosny kwitnie juz końcem maja (Wrocław) a potem od lipca aż do mrozów.
Jeden z najdłużej kwitnących powojników.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jan Paweł- cięcie...

Post »

Ewa! Właśnie tak sobie wyobrażałam mojego JP II w tym roku!
Kupiłam go 2 lata temu na wyprzedaży za 10 zł po jakimś uwiądzie (drugiego Kard. Wyszyńskiego dostałam gratis). Suchego, ale z oznakami życia!
Wtedy od razu wypuścił, ale znów choroba go dopadła.
Wtedy wymarzyłam sobie, że puszczę go po kratce na dach altany.
Wygladało to tak:

Obrazek

Obrazek

Ale widać wyraźnie, że donica była za mała.
W guncie powinno juz byc lepiej.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Jan Paweł II - cięcie...

Post »

Miłka,
w gruncie na pewno szybko nabierze wigoru, to niezwykle silna odmiana porównując z innymi. :D
Po 2-3 latach korzenienia się w gruncie w zasadzie nie potrzebuje już podlewania, korzenie ma ho, ho...
znalazłam jeszcze zdjęcie z pergoli (kawałek tego z tui wspina się na pergolę)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”